Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu leczy raka terapią CAR-T. To przełom w walce z nowotworami

Monika Fajge
Monika Fajge
Pierwszy dorosły pacjent Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego otrzymał już poddane modyfikacji własne limfocyty T.
Pierwszy dorosły pacjent Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego otrzymał już poddane modyfikacji własne limfocyty T. Monika Fajge
Dobra wiadomość dla walczących z nowotworem mieszkańców Dolnego Śląska. Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu rozpoczął leczenie dorosłych pacjentów onkologicznych metodą CAR-T. Terapia jest refundowana dla osób z opornym na leczenie chłoniakiem. "To rewolucja" - przyznają lekarze.

USK - pierwszy szpital na Dolnym Śląsku leczący CAR-T

Pierwszy dorosły pacjent Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego otrzymał już poddane modyfikacji własne limfocyty T - na tym polega metoda CAR-T. W kolejce czekają kolejni chorzy, dla których CAR-T to terapia ostatniej szansy. Dzięki niej pacjenci, u których standardowe metody leczenia okazały się nieskuteczne, dostają nadzieję na powrót do zdrowia.

Terapia CAR-T jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia w przypadku osób dorosłych walczących z agresywnym chłoniakiem.

- Na chłoniaki choruje co roku w Polsce kilka tysięcy osób, na samym Dolnym Śląsku - kilkaset. Do niedawna szansę na przeżycie miało 10 proc. pacjentów zmagających się z ostrą postacią tego nowotworu. Dzięki CAR-T możemy wyleczyć 40-50 proc. z nich. Skuteczność tej metody naprawdę robi wrażenie - powiedział podczas konferencji prasowej prof. Tomasz Wróbel, kierownik Kliniki Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku USK.

CAR-T to rewolucja w walce z rakiem

Terapia CAR-T polega na pobraniu z krwi pacjenta jego limfocytów T, komórek układu odpornościowego, które mają zdolność niszczenia nowotworu.

- W laboratorium komórki te zostają zmodyfikowane genetycznie i zaprogramowane tak, aby potrafiły rozpoznać cechy nowotworu. Po odpowiedniej stymulacji i namnożeniu zostają podane pacjentowi dożylnie. W organizmie pacjenta nadal się rozmnażają i niszczą komórki nowotworowe - tłumaczy prof. dr hab. Anna Czyż.

Specjaliści z USK szacują, że w tym roku do terapii CAR-T w ich ośrodku zostanie zakwalifikowanych kilkanaście osób. Liczą również, że terapia będzie refundowana dla pacjentów z innymi nowotworami np. szpiczakiem.

Leczą z nowotworów nie tylko dorosłych

Trzy lata temu Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu, jako pierwszy ośrodek w Polsce, rozpoczął stosowanie terapii CAR-T u pacjentów pediatrycznych. Dokonali tego specjaliści z Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej. Warto też zauważyć, że wrocławski USK utrzymuje bardzo wysoki, bo 81-procentowy wskaźnik prawdopodobieństwa całkowitego przeżycia dzieci "bez nadziei", u których zastosowano tę rewolucyjną metodę leczenia.

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska