Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teren po Hutmenie przy Grabiszyńskiej może zostać sprzedany za grube miliony. Co tam powstanie?

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Na sprzedaż został teren przemysłowy Hutmenu, składający się łącznie z 55 budynków i 11 działek
Na sprzedaż został teren przemysłowy Hutmenu, składający się łącznie z 55 budynków i 11 działek Marcin Osman
Teren zakładów Hutmen przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu został wystawiony na sprzedaż. Nieruchomością o powierzchni ponad 19 hektarów zainteresowana jest warszawska spółka, która za działki wraz ze znajdującymi się na nich budynkami chce zapłacić 95 mln zł. To dwa razy więcej niż jej wycena.

O zawarciu przedwstępnej umowy sprzedaży terenów należących do zakładu poinformował zarząd Grupy Kapitałowej Boryszew S.A., do którego należy Hutmen. Spółka MS Inwestment z Warszawy za ziemię przy ul. Grabiszyńskiej 241 chce przeznaczyć ponad dwa razy więcej niż wynosi obecna wycena. Jak podaje zarząd spółki Boryszew, nieruchomość o powierzchni 19,1944 ha wraz z budynkami jest warta 44,5 mln złotych. Natomiast MS Inwestment oferuje za nią 95 mln zł netto.

"Zawarcie umowy przyrzeczonej nastąpi do dnia 31 lipca 2022 roku i zostanie poprzedzone wystąpieniem szeregu działań o charakterze formalnym oraz technicznym typowych dla tego typu transakcji" - czytamy w komunikacie Boryszew S.A.

Jak przekazano, sprzedaż w sposób istotny wpłynie na wyniki Grupy Kapitałowej Boryszew.

Co może powstać na terenie byłego zakładu?

W ogłoszeniu z 4 listopada 2021 roku możemy przeczytać, że na sprzedaż jest teren przemysłowy składający się łącznie z 55 budynków i 11 działek. Obecnie nieruchomość nie posiada miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i przeznaczona jest na działalność przemysłową oraz inną działalność komercyjną. Wskazówki dotyczące tego, co może powstać w przyszłości znajdują się w dalszej części ogłoszenia:

"Teren idealny do działalności przemysłowej i komercyjnej – możliwa przyszła zmiana na funkcje mieszkalne. Oczekiwanie na zmianę planu zagospodarowania."

Jest też informacja, że wobec tego wartość ziemi może ulec zwiększeniu:

"Potencjalnie znaczny wzrost wartości gruntów w związku ze zmianą obecnego Planu Zagospodarowania."

I na koniec:

"Inne plany w okolicy obejmują głównie cele mieszkaniowe."

Ze sporym prawdopodobieństwem można zatem uznać, że teren Hutmenu został wykupiony z nadzieją na budowę nowego osiedla. Ale jak to jest z tym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego Hutmenu?

Tomasz Myszko-Wolski z biura prasowego Urzędu Miejskiego Wrocławia potwierdza brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na terenie dawnego Hutmenu. Wskazuje jednocześnie na zapisy w studium. Zapisy te są bardziej ogólne, nie odnoszą się do pojedynczych działek czy budynków lecz do większych obszarów – zespołów urbanistycznych.

- W tym momencie nie ma planów zmiany zapisów w studium, które obecnie wskazuje na aktywność gospodarczą tego miejsca - mówi.

Zapisy w studium w zasadzie ustalają kierunek jakim miasto ma podążać, jednocześnie nie stanowią podstawy prawnej do wydawania decyzji administracyjnych. Warto zaznaczyć, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego musi być kompatybilny z zapisami w studium. Standardowa procedura zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzeni trwa około dwóch lat. A do tego trzeba dodać czas, podczas którego zmienione zostanie studium terenu Hutmenu z AG (symbolizujące obszar aktywności gospodarczej) na MU (obszar mieszkalny i usługowy).

Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego przy Hutmenie
Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego przy Hutmenie Geoportal

Nie zapominajmy też o zabytkach, które mogą nieco utrudnić przyszłemu deweloperowi rozbudowę. Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków stara uchronić historyczne budynki zakładu przed wyburzeniem. Na terenie przedsiębiorstwa hutniczego stoi już jeden zabytek - zbiornik wieżowy, czyli popularny "grzybek". Niedawno Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował, że wydał decyzję o wpisie do rejestru zabytków hali tłoczni-ciągarni-wykańczalni. Ta nie jest jeszcze prawomocna. Wspomniana hala powstała w latach 1968-1972 w stylistyce późnego modernizmu, podczas drugiego etapu rozbudowy zakładu.

Likwidacja wrocławskiego zakładu hutniczego

Hutmen, czyli polskie przedsiębiorstwo hutnicze zajmujące się przetwórstwem miedzi i jej stopów działa we Wrocławiu już 76 lat. Wcześniej, bo już od 1918 roku działało jako niemiecka firma Schaefer&Schael, wytwarzająca stopy łożyskowe, drukarskie i brązy. Obecnie właścicielem firmy jest Grupa Boryszew, która w zeszłym roku poinformowała o zamiarze likwidacji i zwolnieniu około 200 pracowników. Doszło do protestów.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska