Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Taizé we Wrocławiu. Tysiące pielgrzymów już na miejscu

Marcin Rybak
Marcin Rybak
Tysiące młodych ludzi z różnych krajów Europy i świata przyjechały do Wrocławia na Europejskie Spotkanie Młodych, organizowane przez chrześcijańska, ekumeniczną wspólnotę z miejscowości Taizé we Francji. Pierwsi pielgrzymi pojawili się we Wrocławiu w piątek. Pozostali dojeżdżają dzisiaj. Gości poznamy po plecakach z napisem „Taizé Wrocław”. Będą spotykać się na modlitwach w stu parafiach z Wrocławia i okolic, a także w Hali Ludowej.

Od kilku dni na placu Wolności i przed Halą Ludową stoją już wielkie namioty. To miejsca, w których pielgrzymom ze świata wydawane będą posiłki. Przygotowano dla nich 45 tysięcy porcji gorącego jedzenia oraz 5,5 tony chleba.

Wspólnota z Taizé co roku organizuje takie spotkania zawsze pod koniec grudnia. We Wrocławiu odbędą się one już trzeci raz. - Pierwsze odbyło się równo 30 lat temu, w 1989 roku. Wtedy do miasta zjechało 45 tysięcy gości – wspomina dziś ksiądz Jacek Froniewski, dziś kanclerz kurii, wtedy student zaangażowany w organizację wrocławskiego spotkania młodych. - Wtedy ludzie wyrywali sobie zagranicznych gości na korytarzach domów – opowiada ksiądz.

Pielgrzymi mieszkają u wrocławian, którzy zgłosili chęć przyjęcia na kilka dni uczestników Spotkania Młodych. Tym razem o chętnych do przenocowania pielgrzymów było trudniej. Miejsca dla wszystkich kilkunastu tysięcy gości udało się znaleźć w ostatniej chwili. Jeszcze kilka tygodni temu organizatorzy informowali, że brakuje miejsc dla przeszło siedmiu tysięcy osób.

Choć spotkanie nazywa się "Europejskie" gościć będziemy również młodych ludzi z innych kontynentów nawet z Indii i Japonii.

Na spotkaniu Taizé we Wrocławiu pojawią się goście z 60 krajów. Wśród gości będzie prawie 5500 młodych ludzi z Polski, 1500 - z Ukrainy, 1100 - z Niemiec, po 700 - z Chorwacji i Francji, po 400 - z Włoch i Hiszpanii. Udział w spotkaniu zgłosiły kilkunastoosobowe grupy z Hong-Kongu, Japonii i Korei.

Spotkanie zaczyna się w sobotę przyjęciem gości w parafiach. Modlitwy w Hali Ludowej będą codziennie wieczorem do 31 grudnia. W poniedziałek i wtorek uczestników Spotkania Młodych będzie można spotkać o godzinie 13.00 na modlitwach w kilku kościołach w centrum Wrocławia m. in. w katedrze, kościele Bożego Ciała przy Świdnickiej, kościele na Piasku, ale też w ewangelickim kościele Opatrzności Bożej przy ul. Kazimierza Wielkiego. Wieczór sylwestrowy młodzież spędzi w parafiach na modlitwie, a później też na wspólnej zabawie.

Będą też spotkania tematyczne i to nie tylko w kościołach i nie tylko na tematy religijne. Na przykład – w synagodze Pod Białym Bocianem będzie można porozmawiać z rabinem, na wydziale prawa Uniwersytetu Wrocławskiego - porozmawiać o ekologii z przedstawicielami Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska czy posłuchać dyskusji młodych polityków z różnych krajów europejskich. Bracia z Taizé przygotowali też dla uczestników spotkania spacer po Wrocławiu.

Program Europejskich Spotkań Młodych we Wrocławiu

SOBOTA, 28 GRUDNIA 2019
Przed południem: przyjazd i powitanie uczestników spotkania we Wrocławiu, a następnie pierwsze spotkanie w parafii i z goszczącymi rodzinami
17:30 – kolacja w hali namiotowej: przy Hali Ludowej lub na Placu Wolności
19:00 – modlitwa wieczorna w Hali Ludowej
22:00 – powrót do rodzin

NIEDZIELA, 29 GRUDNIA 2019
Przed południem: Msza św. w goszczących parafiach, a następnie spotkania z osobami zaangażowanymi w życie lokalnej wspólnoty
14:45 – spotkania tematyczne
17:30 – kolacja w hali namiotowej przy Hali Ludowej lub na Placu Wolności
19:00 – modlitwa wieczorna w Hali Ludowej
22:00 – powrót do rodzin

PONIEDZIAŁEK, 30 GRUDNIA 2019
8.30 – modlitwa poranna w goszczących parafiach, a następnie wymiana myśli w małych międzynarodowych grupach
12:00 – wydawanie gorącej herbaty na Placu Wolności
13:00 – modlitwa południowa w kościołach w centrum miasta
14:45 – spotkania tematyczne
17:30 – kolacja w hali namiotowej przy Hali Ludowej lub na Placu Wolności
19:00 – modlitwa wieczorna w Hali Ludowej
22:00 – powrót do rodzin

WTOREK, 31 GRUDNIA 2019
8.30 – modlitwa poranna i wymiana myśli w małych grupach
12:00 – wydawanie gorącej herbaty na Placu Wolności
13:00 – modlitwa południowa w kościołach w centrum miasta
14:45 – spotkanie dla Polaków oraz wspólna Eucharystia pod przewodnictwem ks. abp. Józefa Kupnego, Metropolity Wrocławskiego, Hala Stulecia
17:30 – kolacja w hali namiotowej przy Hali Ludowej
19:00 – modlitwa wieczorna w Hali Ludowej
23:00 – modlitwa o pokój na świecie w goszczących parafiach, a następnie „Święto Narodów”

ŚRODA, 1 STYCZNIA 2020
Przed południem: Msza św. w parafiach, a następnie obiad u goszczących rodzin
Od godziny 16:00: wyjazd (autokary odjeżdżają ze Stadionu Miejskiego)

92-letni pan Kazimierz w poniedziałkowe popołudnie szedł do kościoła po opłatek. Nie doszedł. Na skrzyżowaniu Wejherowskiej i Popowickiej we Wrocławiu został potrącony przez samochód nadjeżdżający od strony Kozanowa. Rodzina staruszka szuka teraz świadków zdarzenia.- Mimo swojego wieku, był jeszcze bardzo sprawny i fizycznie i umysłowo – mówi Adam, syn ofiary wypadku.  Do tragedii doszło około godziny 17. Mężczyzna przechodził przez ulicę Popowicką od strony Orbity. Kiedy był już na pasie, którym auta jadą w stronę miasta, został uderzony przez samochód osobowy. Czytaj więcej o wypadku na kolejnych slajdach - posługuj się klawiszami strzałek, myszką lub gestami.

Wrocław: Staruszek szedł po opłatek. Zginął pod kołami na Popowicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska