MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądają wraki aut po wypadkach drogowych. Pokazali je nam wrocławscy policjanci

Aneta Kolesińska
Aneta Kolesińska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Kolizje i wypadki drogowe to niestety codzienność, zwłaszcza w dużych miastach, takich jak Wrocław. Zapytaliśmy funkcjonariuszy policji co należy zrobić, gdy jest się świadkiem lub uczestnikiem wypadku. Sprawdziliśmy jak wyglądają pojazdy, które brały udział w poważnych wypadkach. Widok mrozi krew w żyłach!

Jak należy zachowywać się na drodze, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych, a także co zrobić, kiedy już do wypadku dojdzie? Zapytaliśmy o to funkcjonariuszy z Komendy Miejskiej we Wrocławiu, którzy pokazali nam także jak wyglądają wraki samochodów po wypadkach drogowych.

Wypadek i kolizja to nie to samo

Kolizja drogowa to zdarzenie, w którym nie ma żadnych rannych, jednak uszkodzone zostały elementy jezdni czy budynki. Natomiast o wypadku mówimy, gdy uszkodzeniu uległy nie tylko pojazdy ale także mamy do czynienia z rannymi. Jak informują służby, nieuzasadnionym jest wezwanie służb w przypadkach mało poważnych stłuczek.

- Niestety nagminnie spotykamy się z sytuacją, w której świadkowie lub kierowcy przejeżdżając obok zdarzenia drogowego od razu dzwonią na numer alarmowy, nie upewniwszy się wcześniej co się stało - mówi Komisarz Piotr Nowak, kierownik referatu 1. Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej we Wrocławiu.

Za sprawą kierowców, dyspozytorzy otrzymują niepotrzebne telefony dotyczące tego samego zdarzenia. Czasem wręcz okazuje się, że nie był to wypadek ani kolizja, a jedynie zepsuty pojazd lub uczestnicy kolizji nie potrzebowali wzywania policji.

Zobacz, jak wyglądają samochody po wypadkach we Wrocławiu w galerii zdjęć:

Co zrobić podczas wypadku lub kolizji?

W przypadku drobnych stłuczek czy kolizji interwencja służb nie jest potrzebna, chyba, że strony nie są w stanie ustalić sprawcy. Trzeba wówczas odstawić pojazdy w bezpieczne miejsce by nie tamowały ruchu i zająć się spisywaniem oświadczeń. Sprawa wygląda poważniej, gdy jesteśmy świadkami lub uczestnikami wypadku. Wtedy najważniejsze jest zachowanie spokoju i zadbanie o bezpieczeństwo swoje i innych. W pierwszej kolejności należy zabezpieczyć miejsce wypadku trójkątem ostrzegawczym, a następnie zająć się ewentualnymi poszkodowanymi.

- Ważnym jest, by najpierw rozeznać się w sytuacji, poznać stan poszkodowanych, zorientować się w lokalizacji. Wtedy możemy dać pełny obraz zdarzenia dzwoniąc po pomoc - dodaje komisarz.

Pojazdy po wypadkach trafiają w specjalne miejsce pod nadzorem policji i zostają tam do czasu zakończenia postępowania. Następnie, sąd decyduje co stanie się z danym pojazdem.

Najczęstszą przyczyną wypadków jest prędkość

Niedostosowanie prędkości, nieumiejętna zmiana kierunku jazdy czy wymuszenie pierwszeństwa - to najczęstsze przyczyny wypadków na drogach. Często są one powiązane ze stanem kierującego, który jest pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Więcej na ten temat w filmie.

Zobacz, jak wyglądają samochody po wypadkach we Wrocławiu w galerii zdjęć:

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska