MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy Wrocław otworzy 6 maja przedszkola i żłobki?

MK, MG
Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Od 6 maja w Polsce będą mogły działać przedszkola i żłobki - zapowiedział dziś premier Mateusz Morawiecki. Na ich otwarcie zgodzi się ministerstwo zdrowia, ale ostateczną decyzję o otwarciu swoich placówek mają podejmować prowadzące je gminy. Czy i kiedy Wrocław otworzy żłobki i przedszkola? Decyzja należy do prezydenta Jacka Sutryka. Na razie jej nie podjął.

Przeczytaj także

Ministerstwo Zdrowia precyzuje, że gmina może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach. - Jednostka samorządu terytorialnego może też zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie - precyzuje resort.

Departament edukacji i wydział zdrowia w ratuszu mają różne scenariusze otwarcia żłobków i przedszkoli - poinformował portal GazetaWroclawska.pl Przemysław Gałecki, dyrektor biura komunikacji społecznej w ratuszu. Ale żadna decyzja dotąd nie zapadła.

- Obecnie zapoznajemy się z właśnie publikowanymi wytycznymi ministra zdrowia w sprawie instytucjonalnej opieki nad dziećmi. Dyrektorzy placówek są w kontakcie z rodzicami i sprawdzają, jakie jest zainteresowanie miejscami w żłobkach i przedszkolach. Ostateczne decyzje o otwarciu placówek, zgodnie z zaleceniami rządu, będą konsultowane z sanepidem i kuratorium - przekazuje Gałecki.

Dolnośląski kurator oświaty Roman Kowalczyk podkreśla, że za każdym razem to samorząd musi ocenić swoją sytuację, także epidemiczną oraz zdecydować, czy wpuścić dzieci do placówek. - O dalsze zawieszenie działania przedszkola może wnioskować jego dyrektor, a prezydent może taki wniosek zaakceptować lub go odrzucić - tłumaczy kurator. Roman Kowalczyk zastrzega, że dolnośląskie kuratorium nie będzie dyktowało samorządom, jak mają postąpić. - Ale będziemy służyli pomocą, jeśli dyrektorzy będą mieli wątpliwości po wejściu w życie odpowiedniego rozporządzenia - obiecuje Kowalczyk.

Przeczytaj także

Rząd opublikował wytyczne dla dyrektorów żłobków. Wymienia w nich warunki, jakie muszą być spełnione przed otwarciem placówek. Przy wejściu do budynku musi pojawić się do dezynfekcji rąk, z którego muszą korzystać wszyscy dorośli. Pracownicy muszą być zaś wyposażeni w rękawiczki, maseczki ochronne, ewentualnie przyłbice.

Jeśli istnieje uzasadnione podejrzenie, że dziecko jest chore i może zarażać inne dzieci nie może zostać wpuszczone do placówki.
Dzieci, pod nadzorem opiekuna, mogą korzystać z istniejących na terenie instytucji placów zabaw i boisk. Wychodzenie na plac zabaw poszczególnych grup musi być jednak zorganizowane tak, aby nie kontaktowały się ze sobą wzajemnie. Jeżeli nie dyrektor nie może zapewnić codziennej dezynfekcji sprzętu na placu zabaw lub boisku, musi go oznaczyć taśmą zabezpieczającą przed używaniem.
Na bieżąco muszą być dezynfekowane poręcze, klamki, włączniki światła, uchwyty, ramy łóżeczek lub leżaczków, poręcze krzeseł, blaty w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków. Po każdym użyciu zabawek lub innych sprzętów przez dziecko należy je umyć i zdezynfekować.

W miarę możliwości w zajęcia opiekuńcze nie powinny być angażowane osoby powyżej 60. roku życia, należy także unikać rotacji opiekunów podczas sprawowania opieki nad dziećmi.

Ważne informacje o koronawirusie

Nie przegap tych informacji

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska