MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jedyny w swoim rodzaju, dolnośląski kościół. Została ruina, wyznawcy uciekli do Stanów Zjednoczonych

Jerzy Wójcik
Jerzy Wójcik
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Twardocice to niewielka dolnośląska wioska, o której zapewne nikt by nie pamiętał, gdyby nie... ta ruina. Obiekt jest rzeczywiście wyjątkowy. Formalnie jest to kościół ucieczkowy protestantów, wyznania Schwenckfeldystów. Choć nie do końca wiadomo czy nazwa kościół jest na miejscu, bo wyznawcy tego odłamu protestantyzmu uznawali, że istnieje tylko kościół duchowy, widzialny kościół nie ma żadnego znaczenia. Prześladowani na Dolnym Śląsku, musieli uciekać do Stanów Zjednoczonych.

Schwenkfeldyści (lub z niemieckiego Schwenkfelderzy) to wyznawcy doktryny religijnej Kaspara Schwenkfelda, reformatora religijnego pochodzącego z Osieku pod Lubinem. Schwenkfeld od 1519 roku, pod wpływem pism Marcina Lutra, stał się wyznawcą ewangelicyzmu. Od 1521 zaczął jako kaznodzieja szerzyć luteranizm na Śląsku, a w następnym roku udało mu się nawrócić na to wyznanie księcia legnickiego, który od 1524 uczynił luteranizm religią państwową.

Jednak w późniejszych latach Kaspar Schwenkfeld odrzucił doktrynę Lutra i ostro z nim polemizował. Stworzona przez Schwenkfelda rzez grupa wyznawców, w końcu oderwała się od luteranizmu i we własnym zakresie zaczęła realizować ideał „pierwotnego Kościoła chrześcijańskiego”. Liturgie organizowane były potajemnie.

Głosił m.in.:

  • całkowitą wolność wyznania,
  • tolerancję religijną
  • rozdział Kościoła od państwa.
  • był zwolennikiem dualizmu, tj. tezy o całkowitej odrębności ducha i materii

W latach 30. XVI wieku roku konflikt pomiędzy wyznawcami poglądów Schwenkfelda a katolikami i luteranami nasila się. Kaspar Schwenkfeld ucieka do Strasbourga, a grupa jego wyznawców znajduje bezpieczną przystań właśnie w Twardocicach, znajdujących się dziś w powiecie złotoryjskim. Tutaj budują swój kościół. Wciąż są szykanowani i prześladowani. Ostatecznie na początku XVIII wieku opuszczają Twardocice przenosząc się najpierw do Zgorzelca, potem do Holandii, a ostatecznie emigrują do Ameryki. Co ciekawe, potomkowie 176 dolnośląskich uciekinierów do dziś mieszkają w miasteczku Salford, w Pensylwanii. Schwenkfelderzy mają w USA swój kościół nazwany Schwenkfelder Church.

Kościół zbudowany na planie krzyża, który służył jako schronienie dla Schwenkfelderów, był wówczas jednym z największych na całym Śląsku. Miał aż 2400 miejsc siedzących! Obecnie budynek znajduje się w stanie ruiny, a wejście na teren przykościelny jest zabronione. Zobaczcie jak ta wyjątkowa, historyczna budowla, prezentuje się z lotu drona.

W Twardocicach pod Złotoryją, znajdują się ruiny wyjątkowej budowli. To tak zwany Kościół ucieczkowy wyznania Schwenckfeldystów (Evangelische Kirche Schwenckfelder)

Jedyny w swoim rodzaju, dolnośląski kościół. Została ruina, ...

Kościół wyzwania Szwenkfeldystów w Twardocicach, znajduje się tutaj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska