Śląsk odprawił Stalówkę z kwitkiem. Wygrał też PGE Turów

Rafał Bajko
Śląsk Wrocław odniósł szóste zwycięstwo w sezonie. WKS pokonał BM Slam Stal Ostrów Wlkp. 79:73. Triumfował też PGE Turów Zgorzelec, który ograł AZS Koszalin 78:57.

Tydzień temu kibice Śląska obejrzeli w hali Orbita prawdziwe lanie, jakie sprawił ich zespołowi odwieczny rywal Anwil Włocławek. Wrocławianie chcieli zatem odkuć się za tamto niepowodzenie i to się udało.

Już początek pojedynku z BM Slam Stalą Ostrów Wielkopolski zwiastował dobrą dyspozycję gospodarzy. Podopieczni Emila Rajkovicia wygrali pierwszą kwartę aż 26:15, jednak w kolejnej odsłonie „Stalówka” wzięła srogi rewanż i to ona schodziła do szatni przy prowadzeniu 41:38.

Po przerwie to Śląsk ponownie włączył piąty bieg, a kapitalne zawody rozgrywał szczególnie Denis Ikovlev. Pod koszem rywali dzielnie walczył Mateusz Jarmakowicz (mimo czterech przewinień na koncie), a niezwykle istotne oczka dorzucał też Michał Jankowski. Wszystkie te fakty złożyły się na odzyskanie prowadzenia przez WKS, który powrócił do dobrej gry z początku spotkania.

Ostatnie minuty meczu przyniosły sporo emocji, bo chociaż ekipa Rajkovicia wygrywała na 30 sekund przed końcową syreną 77:71, to Stal zdołała jeszcze zmniejszyć stratę do czterech oczek. Ostrowianie nie mieli w tej sytuacji wyjścia i musieli faulować. Na szczęście na linii rzutów wolnych nie zadrżała ręka Ikovleva i Śląsk mógł się cieszyć z cennego triumfu.

Bardzo istotne zwycięstwo w kontekście walki o fazę play-off odniósł PGE Turów Zgorzelec. Już w 19 minucie wicemistrzowie Polski wygrywali różnicą 13 oczek, dzięki czemu mogli ze spokojem udać się na przerwę.

Po rozpoczęciu drugiej połowy zgorzelczanie jeszcze podkręcili tempo i przypieczętowali wygraną w Koszalinie właściwie już w trzeciej kwarcie. Do sukcesu zespołu Piotra Ignatowicza bardzo przyczynił się kwartet Daniel Dillon, Filip Dylewicz, Mateusz Kostrzewski i Kirk Archi-beque. Ogółem zdobyli oni wspólnie aż 63 z 78 punktów PGE Turowa.

Triumf nad AZS-em jest podwójnie cenny, gdyż kosza-linianie są bezpośrednim rywalem wicemistrzów Polski w walce o fazę play-off. Drużynę Piotra Ignatowicza ucieszył też wynik z Wrocławia, gdzie niespodziewanie potknęła się BM Slam Stal Ostrów.

Za tydzień czekają nas emocje derbowe, gdyż w Zgorzelcu PGE Turów podejmie Śląsk. W pierwszym spotkaniu obu ekip wicemistrzowie Polski okazali się lepsi od WKS-u, wygrywając w hali Orbita 85:72.

Tauron Basket Liga

Śląsk Wrocław - BM Slam Stal Ostrów Wlkp. 79:73 (26:15, 12:26, 24:14, 17:18)
Śląsk: Ikovlev 26 (1x3), Jarmakowicz 14, Kowalenko 12 (1), Chanas 6 (1), Han 5 (1) - Jankowski 16 (4), N. Kulon, M. Kulon.
Stal: Nikołow 19 (2x3), Millage 15 (1), Wangmene 6, Zębski 4, Suliński 3 (1) - Kaczmarczyk 9 (2), Ochońko 8 (2), Delaney 6 (1), Sroka 3.

AZS Koszalin - PGE Turów Zgorzelec 57:78 (10:14, 14:18, 14:22, 19:24)
AZS: Auda 13 (1), Mielczarek 10 (2), Pechacek 6, Walton 4, Dąbrowski 3 (1) - Hannah 11 (3), Łukasiak 4, Witliński 3(1), Nowakowski 3 (1), Wadowski, Śpica, Gliddon.
PGE Turów: Dylewicz 19 (3x3), Kostrzewski 18, Dillon 15 (1), Archibeque 10, Tatum 2 - Karolak 7 (1), Krestinin 4, Novak 3, Gospodarek.

Pozostałe mecze XXIII kolejki: Stelmet BC Zielona Góra - Trefl Sopot 102:79, King Wilki Morskie Szczecin - Rosa Radom 98:84, Siarka Tarnobrzeg - Polski Cukier Toruń 59:84, Energa Czarni Słupsk - Start Lublin 94:60, MKS Dąbrowa Górnicza - Asseco Gdynia 72:78, Polfarmex Kutno - Stelmet BC Zielona Góra (godz. 20). Poniedziałek: Polpharma Starogard Gdański - Anwil Włocławek (godz. 20.40, Polsat Sport HD).