MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Promocja oficerska absolwentów AWL we Wrocławiu. Tłumy na placu Wolności, łzy wzruszenia i radość

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W sobotę (22 czerwca) odbyła się na placu Wolności Promocja oficerska Akademii Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. 494 absolwentów otrzymało promocję na pierwszy oficerski po pięcioletnich, dwustopniowych studiach magisterskich i kursie oficerskim dla podoficerów zawodowych.

Wyjątkowa uroczystość - promocja oficerska absolwentów AWL na pl. Wolności

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 9:00 od złożenia meldunku i przeglądu pododdziałów. Następnie, w podniosłej atmosferze, o godzinie 9:05, podniesiono flagę państwową na maszt, a zgromadzeni mieli okazję wysłuchać odczytu Postanowienia Prezydenta o mianowaniu na pierwszy stopień oficerski.

ZOBACZ PEŁNĄ GALERIĘ ZDJĘĆ:

Bądźcie dumni z zakończenia pierwszego etapu przez waszych synów, mężów, chłopaków, wasze córki, żony i dziewczyny. To dopiero początek, ale przy dalszym wsparciu z pewnością osiągną oni więcej i za około 30 lat będą promować kolejne pokolenia oficerów. Dziękuję za wasze dotychczasowe wyrzeczenia, ale bądźcie przygotowani, że będzie ich więcej - mówił na uroczystości gen. broni Piotr Błazeusz.

Promocja oficerska absolwentów AWL we Wrocławiu. Tłumy na pl...

Główna część uroczystości – akt promocji – rozpoczęła się o godzinie 9:12. W trakcie tego segmentu odczytano decyzje i rozkazy oraz wręczono wyróżnienia nowo promowanym oficerom. Następnie, o godzinie 9:55, odbyło się ślubowanie nowo promowanych oraz wspólne odśpiewanie „Pieśni Rycerskiej”.

- Dech w piersi zapiera, gdy widzę wasz oddanie Ojczyźnie. Bądźcie dumni z polskiego munduru i z faktu, że jesteście żołnierzami Rzeczpospolitej. Bądźcie dumni, że to właśnie wy będziecie gwarantem bezpieczeństwa naszego kraju. Jesteście doskonale przygotowani do realizacji swoich zadań. Podjęliście wiele trudu, aby być najlepszymi. Wasze przygotowanie to gwarancja dobrej służby dla naszego kraju - mówił podczas promocji Stanisław Wziątek, podsekretarz stanu Ministerstwa Obrony Narodowej.

Zobacz też:

polecany]26481999[/polecany]

Kolejnym punktem programu było wygłoszenie przemówień przez zgromadzonych dowódców, które miało miejsce między 10:05 a 10:20. Uroczystość zakończyła się efektowną defiladą o godzinie 10:25. Po jej zakończeniu, w godzinach 10:40 – 10:55, przystąpiono do składania gratulacji absolwentom.

- W trakcie służby wielokrotnie będziecie mieli chwile zwątpienia, rozczarowania i niepowodzenia. Pamiętajcie, że dzięki wytrwałości, pokorze, pozytywnemu nastawieniu i samodoskonaleniu będziecie w stanie przetrwać i osiągnąć sukces. Dbajcie o swoich podwładnych, współpracujcie z nimi, budujcie swój autorytet i budujcie cechy przywódcze. Doskonalcie języki obce, dbajcie o tężyznę fizyczną. To od was będzie zależeć, czy przyszłe siły zbrojne RP będą nowoczesne i zdolne do odstraszania wrogów. Wymagajcie od siebie więcej niż od innych. Bądźcie przykładem - powiedział w trakcie swojego przemówienia Dowódca Eurokorpusu, generał broni Piotr Błazeusz.

Ceremonię zaszczycili swoją obecnością:

  • Dowódca Eurokorpusu, generał broni Piotr Błazeusz,
  • Dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych, generał dywizji Sławomir Drumowicz,
  • Inspektor Rodzajów Wojsk Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, generał dywizji Sławomir Owczarek,
  • Szef Zarządu Wojsk Rakietowych i Artylerii Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, generał brygady Grzegorz Potrzuski,
  • Szef Zarządu Planowania i Programowania Rozwoju Sił Zbrojnych, generał brygady Rafał Ostrowski.

- Dzisiejsza uroczystość była nie tylko okazją do uhonorowania wysiłków nowo promowanych oficerów, ale także momentem refleksji nad ich przyszłą służbą i odpowiedzialnością, jaką niesie za sobą oficerstwo. Gratulacje i słowa wsparcia skierowane do młodych oficerów podkreślały znaczenie ich roli w obronie ojczyzny i służbie na rzecz pokoju - przekazała Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska