MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sanatoria na Dolnym Śląsku czekają na kuracjuszy. Jak wyjechać do uzdrowiska na NFZ? Najważniejsze pytania i odpowiedzi

oprac. Faj
Sanatoria na Dolnym Śląsku czekają na kuracjuszy. Jak wygląda pobyt w uzdrowisku na NFZ? Podpowiadamy
Sanatoria na Dolnym Śląsku czekają na kuracjuszy. Jak wygląda pobyt w uzdrowisku na NFZ? Podpowiadamy Marcin Oliva Soto / Polska Press
Sanatoria cieszą się dużą popularnością wśród Dolnoślązaków. W 2023 roku z leczenia uzdrowiskowego (finansowanego przez NFZ) skorzystało 43 tys. osób. Nic dziwnego! Dolnośląskie sanatoria mają wiele do zaoferowania: niepowtarzalny klimat, świeże powietrze, zdrowe jedzenie i zabiegi, które stawiają na nogi. Planujecie wyjazd do sanatorium? O tym warto wiedzieć. Na pytania odpowiada Anna Szewczuk-Łebska, rzecznik Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jak wyjechać do sanatorium? Co trzeba zrobić?

Żeby skorzystać z leczenia uzdrowiskowego w sanatorium potrzebujesz skierowania. Skierowanie może wystawić każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego – czyli taki, który ma podpisaną umowę z NFZ. Najczęściej jest to lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Skierowanie zostanie przesłane przez lekarza do wojewódzkiego oddziału Funduszu drogą elektroniczną. Dzięki temu nie musisz pilnować terminów i przynosić papierowego druku skierowania do oddziału. Jeśli chcesz otrzymywać całą korespondencję dotyczącą skierowania i pobytu tradycyjną pocztą (listem poleconym), powiedz o tym lekarzowi. Cały czas masz również możliwość śledzenia tego co dzieje się ze skierowaniem w Internetowym Koncie Pacjenta.

Ważne!W oddziale NFZ skierowanie na leczenie uzdrowiskowe rozpatruje lekarz specjalista balneologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji leczniczej. Jeśli je zatwierdzi, otrzymasz informację jaki numer otrzymało Twoje skierowanie, jak zostało rozpatrzone i jaki jest przewidywany okres oczekiwania na rozpoczęcie leczenia. Jeżeli skierowanie zostanie rozpatrzone negatywnie, np. ze względu na schorzenie, które jest przeciwskazaniem do leczenia uzdrowiskowego, również zostaniesz o tym poinformowany.

Czy można pojechać kiedy i gdzie się chce?

Możesz wybrać termin, miejsce, a nawet długość leczenia w sanatorium uzdrowiskowym, jeśli wybierzesz leczenie w trybie ambulatoryjnym. W takim przypadku NFZ pokrywa koszty zabiegów, a pacjent opłaca samodzielnie zakwaterowanie i wyżywienie na czas leczenia, które może trwać od 6 do 18 dni (ty decydujesz). W przypadku leczenie w trybie stacjonarnym miejsce i czas rozpoczęcia leczenia wskazuje oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia. Takie leczenie zawsze trwa 21 dni.

Wyznaczony termin do sanatorium, czy można go zmienić?

Niestety. Jeżeli przekażesz do NFZ prośbę o zmianę terminu lub miejsca wyznaczonego pobytu uzdrowiskowego, będzie to potraktowane jako rezygnacja z leczenia. NFZ nie wyznaczy kolejnego terminu, a cała dokumentacja zostanie zwrócona lekarzowi wystawiającemu skierowanie. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy istnieje uzasadniony powód zmiany terminu leczenia np. śmierć członka rodziny. Wówczas należy przekazać do oddziału NFZ pisemne uzasadnienie zmiany terminu i potwierdzającą je dokumentację.

Czy możemy liczyć w sanatorium na jednoosobowy pokój?

NFZ nie pośredniczy w rezerwacji pokoi. Większość sanatoriów dysponuje pewną liczbą pokoi jedno, dwu i trzyosobowych o różnym standardzie. W zależności od dostępności istnieje możliwość skorzystania z wybranego zakwaterowania, jednak szczegóły musisz ustalić samodzielnie z ośrodkiem, do którego masz skierowanie. Zakwaterowanie w pokoju jednoosobowym wiąże się z wyższą dopłatą do zakwaterowania. Wysokość dopłat do zakwaterowania i wyżywienia jest ściśle określona przez Ministerstwo Zdrowia. Aktualne informacje na ten temat znajdują się na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia.

Ile kosztuje pobyt w sanatorium?

Koszty wszystkich zabiegów zapisanych prze lekarza uzdrowiskowego pokrywa NFZ. Dorosły pacjent dopłaca jedynie pewną kwotę do zakwaterowania i wyżywienia w sanatorium. Wysokość dopłaty jest uzależniona od wybranego rodzaju zakwaterowania oraz terminu pobytu. Od października do kwietnia dopłata będzie niższa niż od maja do września. Obecnie najniższa, całkowita dopłata do 3-tygodniowego pobytu to około 222 zł w okresie jesienno-zimowym oraz 250 zł w okresie wiosenno-letnim. W każdym sanatorium dopłaty są tej samej wysokości, bo określa je Ministerstwo Zdrowia.

NFZ nie pokrywa kosztów:

  • przejazdu na leczenie uzdrowiskowe i z leczenia uzdrowiskowego,
  • wyżywienia i zakwaterowania podczas korzystania z leczenia ambulatoryjnego,
  • pobytu opiekuna pacjenta,
  • dodatkowych obowiązujących w miejscu położenia zakładu opłat, np. opłat klimatycznych czy zabiegów przyrodoleczniczych i rehabilitacyjnych, niezwiązanych z celem pobytu.

Czy można jechać do sanatorium z mężem/żoną?

Narodowy Fundusz Zdrowia nie ma obowiązku wysłać pacjentów na leczenie do sanatorium z razem z bliską osoba, ale w miarę możliwości stara się do takich próśb przychylać. Wspólny wyjazd będzie możliwy tylko wtedy, gdy profile leczenia w skierowaniach małżonków nie wykluczają się wzajemnie. Ponieważ wnioski są realizowane według kolejności ich wpływania do oddziału NFZ, największe szanse na wspólny wyjazd będziemy mieć wtedy gdy skierowania zostaną wystawione tego samego dnia. Podanie o połącznie dwóch wniosków należy złożyć w oddziale lub delegaturze NFZ osobiście, pocztą tradycyjną lub wysyłając e-mail. Podanie o wspólny wyjazd składa się dopiero kiedy każde z małżonków ma już potwierdzenie zakwalifikowania do leczenia uzdrowiskowego przez NFZ.

Na Dolnym Śląsku można to zrobić w:

  • sali obsługi klientów NFZ we Wrocławiu - ul. Traugutta 55, 50-416 Wrocław, adres e-mail: [email protected]
  • delegaturze NFZ w Jeleniej Górze - ul. Wolności 18, 58-500 Jelenia Góra, adres e-mail: [email protected]
  • delegaturze NFZ w Legnicy - ul. Jana Pawła II 7, 59-220 Legnica, adres e-mail: [email protected]
  • delegaturze NFZ w Wałbrzychu - ul. Kościuszki 1-3, 58-300 Wałbrzych, adres e-mail: [email protected]
  • punkcie obsługi klientów w Głogowie - ul. Kotlarska 15, 67-200 Głogów, adres e-mail: [email protected]
  • punkcie obsługi klientów w Kłodzku – ul. Objazdowa 11, 57-300 Kłodzko, adres e-mail: [email protected]

Ważne!Jeśli przed wyjazdem do sanatorium nasz stan zdrowia się zmieni, to trzeba poinformować o tym oddział wojewódzki NFZ, np. dosyłając kartę leczenia szpitalnego, które właśnie się skończyło. Jeżeli tego nie zrobisz, lekarz w uzdrowisku może nie dopuścić do leczenia. Wówczas leczenie przepada i nie ma tez możliwości otrzymania zwrotu środków np. za podróż do uzdrowiska.

Właśnie wróciłam z sanatorium, kiedy znów mogę pojechać?

Z leczenia sanatoryjnego finansowanego przez NFZ można skorzystać raz na 18 miesięcy. Pamiętaj jednak, że skierowanie na leczenie uzdrowiskowe możesz otrzymać najwcześniej 12 miesięcy po zakończeniu poprzedniego leczenia w sanatorium.

Chcę wyjechać do sanatorium jak najszybciej, czy da się to przyspieszyć?

Tak, jeśli skierowanie zostało pozytywnie zweryfikowane, to możesz skorzystać z leczenia uzdrowiskowego wcześniej niż wynikałoby to z listy oczekujących. Wystarczy, że zdecydujesz się na leczenie w ramach tzw. zwrotów. Zwroty są to skierowania, z których z różnych przyczyn nie skorzystali inni ubezpieczeni i wróciły one do puli dostępnych miejsc. W takim przypadku musisz być gotowy na wyjazd bardzo szybko, nawet w czasie krótszym niż 14 dni. Jeśli chcesz skorzystać z takiego rozwiązania to poinformuj o tym dolnośląski NFZ listownie lub mailowo ([email protected]). Pamiętaj o podaniu nadanego przez NFZ numeru skierowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska