Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Empik, Reserved i House likwidują sklepy w galeriach handlowych przez pandemię koronawirusa. Zamykają dziesiątki sklepów

M
Empik nie zdradził, które konkretnie salony kończą działalność
Empik nie zdradził, które konkretnie salony kończą działalność
Ponad 40 sklepów Empik w galeriach handlowych w Polsce nie zostanie otwartych 4 maja. Sieć wypowiedziała galeriom umowy najmu. Zamyka salony z powodu strat spowodowanych epidemią koronawirusa. Empik nie zdradził, których konkretnie sklepów dotyczy ta decyzja i czy są wśród nich salony z Wrocławia. Swoją decyzję o rezygnacji z najmu blisko 30 procent swoich powierzchni w galeriach ogłosiła firma LPP, do której należą takie marki jak Reserved, House, Sinsay, Cropp czy Mohito.

- Ze względu na pandemię i jej ekonomiczne skutki zarząd Empiku podjął decyzję o odstąpieniu od ponad 40 umów najmu w galeriach handlowych. Oznacza to, że te lokalizacje nie zostaną otwarte 4 maja - czytamy w oficjalnym komunikacie Empiku. - Nie wykluczamy dalszych wypowiedzeń umów w lokalizacjach, w których przy obecnych warunkach najmu prowadzenie rentownej działalności będzie trwale niemożliwe - dodaje firma. Obecnie prowadzi negocjacje warunków najmu z poszczególnymi galeriami.

- Grupa Empik prognozuje, że ze względu na stan epidemii, który będzie polską rzeczywistością przez kolejne kilkanaście miesięcy, centra handlowe zanotują znaczące spadki odwiedzalności. Nowy reżim sanitarny, zamknięte kina, ograniczony dostęp do stref fitness i rozrywki, foodcourtów, a także potencjalne bankructwa mniejszych sieci, spowodują, że duże centra handlowe stracą znacząco na swojej atrakcyjności - czytamy dalej w komunikacie. - Jednocześnie trwale zmienią się zakupowe nawyki części klientów, którzy coraz chętniej i częściej będą korzystać z zakupów online. Już teraz Empik notuje trzycyfrowe wzrosty w sprzedaży online i digital, której udział w 2019 zbliżył się do 40% obrotów, a w tym roku oczekiwany jest jego dalszy znaczący wzrost. Firma zapowiada dalsze inwestycje w tym obszarze - dodaje Empik.

Zobacz: Sklepy odzieżowe bez przebieralni, zakaz siadania na ławkach, parkowanie na co drugim miejscu - oto zasady obowiązujące w galeriach od 4 maja
Z części galerii handlowych wycofuje się też spółka LPP - właściciel takich znanych marek odzieżowych jak Reserved, House, Cropp, Mohito czy Sinsay. - Zarząd LPP podjął decyzję o odstąpieniu od części umów dotyczących najmu powierzchni w centrach handlowych w Polsce. Umowy te dotyczą około 29,5% ogólnej powierzchni handlowej wykorzystywanej przez Grupę Kapitałową LPP. Decyzja podyktowana jest troską o interes firmy w obliczu skutków pandemii COVID-19, prognozowanych dla handlu. Jednocześnie firma wyraża gotowość do podjęcia z galeriami handlowymi rozmów na temat nowych umów, zawierających warunki adekwatne do nowych okoliczności - czytamy w komunikacie spółki.

- Nowa rzeczywistość handlowa po otwarciu centrów handlowych będzie odbiegać od tej, jaką znamy sprzed ogłoszenia pandemii. Zakupy w rękawiczkach, maseczkach i przyłbicach i wiele innych obostrzeń dotyczących bezpieczeństwa wpłyną znacząco na komfort i psychologię zakupów, zniechęcając do nich klientów. Obawy związane z przebywaniem w dużych skupiskach ludzkich, potęgowane przez limitowany dostęp do centrów handlowych jeszcze przez wiele miesięcy nie pozwolą spełniać galeriom celów i usług, dla których zostały wybudowane - pisze LPP w swoim komunikacie.

W poniedziałek, 4 maja 2020, kończy się część ograniczeń dotycząca działalności galerii handlowych w Polsce. Mogą zostać otwarte działające w nich sklepy odzieżowe, księgarnie, elektromarkety czy perfumerie. Będzie jednak istniał nie tylko limit liczby klientów (na jedną osobę musi przypadać 15 metrów kwadratowych powierzchni handlowej - nie wlicza się do tego powierzchnia korytarzy). Rząd wprowadził też mnóstwo innych zakazów i nakazów dotyczących galerii handlowych. W sklepach odzieżowych nieczynne będą przebieralnie (chyba że sklep będzie je dezynfekował po każdym kliencie). W centrach handlowych nie mogą funkcjonować wyspy handlowe, kluby fitness, place zabaw, salony fryzjerskie i kosmetyczne. Nie mogą funkcjonować także miejsca, w których spożywa się posiłki na miejscu - dozwolona jest tylko sprzedaż jedzenia na wynos. Zobacz na kolejnych slajdach szczegółowe zasady działalności galerii i obowiązki ich pracowników. Gdzie i kiedy obowiązkowe są maseczki, rękawiczki? Co zmienia się na parkingach? Jakie dodatkowe zakazy i nakazy obowiązują na korytarzach, schodach ruchomych i windach? Sprawdź! Posługuj się klawiszami strzałek, myszką lub gestami.

To będą galerie handlowe jakich nie znamy [NOWE ZASADY od 4 maja]

Ważne informacje o koronawirusie

Nie przegap tych informacji

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska