To drugi największy DPS w kraju! To robi wrażenie

Materiał Partnera
Dzięki wsparciu UMWD kompleksowo wyremontowano centralną kuchnie
Dzięki wsparciu UMWD kompleksowo wyremontowano centralną kuchnie
Udostępnij:
W Domu Pomocy Społecznej w Legnickim Polu mieszka na co dzień 425 osób. Potrzeby są gigantyczne, ale serca opiekunów i ludzi dobrej woli jeszcze większe

Dom Pomocy Społecznej funkcjonuje w poklasztornych budynkach, w samym centrum miejscowości. Z jednej strony to piękne miejsce, gdzie podopieczni czują się jak w domu, z drugiej jednak, taka lokalizacja generuje gigantyczne koszty utrzymania. Dzięki sprawnemu zarządzaniu i ludziom o wielkim sercu DPS działa z roku na rok coraz lepiej!

Dom Pomocy Społecznej w Legnickim Polu przeznaczony jest dla 425 niepełnosprawnych intelektualnie dorosłych. Podzielony jest na 6 samodzielnie działających zespołów terapeutyczno-opiekuńczych.

Zorganizowanie zajęć, terapii, czy nawet zwykłego posiłku dla takiej grupy osób to gigantyczne wyzwanie. Dzięki wsparciu Urzędy Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego (dalej UMWD) jest to łatwiejsze. Ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego wyremontowano i przebudowano centralną kuchnię DPS. Przeznaczono na ten cen w dwóch etapach 249 531 zł 59 gr. oraz 300 tys. złotych. Co udało się zrobić? Dosłownie wszystko - z powodzeniem działa nowa klimatyzacja, na ścianach i podłodze położono specjalne kafelki, które gwarantują nie tylko higienę, ale i bezpieczeństwo pracy dla kucharzy. - Dzięki tej inwestycji możemy zdecydowanie wydajniej pracować - słyszymy na kuchni DPS.

Samych płytek na ścianach położono 1120 m2, posadzki było 320 m2, podwieszono sufit i zamontowano wentylację.
To oczywiście nie wszystko co w ostatnim czasie udało się zrobić. Przeprowadzono między innymi modernizację instalacji centralnego ogrzewania, wymieniona została stolarka okienna i drzwiowa, całość została ocieplona, a elewacja odzyska swój dawny i zarazem piękny blask.

- Bez wsparcia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego i marszałka Tadeusza Samborskiego te wszystkie inwestycje nie byłyby możliwe - mówi Ryszard Niewiński, p.o. kierownika działu gospodarcz-technicznego w DPS w Legnickim Polu.

Podopieczni tego drugiego, największego w kraju DPS-u mogą brać udział w dziesiątkach zajęć i nowatorskich terapii, m.in. z... psami. Pracownia terapii kontaktowej ze zwierzętami zaczęła funkcjonować na przełomie 2007 i 2008r. Pomysłodawcą i opiekunem pracowni jest Pani Izabela Pędziwiatr - pedagog z zespołu III. Pracownia powstała po spontanicznej akcji ratowania suki - która szczenna, wyrzucona przez swoich właścicieli przybłąkała się do Domu Pomocy Społecznej w Legnickim Polu i w wiekowym platanie powiła na świat siedmioro szczeniąt.

Rozmowa
W Domu Pomocy Społecznej w Legnickim Polu działa stowarzyszenie Nasz Dom. Rozmawiamy z jego prezeską - Magdaleną Gielniak-Sobczak.
Stowarzyszenie działa z powodzeniem kolejny już rok. Jaki przyświecał Państwo cel przy powoływaniu go do życia?

Stowarzyszenie NASZ DOM jest organizacją pozarządową, która ma za zadanie działalność charytatywną oraz wspomaganie ochrony zabytków. Celem stowarzyszenia jest integracja osób niepełnosprawnych poprzez sport, turystykę, wypoczynek, imprezy kulturalne i inne. Organizowanie usług socjalnych w środowisku, prowadzenie działalności edukacyjnej, udzielanie pomocy osobom potrzebującym w szczególności niepełnosprawnym, dzieciom i ich rodzinom. Stowarzyszenie wspiera przedsięwzięcia zmierzające do poprawy warunków życia oraz rozwoju społecznego i gospodarczego. Działalność Stowarzyszenia opiera się na pracy społecznej jego członków. Obecnie Stowarzyszenie zrzesza w swoich szeregach 23 osoby, są to obecni i byli pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Legnickim Polu.

Jakie ciekawe projekty udało się zrealizować w ostatnich latach?

Stowarzyszenie „Nasz Dom” zrealizowało następujące projekty dofinansowane przez Województwo Dolnośląskie za pośrednictwem Wydziały ds. Osób Niepełnosprawnych: „Nasz Dom - Zdrowy Dom” przygotowania treningowe i organizacja turnieju w Bowlingu i Bocce całkowity koszt 13.046,00 zł. kwota dofinansowania projektu z budżetu Marszałka 9.986,00 zł. Głównym zadaniem było upowszechnienie i promocja aktywności fizycznej wśród osób z niepełnosprawnością intelektualną mieszkańców z Domów Pomocy Społecznej w Jaworze i Legnickim Polu oraz z Warsztatu Terapii Zajęciowej im. A. Krakowskiego z Legnicy (łącznie 50 osób). Kolejnym pomysłem była organizacja projektu „Szlaki piosenką malowane” całkowity koszt 9.092,18 zł. kwota dofinansowania projektu z budżetu Marszałka 7.800,00 zł. W ramach projektu zrealizowano wycieczkę pieszą, wycieczkę rowerową, wycieczkę z kijami Nordic Walking i imprezę integracyjną podsumowującą wszystkie działania. Udział w projekcie wzięło 90 osób w tym z niepełnosprawnością intelektualną tj. mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Legnickim Polu, uczniów Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wojcieszowie i mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Jaworze. Projekt miał za zadanie wspieranie aktywności wśród osób z niepełnosprawnością intelektualną, kreowanie aktywnej, szeroko pojętej rehabilitacji poprzez ruch oraz wspólnych integracyjnych działań środowiska ludzi zdrowych oraz osób niepełnosprawnych.

Wideo