Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Przedszkola we Wrocławiu tylko dla wybranych dzieci [ZASADY]

M
Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
11 maja ma zostać otwarta większość wrocławskich przedszkoli. Prezydent Jacek Sutryk publicznie zapowiedział w środę, że otwarte będą te placówki, w których "jest bardzo duże zapotrzebowanie i presja rodziców, którzy muszą wrócić do pracy". Zupełnie co innego zapisano jednak w oficjalnym zarządzeniu prezydenta, które także w środę w imieniu prezydenta podpisała jego zastępczyni, Renata Granowska. Wynika z niego, że nie będzie się liczyło ani zapotrzebowanie, ani presja. A do przedszkoli we Wrocławiu po przerwie związanej z epidemią zostaną przyjęte tylko wybrane dzieci. W całym Wrocławiu na dzieci będzie czekało 3600 miejsc w przedszkolach (czyli 20 procent wszystkich) oraz 820 w żłobkach (około 36 procent),

Z zarządzenia wynika, że do przedszkoli po przerwie w pierwszej kolejności mają być przyjmowane dzieci:

  • pracowników systemu ochrony zdrowia,
  • pracowników służb mundurowych,
  • pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych realizujących zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19 oraz z utrzymaniem miasta.

Rodzice takich dzieci będą musieli złożyć specjalne oświadczenie, na którego podstawie dyrektor może przyjąć dziecko do przedszkola.

W drugiej kolejności przyjmowane mają być dzieci, których rodzice przedstawią dyrektorowi oświadczenie swojego pracodawcy o konieczności powrotu do pracy.

W trzeciej kolejności dyrektorzy mogą przyjmować dzieci na podstawie własnej decyzji, uwzględniającej "sytuację rodzinną w czasie epidemii".

11 maja we Wrocławiu zostaną otwarte w sumie 153 żłobki i przedszkola. Nieczynne będą nadal Przedszkola nr 11, 13, 21, 31, 48, 94 i 100 oraz oddział przedszkolne w Szkole Podstawowej nr 25, a także żłobek przy ul. Wrońskiego, który prawdopodobnie zostanie otwarty we wtorek. - W tych placówkach kłopoty sprawia przede wszystkim skompletowanie kadry, m.in. ze względu na wiek, choroby czy zasiłki - tłumaczą w ratuszu.

Zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego liczba dzieci w placówkach będzie ograniczona do maksymalnie 12 osób w grupie, przy czym do grupy będą przyporządkowani ci sami opiekunowie, zajęcia będą się odbywać w jednej sali a minimalna przestrzeń to 4 mkw. na jedną osobę (wliczając opiekunów).

Zgodnie z zaleceniami w salach nie powinny znajdować się przedmioty i zabawki, które trudno zdezynfekować, dzieci nie powinny przynosić własnych zabawek, a wyposażenie placówek będzie regularnie czyszczone i dezynfekowane. Sale mają być regularnie wietrzone.

Grupy dzieci nie powinny się ze sobą stykać, tak samo należy unikać spotykania się rodziców różnych grup przy odprowadzaniu dzieci, oraz zachowywać odpowiedni dystans – dotyczy to zarówno rodziców jak i opiekunów. Rodzice mogą wchodzić tylko do przestrzeni wspólnej. Należy też ograniczyć obecność osób trzecich w placówkach.

Pracownicy placówek powinni mieć dostęp do środków ochrony osobistej m.in. rękawiczek i maseczek. W miarę możliwości należy ograniczyć pracę osób powyżej 60 roku życia. Przed wejściem do budynku powinien znajdować się płyn dezynfekujący ręce. Należy też dbać o to, by rodzice bądź opiekunowie dezynfekowali przed wejściem ręce lub korzystali z rękawiczek. Obowiązkowe jest noszenie maseczek ochronnych. W placówkach powinny być wywieszone w widocznym miejscu szczegółowe instrukcje mycia rąk i korzystania ze środków dezynfekcji.

Ważne informacje o koronawirusie

Nie przegap tych informacji

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konopia spowalnia raka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska