Rozpoczął się remont dziewięciu kamienic

Błażej Organisty
Udostępnij:
Miasto wspiera finansowo renowację kamienic wpisanych do rejestru zabytków. Dziewięć wspólnot mieszkaniowych otrzymało w sumie ponad 2 mln złotych. Większość remontowanych budynków znajduje się w centrum.

Rozpoczęły się remonty dziewięciu zabytkowych kamienic wspólnotowych w centrum, na Południu i na Przedmieściu Oławskim. Zarządcy budynków dostali na renowację dofinansowanie z biura miejskiego konserwatora zabytków w lutym tego roku. Łącznie ponad 2 miliony złotych. Pieniądze można przeznaczyć na remonty oraz prace konserwatorskie i rekonstruktorskie. Wszystkie takie rewitalizacje są prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków, aby budynki mogły odzyskać swój zabytkowy charakter.

Najwięcej, po ok. 470 tys. zł otrzymały wspólnoty na remont kamienic przy ul. Zygmunta Krasińskiego 21/23 i przy ul. Kiełbaśniczej 14/15. W uzasadnieniu decyzji o przyznanie dotacji czytamy: „Budynek przy ul. Krasińskiego stanowi unikalny zwarty ciąg pierzejowej zabudowy leżącej w obszarze Przedmieścia Oławskiego. Elewacje powyższego budynku posiadają bardzo bogaty detal architektoniczny, który to wymaga przeprowadzenia złożonych pod względem technologicznym prac konserwatorskich i restauratorskich. Wymieniony budynek ma większą niż przeciętna kubaturę, co niesie za sobą potrzebę poniesienia większych nakładów finansowych na wykonanie prac remontowych.” Remont elewacji frontowej, balkonów i izolacji przeciwwilgociowej powinien potrwać do 17 listopada. Łączny koszt to 1,4 mln zł, a więc miasto pokrywa jedną trzecią wydatków. Z kolei wspólnota z Kiełbaśniczej przeznaczy miejskie pieniądze na remont elewacji i dachu.

Do końca września powinien zakończyć się remont dachu wraz z obróbkami blacharskimi i wymianą elementów więźby dachowej w kamienicy na pl. Solnym 11. Koszt to 280 tys. zł, z czego 83 tys. pokrywa biuro konserwatora zabytków.

Nieco dłużej potrwa renowacja kamienicy pod adresem Rynek 210/21. Zakres prac jest ten sam, co w budynku na pl. Solnym, ale koszt jest o 100 wyższy. Do tego remontu miasto dopłaciło 280 tys. zł.

W kamienicy przy ul. Przestrzennej 27 rozpoczął się remont dachu wraz z więźbą dachową i dociepleniem. Prace potrwają planowo do 24 listopada. Łączny koszt to 182 tys. zł, z czego 64 tys. to dofinansowanie. – Rozpoczęliśmy także renowację kamienicy przy ulicy Gajowej (47/47a) – informuje Irena Mory z biura Nasz Zarządca. – Zakres prac obejmuje remont elewacji i wymianę drzwi i okien. Remont powinien się skończyć pod koniec listopada. Jego koszt to ok. jeden mln zł. Wspólnocie z Gajowej udało się pozyskać 318 tys. zł z budżetu konserwatora.

Pozostałe kamienice to: ul. Białoskórnicza 17/18 (174 tys. zł dofinansowania na remont dachu i elewacji ), Rynek 56/57 (297 tys. zł na remont dachu i elewacji) oraz Rynek 14 (24 tys. zł na remont dachu).

W latach 2007-2016 z budżetu konserwatora wyremontowano we Wrocławiu 119 zabytkowych kamienic.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kuba
W tym mieście 80% kamienic pamięta 9.05.1945. Dobrze, że w gorszym stanie nie zostawili, bo dzisiaj wrocławianie w namiotach by mieszkali. W tych starych budynkach mieszkańcy płacą czynsze, fundusz remontowy i nic się nie robi. Nomenklatura uwłaszczyła się na majątku dawnych Zarządów Gospodarki Komunalnej, bo miało być taniej i lepiej - tak mówił niejaki Oszast. Jest jak zawsze, ich kamienice, a nasze ulice. Przez 72 lata miasto nie remontowane. Jest Rynek i PR. Brak przejezdnych ulic, chodników, komunikacji miejskiej, a mamy XXIw. W 2018 mamy wybory samorządowe i posłuchamy bajek. PO podobno wystawi emerytkę dr Chybicką.
Ma olbrzymie doświadczenie samorządowe i zna potrzeby mieszkańców?
D
DW
Tych klatkowych wychodków jeszcze długo nikt nie ruszy.
:-)
To wariactwo. Z łaski zrobią kilka budynków, a tysiące innych z których można zrobić prawdziwe perły się sypią. Pompa jak za czasów "zielonej wyspy" na jednym oddechu z Grecją.
o
on sight
Kiedy tam miasto planuje remonty?
c
cx
A do tego jak zwykle. zrobią elewacje, a w środku jaki syf był, taki dalej będzie. To nie są żadne remonty, tylko takie maskowanie tego syfu, tych ruder.
l
lechu
Tylko dlaczego tylko frontowe elewacje?
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie