Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga! We Wrocławiu grasują włamywacze! Chwytają za klamki i niszczą zamki w drzwiach. Gdzie się ostatnio pojawili?

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
"Moja kamerka zarejestrowała zamaskowanych facetów. Jeden przyglądał się ze schodów drzwiom, zauważył kamerkę i obaj zeszli, po drodze jeszcze przyglądając się drzwiom Sąsiadów" - napisała 20 lutego mieszkanka Popowic.
"Moja kamerka zarejestrowała zamaskowanych facetów. Jeden przyglądał się ze schodów drzwiom, zauważył kamerkę i obaj zeszli, po drodze jeszcze przyglądając się drzwiom Sąsiadów" - napisała 20 lutego mieszkanka Popowic. fot. Popowice Online/Facebook
Nie milkną ostrzeżenia mieszkańców wrocławskich osiedli o włamywaczach. Na Gądowie lokalna społeczność zwraca uwagę na podejrzanie kręcących się po okolicy mężczyzn. Na Popowicach zamaskowane osoby chwytają za klamki, przyglądają się wizjerom i zamkom od drzwi wejściowych do mieszkań. Niektórzy padają ofiarami włamań i kradzieży kosztowności. Jak się przed tym chronić?

Włamania do mieszkań na Popowicach we Wrocławiu

Mieszkańcy Popowic regularnie dodają w mediach społecznościowych posty o włamaniach lub próbach włamań do ich lokali mieszkalnych. Niektórzy zamontowali w wizjerach kamerki, a nagrania publikują w internecie, aby ostrzec innych.

- Dziś przy ul. Białowieskiej moja kamerka zarejestrowała zamaskowanych facetów. Jeden przyglądał się ze schodów drzwiom, zauważył kamerkę i obaj zeszli, po drodze jeszcze przyglądając się drzwiom Sąsiadów - napisała 20 lutego mieszkanka cytowana przez stronę Popowice Online.

Podejrzani mężczyźni od dłuższego czasu chodzą po blokach na Popowicach i Gądowie:

- Zawsze chodzą po dwóch i mają jakaś siatkę albo torbę. Odkąd złapali tamtego, co szarpał za klamki to zaczęli twarze zasłaniać - komentuje pan Damian, mieszkaniec Popowic.

O sprawie informowaliśmy na początku stycznia 2023 roku. Na nagraniu w jednym z bloków na osiedlu Popowice we Wrocławiu. Widać na nim, jak niosący torbę mężczyzna ostrożnie podchodzi do drzwi kolejnych mieszkań i chwyta za klamki. Odpuszcza tylko w momencie, kiedy dostrzega kamerkę umieszczoną w wizjerze.

Mężczyzn rozpoznali mieszkańcy osiedla Gądów

Film z podejrzanymi mężczyznami trafił na inne grupy na Facebooku. Mieszkańcy Gądowa rozpoznali ich i wymienili się własnymi spostrzeżeniami.

- 15 lutego zostali przyłapani na grzebaniu przy zamku drzwi w klatce 56 Na Ostatnim Groszu. Spłoszyli się jak zszedłem piętro niżej i zwiali. Policja poinformowana. Szukałem ich po osiedlu bez skutku - pisze pan Arkadiusz.

"Uważajcie i obserwujcie podejrzanych typów"

Kręcących się po osiedlu mężczyznom towarzyszą zgłoszenia o włamaniach do mieszkań i kradzieży kosztowności. W dniu publikacji przez stronę Popowice Online filmu pani Sylwia podzieliła się z internautami swoją historią o włamaniu do mieszkania.

- Podczas urlopu w pierwszym tygodniu ferii mieliśmy włamanie do mieszkania na ulicy Skrzydlatej. Złodzieje przerzucili dosłownie wszystko, ewidentne szukali gotówki i biżuterii. Weszli drzwiami, otworzyli bez problemu wszystkie zamki, na które było zamknięte mieszkanie. Po wszystkim otworzyli wszystkie okna i balkon na oścież, aby wywietrzyć zapachy. Mamy dużo strat. Na klatce schodowej wyrwali kable od oświetlenia, aby nie zapalała się czujka na piętrze. Uważajcie i obserwujcie podejrzanych typów - napisała na grupie osiedla Gądów Mały.

Komentujący piszą m.in. o włamaniu do komórek lokatorskich, kradzieży wkładów do lusterek samochodowych oraz nieoczekiwanych gości (podających się choćby za straż graniczną).

- W niedzielę dwóch gości chodziło po klatce na Ostatnim Groszu i próbowało się dostać do dwóch mieszkań. Zostali spłoszeni, ale w jednych drzwiach został uszkodzony zamek, a w drugich urwano klamkę - napisał 28 lutego pan Piotr.

Prób włamań jest znacznie więcej

To przykłady jedynie z ostatnich dni. Od stycznia mieszkańcy Popowic i Gądowa regularnie opisują swoje przeżycia. Okradziono mieszkania m.in. przy ulicy Horbaczewskiego i Drzewieckiego.

- Dzisiaj około godziny 12 zostało okradzione mieszkanie przy ul. Horbaczewskiego 27. Wszystko trwało godzinę. Właściciel wyszedł na zakupy i w tym czasie było włamanie. Mieszkanie bardzo zniszczone. Na dwa zamki było zamknięte, jeden został otwarty, a drugi zniszczony - pisała pod koniec stycznia pani Alicja.

"Pamiętajcie żeby zamykać drzwi na zamek od razu po wejściu do mieszkania, bo może być różnie" - dodaje pani Angelika.

- Ktoś złapał mi za klamkę w drzwiach , byłam w domu akurat zobaczyłam to, na szczęście pies zaczął szczekać i ktoś uciekł - odpowiada.

Jak uchronić się przed włamaniem?

Funkcjonariusze policji mają dla mieszkańców kilka porad prewencyjnych, które mogą wystraszyć potencjalnych włamywaczy.

- Niewątpliwie sprawą najważniejszą jest właściwe zabezpieczenie wszystkich drzwi i okien. Drzwi i okna stanowią najłatwiejszą drogę do naszego domu. Standardowe drzwi są często słabe, wykonane ze sklejki i płyty pilśniowej. Najlepiej byłoby wymienić je razem z futryną na nowe tzw. antywłamaniowe, lub dodatkowo zamontować drugie drzwi, najlepiej otwierane na zewnątrz - piszą policjanci z Wydziału Prewencji Kryminalnej.

Drzwi nie są jedyną opcją wejścia do mieszkania, dlatego balkony, tarasy i okna również należy solidnie zabezpieczyć. Można pomyśleć o kratach, okiennicach czy żaluzjach.

Należy zawsze pamiętać, aby:

  • zamykać drzwi i okna zawsze bez względu na to, czy wychodzimy na chwilę, czy na dłużej,
  • nigdy nie trzymać kluczy od mieszkania w widocznym miejscu,
  • nie chować kluczy pod wycieraczką, w doniczce, albo w innym tylko- jak nam się wydaje „znanym sobie miejscu” – złodziej wie gdzie ich szukać,
  • jeśli zginie chociaż jeden z kompletów kluczy, natychmiast należy wymienić przynajmniej jeden zamek,
  • zawsze dobrze pilnować kluczy od mieszkania, zdarzają się kradzieże w szatniach i biurach, złodziej który zabierze klucze i dokumenty, może łatwo wejść do mieszkania,
  • nie eksponować swego bogactwa, można niepotrzebnie zaimponować złodziejowi, zdradzając stan posiadania nikt nie może mieć pewności, do kogo ta informacja trafi,
  • posiadane w mieszkaniu cenne przedmioty oznaczyć znakami identyfikacyjnymi i wykonać ich fotografie.

- W przypadku dłuższej nieobecności w mieszkaniu, należy przekazać sąsiadowi klucze, który oprócz podlewania kwiatków będzie „zapalał” wieczorem światło i włączał telewizor, wybierał listy ze skrzynki i ulotki z naszej wycieraczki. Kiedy nie będziemy tego robić, jest to wskazówka dla złodzieja, że mieszkanie jest opuszczone - dodają funkcjonariusze.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska