Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rafał Dutkiewicz będzie walczyć o dobre imię rektora Kulczyńskiego

Katarzyna Kaczorowska
archiwum Polska Press
Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz zapowiedział, że wystąpi do Trybunału Konstytucyjnego w związku ze sprawą prof. Kulczyńskiego.

Wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak ostatecznie zdecydował, że pierwszy rektor Uniwersytetu i Politechniki Wrocławskiej, prof. Stanisław Kulczyński, straci we Wrocławiu bulwar swojego imienia, a w Zgorzelcu ulicę. To efekt ustawy dekomunizacyjnej, nakładającej obowiązek usunięcia z przestrzeni publicznej nazw ulic, pomników i upamiętnień gloryfikujących komunizm. Prof. Stanisław Kulczyński został „zdekomunizowany”, ponieważ po wojnie wstąpił do satelickiego wobec Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Stronnictwa Demokratycznego, był jego honorowym prezesem oraz marszałkiem PRL-owskiego Sejmu. Biogram zamieszczony na stronie Instytutu Pamięci Narodowej stawia go w szeregu współtwórców reżimu totalitarnego, za jakim ustawa uznaje Polską Rzeczpospolitą Ludową.

Przeciwko „dekomunizacji” prof. Kulczyńskiego protestowali wrocławscy akademicy, wysłano list do prezesa IPN dr. Jarosława Szarka podpisany przez rektora Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Adama Jezierskiego. Te zabiegi nie przyniosły żadnego rezultatu, ale po ogłoszeniu decyzji wojewody dolnośląskiego w sprawie pozbawienia prof. Kulczyńskiego miejsc upamiętnienia, prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz poinformował, że skieruje sprawę do Trybunału Konstytucyjnego.

- Brak możliwości odwołania się władz samorządowych od decyzji wojewody naszym zdaniem jest niezgody z konstytucją i będziemy wnioskować do Trybunału o wydanie wyroku w tej sprawie - zapowiedział prezydent Rafał Dutkiewicz.

9 stycznia do biura Jacka Ossowskiego, przewodniczącego Rady Miejskiej Wrocławia, od radnego niezrzeszonego Dominika Kłosowskiego (SLD) wpłynął projekt stanowiska RM. Można w nim przeczytać: „Decyzja wojewody dolnośląskiego (absolwenta Uniwersytetu Wrocławskiego) zmieniająca nazwę Bulwaru jest całkowicie nieracjonalna, chybiona pod względem merytorycznym, historycznym i godząca w poczucie tożsamości i dumy wrocławian. Radni Rady Miejskiej Wrocławia wzywają pana wojewodę do wycofania tej niesprawiedliwej decyzji”.

Apel poparło 18 radnych, 13 było przeciw, wstrzymało się dwóch. Przeciwko zagłosowali radni Prawa i Sprawiedliwości. Wstrzymali się Henryk Macała i Urszula Mrozowska z Klubu Rafała Dutkiewicza. Troje radnych było nieobecnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska