Urlop macierzyński 2014 - urlop rodzicielski 2014 - urlop wychowawczy 2014 [ZASADY, WNIOSEK]

Redakcja
Wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski można złożyć w jednym piśmie
Wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski można złożyć w jednym piśmie fot. Paweł Relikowski
Udostępnij:
Urlop macierzyński, urlop rodzicielski i urlop wychowawczy - jakie zasady obowiązują w 2014 roku? Jak starać się o urlop? Jak napisać wniosek? Poniżej nasz poradnik. Warto się z nim zapoznać, bo urlop macierzyński i rodzicielski to w roku 2014 łącznie cały rok, a urlop wychowawczy - aż do 36 miesięcy.

Urlop macierzyński, dodatkowy urlop macierzyński, urlop rodzicielski i urlop wychowawczy 2014

Jeśli w 2014 urodzi ci się dziecko, możesz złożyć wniosek o:
* urlop macierzyński - 20 tygodni (w tym 14 zarezerwowanych tylko dla matki) - jest to urlop płatny (w wysokości 100 procent zasiłku macierzyńskiego lub 80 procent zasiłku macierzyńskiego)
* dodatkowy urlop macierzyński w wymiarze 6 tygodni (może z niego skorzystać matka lub ojciec) - jest to urlop płatny (w wysokości 100 procent zasiłku macierzyńskiego lub 80 procent zasiłku macierzyńskiego)
* urlop rodzicielski w wymiarze 26 tygodni (może z niego skorzystać matka lub ojciec) - jest to urlop płatny (w wysokości 100 procent zasiłku macierzyńskiego lub 80 procent zasiłku macierzyńskiego)
* urlop wychowawczy (do 36 miesięcy, ale każdy z rodziców musi wykorzystać przynajmniej 1 miesiąc, jeśli jeden z rodziców nie chce korzystać z urlopu wychowawczego, drugi z rodziców ma do dyspozycji tylko 35 miesięcy) - jest to urlop bezpłatny.

Decydując się na urlop macierzyński, dodatkowy urlop macierzyński oraz urlop rodzicielski (łącznie rok) rodzice mogą zdecydować, czy chcą otrzymywać przez rok 80 procent zasiłku macierzyńskiego, czy też przez pierwsze półrocze dostawać 100 procent zasiłku, a przez drugie - 60 procent.

Urlop rodzicielski i urlop macierzyński 2014 - kalendarz urlopu - otwórz plik pdf

URLOP RODZICIELSKI I URLOP MACIERZYŃSKI 2014 - WNIOSEK

Wniosek o urlop macierzyński, dodatkowy urlop macierzyński oraz urlop rodzicielski można złożyć w jednym piśmie. Ale trzeba pamiętać by:

- w części pisma, która dotyczyć będzie wniosku o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego określić termin zakończenia podstawowego urlopu macierzyńskiego,

- ​w części pisma, która zawierać będzie wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego określić termin zakończenia dodatkowego urlopu macierzyńskiego,

- ponadto pracownica wnioskująca o urlop rodzicielski musi dołączyć do takiego wspólnego wniosku również swoje pisemne oświadczenie o braku zamiaru korzystania z tego urlopu przez ojca dziecka, albo o okresie, w którym zamierza on korzystać z tego urlopu w czasie wymienionym we wniosku.

Trzeba przy tym pamiętać, że wnioskując o dodatkowy urlop macierzyński oraz urlop rodzicielski już po upływie 14 dni od porodu, z urlopów takich nie będzie można zrezygnować, ani w całości ani w części.
Warto zatem rozważyć, czy nie będzie praktyczniejszym rozwiązaniem złożenie dwóch odrębnych wniosków i zdecydowanie w trakcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego, czy chce się korzystać z urlopu rodzicielskiego a jeśli tak, to w jakim wymiarze.

WAŻNE PYTANIA O URLOP RODZICIELSKI I URLOP MACIERZYŃSKI 2014

Do kiedy trzeba złożyć wniosek o urlop rodzicielski w przypadku korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego w uzupełniającym wymiarze?
Wniosek o ten urlop trzeba złożyć najpóźniej do końca trwania urlopu uzupełniającego.
Jeżeli z urlopu rodzicielskiego chce skorzystać pracownik – tata dziecka, również on wniosek o taki urlop lub jego część musi złożyć do swojego pracodawcy najpóźniej ostatniego dnia korzystania przez mamę dziecka z dodatkowego urlopu macierzyńskiego w uzupełniającym wymiarze.
Należy przy tym pamiętać, że nowy urlop rodzicielski trzeba wykorzystać bezpośrednio po urlopie uzupełniającym.

W jaki sposób i do kiedy trzeba złożyć wniosek o urlop rodzicielski?

W myśl nowych przepisów o urlop rodzicielski można wystąpić na dwa sposoby:

1. Nie później niż 14 dni po porodzie (co oznacza możliwość wnioskowania w dowolnym terminie jeszcze przed narodzinami dziecka) pracownica może złożyć jeden wspólny wniosek o udzielenie bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim, dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze a bezpośrednio po nim urlopu rodzicielskiego, również w pełnym wymiarze.
To rozwiązanie adresowane do tych kobiet, które od razu zdecydują się na wykorzystanie po urlopie macierzyńskim: podstawowym i dodatkowym nowego urlopu rodzicielskiego.

2. Wniosek o urlop rodzicielski
nowy urlop rodzicielski następuje bezpośrednio po dodatkowym urlopie macierzyńskim i wynosi do 26 tygodni, niezależnie od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie
można też złożyć w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem takiego urlopu, czyli w trakcie korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego

Czy mama dziecka, która jeszcze przed porodem zawnioskuje o dodatkowy urlop macierzyński oraz urlop rodzicielski w pełnych wymiarach musi sama w całości wykorzystać te urlopy?

Nie. Pomimo złożenia takiego wniosku mama dziecka może zrezygnować z całości lub części, zarówno dodatkowego urlopu macierzyńskiego, jak i urlopu rodzicielskiego.
W takiej sytuacji może nie wykorzystać tych urlopów lub ich części wcale albo urlopy te lub ich części mogą zostać udzielone tacie dziecka.
Jeśli mama dziecka zrezygnuje z całości dodatkowego urlopu macierzyńskiego może on wykorzystać ten urlop i nie skorzystać z urlopu rodzicielskiego albo wykorzystać ten urlop i zawnioskować o urlop rodzicielski.
Jeśli mama dziecka zrezygnuje z części dodatkowego urlopu macierzyńskiego
dodatkowy urlop macierzyński można wykorzystywać w jednej lub dwóch częściach obejmujących tydzień lub jego wielokrotność i następujących bezpośrednio po sobie
może on wykorzystać pozostałe tygodnie tego urlopu i nie skorzystać z urlopu rodzicielskiego albo wykorzystać pozostałe tygodnie tego urlopu i zawnioskować o urlop rodzicielski.
Jeśli mama dziecka zrezygnuje z urlopu rodzicielskiego może on zawnioskować o ten urlop.
Jeśli mama dziecka zrezygnuje z części urlopu rodzicielskiego może on wykorzystać pozostałe tygodnie tego urlopu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

w
wprowadzani w kanał
Chyba utylko w PL jest tak wiele durnych przepisów. Niejasnych, pogmatwanych, chyba tylko po to, zeby robić z ludzi durniów
l
leta
powinno być 60% lub 80%
M
Mag
ale błedy, wstyd, 100% zasiłku macierzyńskiego w wypadku urlopu rodzicielskiego? super, wprowadzacie w błąd!
Dodaj ogłoszenie