Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kończy się wysokiej klasy renowacja dawnego budynku wydziału farmacji przy ul. Grodzkiej we Wrocławiu

Błażej Organisty
Błażej Organisty
20 maja 2022
20 maja 2022 Błażej Organisty
Ma śliczne detale, ale nie jest nimi przesycony. Do tego nieliczne, delikatne ornamenty. Dzięki skromności zdobnictwa jest przejrzysty kompozycyjnie i dostojny w formie. W kolorze mokrego piasku w słoneczny dzień. Zobaczcie na zdjęciach, jak dziś prezentuje się neorenesansowy budynek po wydziale farmacji i jak wyglądał w przeszłości. Niedługo będzie wyjątkowym biurowcem. Poniżej przeczytacie o jego stylistyce i historii.

U zbiegu ulic Grodzkiej i Szewskiej, pomiędzy Ossolineum a głównym gmachem uniwersytetu, stoi budynek odznaczający się architektoniczną maestrią i ponad 150-letnią historią. Jest w trakcie renowacji, dzięki której staje się jeszcze piękniejszy.

Chwalebne efekty już widać, zwłaszcza od strony Odry. Rusztowania są jeszcze od strony Rynku, ale prace wielkimi krokami zbliżają się do końca. Oddanie do użytku to kwestia kilkunastu tygodni.

Wykańczane jest wnętrze, a na elewacji montowane jest oświetlenie. Światło będzie zapalać się automatycznie każdego dnia po zmroku. Czyżby szykowała się konkurencja dla iluminacji gmachu Uniwersytetu?

L'Uni – Grodzka 9 – gdzie historia spotyka się z nowoczesnością

Po remoncie budynek przyjmie imię L’Uni, odsyłające do jego akademickiej przeszłości. Po wojnie uczyli się w nim studenci farmacji. Wykład inauguracyjny wygłoszono 6 marca 1946 roku. Wcześniej pierwsi uczniowie i pracownicy musieli postarać się, by można było korzystać z obiektu. W czasie wojny, w roku 1945, został bowiem poważnie uszkodzony.

Cofnijmy się jeszcze dalej, do samego początku. W roku 1861 w Belinie, w 50. rocznicę ustanowienia Uniwersytetu Śląskiego, dano pozwolenie na wzniesienie w tym miejscu gmachu uniwersyteckiego muzeum mineralogicznego. Projekt powierzono architektowi wrocławskiemu – Theodorowi Milczewskiemu. Trójkondygnacyjną budowlę oddano do użytku w roku 1866.

Architekt wybrał stylistykę neorenesansową. Jedną z najokazalszych ozdób jego dzieła jest centralna część fasady z drzwiami stanowiącymi główne wejście. Obramiono je opaską zwieńczoną kluczem z dekoracją w formie esownicy. Nad drzwiami znajduje się dwupoziomowa arkada obejmująca duże okna pierwszego i drugiego piętra, subtelnie zdobiona niewielkimi ornamentami roślinnymi.

Reprezentacyjne wejście główne od zawsze znajdowało się przy ul. Grodzkiej. Prowadziło ono do przedsionka, a następnie kilkoma stopniami schodów do westybulu, wspartego na czterech przyściennych, rowkowanych kolumnach toskańskich. Na parterze westybul otwierał się całą szerokością na obszerną klatkę schodową wpisaną w półokrągły ryzalit. Obecnie stanowi ona najbardziej efektowne wnętrze budynku, które na pewno Wam pokażemy po zakończeniu renowacji, z wachlarzowymi schodami i zakończoną półkoliście duszą łączącą wszystkie pełne kondygnacje budowli.

Budynek przy ul. Grodzkiej został sprzedany w 2013 roku za 5,5 mln zł. Od tego czasu jest pusty. Po zakończeniu renowacji będzie biurowcem.

— Obecnie trwające prace mają na celu między innymi pieczołowitą renowację elewacji tak, aby budynek odzyskał dawny blask i znów stał się ozdobą tej części miasta — piszą inwestorzy.

Głównym założeniem realizowanego projektu jest połączenie elementów autentycznych z nowoczesnymi. Przywrócono pierwotne, przedwojenne proporcje bryły oraz kolorystykę. Zdecydowano o renowacji tynków i wykonanych z nich ozdób na elewacji. Nowoczesnym elementem jest przeszklony dach, który zastąpił lukarny. Szkło pokrywa ceramiczny nadruk, co miało dać efekt spójności z historycznym charakterem elewacji. Współczesny projekt powstał we wrocławskiej pracowni Zbigniewa Maćkowa.

Pierwsze firmy mają zacząć pracować w L'Uni w sierpniu. Nadzór inwestorski pełni spółka Prime Project z Wrocławia.

20 maja 2022

Kończy się wysokiej klasy renowacja dawnego budynku wydziału...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska