MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Skalnymi schodami na szczyt dawnego wulkanu. Jedna z najpiękniejszych sudeckich wycieczek!

Jerzy Wójcik
Jerzy Wójcik
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Śnieżka, Szczeliniec Wielki czy Ślęża to piękne dolnośląskie góry, jednak na tyle już popularne, że w sezonie utkniemy tam w zatorach tworzących się od nadmiaru zwiedzających. Szukając alternatywnych pomysłów na szybką i efektowną, górską wycieczkę warto rozważyć Ostrzycę, zwaną także śląską Fudżijamą. By zdobyć pozostałości tego dawnego wulkanu, trzeba się troszeczkę spocić i powspinać po stromych, bazaltowych schodach. Pod szczytem znajdziemy też bardzo ciekawe gołoborza przez które prowadzi szlak.

Ostrzyca często nazywana jest - błędnie - Ostrzycą Proboszczowicką. Ta druga nazwa dotyczy rezerwatu przyrody na Pogórzu Kaczawskim, w okolicach Złotoryi. Sam szczyt ma nazwę - Ostrzyca i znajduje się oczywiście we wspomnianym rezerwacie. Gdy ktoś już znajdzie się w powiecie złotoryjskim, zwykle bezbłędnie odnajduje Ostrzycę na horyzoncie. Dzięki swojemu stożkowemu kształtowi i znacznej wysokości względnej, widać ją z daleka, efektownie wyrastającą ponad pobliskie pola.

Ostrzyca jest położona w Krainie Wygasłych Wulkanów i w rzeczywistości stanowi pozostałość dawnego wulkanu. Jest to tak zwany nek, czyli pozostałość komina wygasłego, trzeciorzędowego wulkanu. Co ciekawe, w czasach gdy Pogórze Kaczawskie zajmował lądolód, Ostrzyca mogła być tzw. nunatakiem, czyli skalistym fragmentem wystającym ponad lód, na niewielką wysokość. Wzniesienie zbudowane jest z w głównej mierze z bazanitu, czyli odmiany bazaltu.

Trasa: Rozdroże pod Ostrzycą – Ostrzyca | mapa-turystyczna.pl

Jak wejść na szczyt? Bardzo prosto. Na wierzchołek prowadzi jedna ścieżka, która nie ma koloru typowego szlaku. Została wytyczona na terenie rezerwatu, zatem schodzenie z niej jest surowo zabronione. Ta droga to najefektowniejszy fragment, który pokonujemy podczas zdobywania wierzchołka. Wspinaczka po stromych bazaltowych schodach zajmie około 15 minut, ale dostarczy nam sporo emocji.

Szlak na tzw. śląską Fudżijamę to jedna z najciekawszych tras w Sudetach. Bazaltowy wierzchołek Ostrzycy wznosi się na wysokość 501 m n.p.m.
Szlak na tzw. śląską Fudżijamę to jedna z najciekawszych tras w Sudetach. Bazaltowy wierzchołek Ostrzycy wznosi się na wysokość 501 m n.p.m. Jerzy Wójcik

Wspomniane wejście zaczyna się od Rozdroża pod Ostrzycą. Do rozdroża można dojść na różne sposoby, prowadzą tutaj znakowane szlaki:

  • żółty - rozpoczyna się od miejsc parkingowych w okolicach Proboszczowa. To ten szlak wybierają najczęściej turyści i jest najszybszy
  • zielony - prowadzi od wsi Bełczna i jest fragmentem Szlaku Zamków Piastowskich.
  • czerwony - od wsi Sobota
  • żółty - od strony wsi Twardocice, fragment tzw. szlaku wygasłych wulkanów

ZOBACZ TAKŻE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska