MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W tych miastach na Dolnym Śląsku mieszka najwięcej milionerów. W jaki sposób powiększyli swój majątek?

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała rozliczenie PIT za rok 2023. Na Dolnym Śląsku ponad 2,5 tysiąca osób osiągnęło dochód powyżej miliona złotych. W porównaniu do ubiegłego roku, liczba ta wzrosła. Gdzie mieszka najwięcej bogaczy w naszym regionie? I skąd wzięli tak wysokie zarobki?

Spis treści

23 miliony elektronicznych PIT-ów w Polsce. Ile podatku zwrócono na Dolnym Śląsku?

- Podatnicy złożyli elektronicznie ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. Najwięcej, około 13,8 mln zeznań, zostało rozliczonych w usłudze Twój e-PIT. Podatnicy zaakceptowali ponad 7,6 mln deklaracji w tej usłudze. Kolejne 6,2 mln deklaracji zostało zaakceptowanych automatycznie. Najwięcej deklaracji wpłynęło od podatników z województwa mazowieckiego, śląskiego i wielkopolskiego – opisuje Agnieszka Rzeźnicka-Gniadek, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu.

Średni czas czekania na nadpłatę podatku był rekordowo szybki – około 15 dni. Jak wynika z raportu, elektroniczną drogę rozliczenia PIT w Polsce wybrało 95 proc. osób. Z tej usługi korzystały zarówno osoby starsze, jak i młode.

- Najmłodszy podatnik, który złożył w ten sposób deklarację miał 18 lat a najstarszy 107. Najstarszy podatnik, któremu system zaakceptował automatycznie zeznanie miał 113 lat – mówi Agnieszka Rzeźnicka-Gniadek.

Jak sytuacja z rozliczeniem podatków wygląda na Dolnym Śląsku? 93 procent Dolnoślązaków skorzystało z usługi e-PIT, a skarbówka zwróciła mieszkańcom ponad 1,38 mld zł podatku PIT. Dodatkowo 948,5 tys. osób zadeklarowało w rozliczeniu przekazanie 1,5 proc. na organizację pożytku publicznego, na łączną kwotę prawie 162 mln zł.

Coraz więcej milionerów na Dolnym Śląsku. Gdzie są? W jaki sposób zarobili ponad milion złotych?

2559 – tyle osób w województwie dolnośląskim osiągnęło dochód powyżej miliona złotych. W porównaniu do zeszłego roku, liczba ta wzrosła o 149 osób. Ponad połowa z nich mieszka poza największymi miastami regionu, choć właśnie tam znajdziemy ich największe skupiska. W których miastach Dolnego Śląska mieszka najwięcej milionerów?

  • Wrocław – 932 milionerów (wzrost o 132 osoby w porównaniu do danych z zeszłego roku),
  • Jelenia Góra – 119 milionerów (wzrost o 6 osób),
  • Świdnica – 117 milionerów (spadek o 21 osób),
  • Legnica – 101 milionerów (wzrost o 9 osób),
  • Wałbrzych – 66 milionerów (wzrost o 1 osobę).

W jaki sposób mieszkańcy Dolnego Śląska dorobili się miliona w 2023 roku? Te liczby można łatwo wskazać na podstawie złożonych formularzy PIT. Najpopularniejszą z deklaracji podatkowych jest PIT-37. Korzystają z niej podatnicy mający tylko przychody uzyskiwane i rozliczane za pomocą płatników. Do tej grupy zaliczają się osoby mające dochód z umowy o pracę, zlecenie, o dzieło czy z praw autorskich. Na Dolnym Śląsku w 2023 r. ponad milion złotych zarobiło w ten sposób 406 osób.

Najwięcej milionerów osiągnęło jednak swój majątek poprzez prowadzenie działalności gospodarczej. Osiągnęli oni zysk przynajmniej w części bez pracodawcy czy zleceniodawcy, co zmusiło ich do rozliczenia formularzy PIT-36 i PIT-36L (pierwszy dotyczy głównie małych firm, rozliczanych według stawek podatkowych 12 i 32 proc., drugi dotyczy osób płacących 19-procentowy podatek liniowy):

  • PIT-36L – 1833 osoby uzyskały ponad milion dochodu (dochód z działalności gospodarczej),
  • PIT-36 – 116 osób uzyskało ponad milion dochodu (dochód z działalności gospodarczej, umowy o pracę, najmu – dzierżawy, praw autorskich, zlecenie – o dzieło).

176 osób swój milion uzyskało ze sprzedaży akcji i obligacji (PIT-38), a 28 osób ze sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat od nabycia (PIT-39).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska