Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remontują ul. Kazimierza Wielkiego we Wrocławiu. Kiedyś w miejscu jezdni stały zabytkowe kamienice!

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Droga posiada niezwykłą szerokość 25 metrów oraz trzy pasy ruchu w obu kierunkach, co nie jest typowe dla historycznej zabudowy staromiejskiej. Dlaczego tak się stało?Przechodź do kolejnych slajdów, aby się dowiedzieć >>>>>
Droga posiada niezwykłą szerokość 25 metrów oraz trzy pasy ruchu w obu kierunkach, co nie jest typowe dla historycznej zabudowy staromiejskiej. Dlaczego tak się stało?Przechodź do kolejnych slajdów, aby się dowiedzieć >>>>>Archiwum Gazety Wrocławskiej / Fotopolska.eu
Ulica Kazimierza Wielkiego stała się naturalną obwodnicą wrocławskiego rynku. Jeszcze pół wieku temu krajobraz wyglądał tu zupełnie inaczej. Nie było szerokiej na 25 metrów drogi, a w miejscu torów tramwajowych znajdowały się kamienice. Jak zmieniała się ul. Kazimierza Wielkiego? Prześledź jej historię!

W średniowieczu były tu miejskie mury

Ulica obiega historyczną część Starego Miasta i jest swego rodzaju pamiątką po fosie miejskiej. Wewnętrzne mury nazwane były "Czarną Oławą", a cała fortyfikacja straciła na swoim znaczeniu po powiększeniu miasta w XIII wieku.

Gdy Wrocław był już zabezpieczony zewnętrznymi murami i fosą, na miejscu starej i niepotrzebnej zaczęto stawiać zabudowania dla rzemieślników. Do dziś zachowało się kilka z nich, np. kościół św. Wojciecha i luterański kościół św. Krzysztofa.

Tak wyglądała kiedyś ul. Kazimierza Wielkiego we Wrocławiu. Dziś jej nie poznasz! >>

Powstała dzielnica dla biedoty

Po epidemii cholery w 1866 fosę osuszono i zasypano. Od dziesięcioleci rozwijała się tu dzielnica biedoty, która stanowiła dla całego miasta problem higieniczny i socjalny.

Próbowano rozwinąć tę część miasta, dlatego powstały m.in. gmach Miejskiej Kasy Oszczędności czy budynek dzisiejszej Biblioteki Uniwersyteckiej (tzw. wrocławski Hogwart).

Kazimierza Wielkiego czy Złote Koło?

Złote Koło było nazwą dla zaułka, który dzisiaj jest przedłużeniem ulicy Kazimierza Wielkiego. Nazwa wzięła się od działającego tu przez 600 lat młyna. Ulica zamieszkana była głównie przez tkaczy sukienników.

Po II wojnie światowej zabudowa Złotego Koła i okolicznych ulic była w znacznym stopniu zdewastowana. Często służyła jako plenery polskich filmów wojennych w latach 1950-1970.

Wrocławska trasa W-Z

W latach 70. XX wieku przeprowadzono tu wrocławską trasę W-Z, która stała się wewnętrzną obwodnicę Wrocławia. Pozwalała samochodom ominąć ścisłe centrum miasta od zachodniej strony. Trasa składa się z dwóch jezdni po 2-3 pasy ruchu, wydzielonego torowiska tramwajowego oraz dwóch częściowo bezkolizyjnych skrzyżowań z przejściami podziemnymi i krótkimi tunelami drogowymi.

Aktualnie trasa jest nieco węższa przez wyznaczone ścieżki rowerowe. Samochody również nie poruszają się nią sprawnie ze względu na dodatkową sygnalizację świetlną. Zrezygnowano też z jedynego przejścia przy ul. Świdnickiej - podziemnego. Obecnie można przejść też na powierzchni.

Tak wyglądała kiedyś ul. Kazimierza Wielkiego we Wrocławiu. Dziś jej nie poznasz! >>

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska