Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W tym tygodniu znów 30 stopni (PROGNOZA POGODY)

Marcin Walków
12.07.2010 wroclaw upal w miescie . w rynku stanely kurtyny wodne upal kurtyna wodna woda rynek lato gazeta wroclawska fot . pawel relikowski / gazeta wroclawska
12.07.2010 wroclaw upal w miescie . w rynku stanely kurtyny wodne upal kurtyna wodna woda rynek lato gazeta wroclawska fot . pawel relikowski / gazeta wroclawska Fot . Pawel Relikowski / Gazeta Wroclawska
Początek tygodnia jest ciepły i słoneczny. Termometry pokażą dziś powyżej 25 stopni Celsjusza. W czwartek w stolicy Dolnego Śląska będzie jeszcze cieplej - nawet 30 stopni.

We wtorek temperatura we Wrocławiu znów spadnie - do 21 stopni, będzie też pochmurno. W środę, mimo dużego zachmurzenia, termometry po południu znów pokażą 25 kresek.

W czwartek, 17 września, letnia pogoda powróci. Temperatura wzrośnie nawet do 29-30 stopni Celsjusza, będzie pogodnie, a wiatr będzie słaby. Taka aura nie utrzyma się jednak zbyt długo.

Już od następnego dnia nadejdzie ochłodzenie. Na piątek prognozowane są 22 stopnie, temperatura będzie spadać. W niedzielę w stolicy Dolnego Śląska może być około 18 stopni. W przyszłym tygodniu temperatury nie powinny wzrosnąć bardziej niż do 20-21 stopni.

Czy to już koniec ciepłych dni we Wrocławiu?

Klimatolog z Uniwersytetu Wrocławskiego nie pozostawia złudzeń. To ostatnie letnie dni w naszym mieście. - Po 20 września będziemy obserwować temperatury maksymalne poniżej 20 stopni Celsjusza. To typowe dla ostatniej dekady września i na razie nic nie zapowiada zmian - wyjaśnia dr Marek Błaś z Zakładu Ochrony Atmosfery i Klimatologii UWr.

Podkreśla też, że za wcześnie jeszcze, by przewidzieć, czy w tym roku jesienno-zimowa aura nam dokuczy. Ten, kto chciałby się zorientować, czy zimą we Wrocławiu będzie śnieg i mróz, powinien skierować swoją uwagę ku Oceanowi Atlantyckiemu.

- A mówiąc ściślej, jego północnej części. Gdy wody będą bardziej wychłodzone niż przeciętnie, w północnej części Europy będziemy odnotowywać zimą niższe temperatury - dodaje dr Błaś. To za sprawą prądów, pompujących ciepłe powietrze do naszej części kontynentu. W ten sposób można jednak obserwować tendencje pogodowe z kilkutygodniowym wyprzedzeniem. Na prognozowanie pogody zimą więc jeszcze stanowczo za wcześnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska