Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rosjanie wyremontowali cmentarz w Wałbrzychu. Teraz będzie tam monitoring?

Artur Szałkowski
Na cmentarzu trwają jeszcze prace porządkowe
Na cmentarzu trwają jeszcze prace porządkowe fot. Dariusz Gdesz
Na 26 listopada zaplanowano wstępnie przyjazd do Wałbrzycha ambasadora oraz konsula generalnego Federacji Rosyjskiej w Polsce. Wezmą oni udział w oficjalnym otwarciu po kapitalnym remoncie nekropolii żołnierzy radzieckich w dzielnicy Gaj. Trwa ustalanie szczegółów uroczystości. Na razie wiadomo, że w jej trakcie przewidziana jest modlitwa ekumeniczna.

Remont cmentarza rozpoczął się na początku maja, a zakończył w październiku. - Inwestycja była w całości finansowana przez Federację Rosyjską, która wydała na nią około 1,3 mln zł - wyjaśnia Leszek Solarek, prezes wałbrzyskiego oddziału Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód.

W trakcie prac remontowych m.in. odrestaurowano pomnik przy wjeździe na nekropolię i stojący na niej monument. Zadbano o ustawienie nowych nagrobków, zamontowano ogrodzenie cmentarza. Gmina Wałbrzych wzięła na siebie naprawę nawierzchni alei kpt. Józefa Czajkowskiego, która łączy ul. Moniuszki z cmentarzem. Służby miejskie zajęły się również pielęgnacją zieleni rosnącej wzdłuż alei. - W ramach opieki nad nekropolią będziemy, tak jak dotychczas, prowadzić prace porządkowe i pielęgnować zieleń - mówi Anna Żabska, rzecznik prasowy prezydenta Wałbrzycha. - Za pośrednictwem wojewody dolnośląskiego pieniądze na ten cel przekazuje strona rosyjska.

Kwestią do ustalenia pozostaje objęcie terenu cmentarza monitoringiem, by nie był okradany i dewastowany. Odrestaurowanie miejsca pochówku ponad pół tysiąca żołnierzy Armii Czerwonej to efekt wizyty w Wałbrzychu Aleksandra Aleksiejewa, ambasadora Federacji Rosyjskiej w Polsce. Doszło do niej w październiku 2012 r. Powołano wówczas radę społeczną, która ma się opiekować nekropolią.

W archiwach odnaleziono dane 71 żołnierzy i ich mogiły nie są już bezimienne

Rada zajęła się m.in. gromadzeniem dokumentów związanych z historią cmentarza. Planowana jest ich publikacja książkowa. - W archiwach udało się odnaleźć informacje dotyczące 71 radzieckich jeńców wojennych, których po wojnie ekshumowano w Sokołowsku i pochowano na cmentarzu w Wałbrzychu - wyjaśnia Leszek Solarek. - Dzięki temu ich mogiły przestały być bezimienne.

Tym samym liczba żołnierzy o nieustalonej tożsamości, którzy spoczywają na cmentarzu, zmniejszyła się do 85. Cmentarz żołnierzy radzieckich został utworzony w Wałbrzychu 10 maja 1945 r. Wybór miejsca nie był przypadkowy. W pobliżu działał szpital, w którym umierali żołnierze ranni w walkach toczonych na Dolnym Śląsku. Później na terenie nekropolii zaczęto również chować radzieckich jeńców wojennych, którzy zmarli wcześniej w okolicznych obozach pracy i filiach obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Ostatnich pochówków dokonano w latach 50. Wówczas na cmentarzu odbyły się pogrzeby żołnierzy radzieckich, których ekshumowano z mogił w okolicach Kłodzka i Dzierżoniowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska