Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory prezydenckie jednak w sierpniu? Jarosław Gowin ma przekonać Prawo i Sprawiedliwość, a Władysław Kosiniak-Kamysz opozycję

Kacper Rogacin
Kacper Rogacin
Fot. Adam Jankowski / Polska Press
- Podczas dzisiejszego spotkania rozmawialiśmy o możliwości znalezienia jakiegoś wariantu kompromisowego i nie wykluczamy, że takim wariantem byłoby przeprowadzenie wyborów w sierpniu - powiedział Jarosław Gowin po czwartkowym spotkaniu z liderami Koalicji Polskiej - Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem (PSL) i Pawłem Kukizem (Kukiz'15).

Mimo trwających przygotowań do majowych wyborów, nadal nie jest pewne, czy odbędą się one właśnie w tym terminie. Jarosław Gowin i jego Porozumienie nie dopuszcza bowiem możliwości przeprowadzenia głosowania w maju. Były wicepremier spotyka się kolejno z liderami opozycji, z którymi rozmawia na temat przełożenia wyborów. W czwartek Gowin spotkał się z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem i Pawłem Kukizem.

Wybory prezydenckie jednak w sierpniu?

- Podczas dzisiejszego spotkania rozmawialiśmy o możliwości znalezienia jakiegoś wariantu kompromisowego i nie wykluczamy, że takim wariantem byłoby przeprowadzenie wyborów w sierpniu. Na temat będę rozmawiał z liderami Zjednoczonej Prawicy, z liderami PiS, natomiast nasi partnerzy z Koalicji Polskiej będą o tym rozmawiać z przedstawicielami partii opozycyjnych - powiedział Gowin.

- Wspólnie uważamy, że wybory w maju nie powinny się odbyć. Z wielu powodów, przede wszystkim tych powodów, które dzisiaj trapią jak największą rzeszę Polaków, czyli to, co się dzieje ze zdrowiem, życiem i gospodarką. I kolejna sprawa – przedstawione przez Porozumienie Jarosława Gowina propozycji przez nas w zakresie odsunięcia terminu wyborów, to ta zmiana dwuletnia, z naszej strony jednoroczna, bo tu pozostajemy na razie przy swoich stanowiskach - dodał Władysław Kosiniak-Kamysz.

Liderzy Porozumienia i Koalicji Polskiej zapowiedzieli też powołanie wspólnego zespołu ekspertów, którzy w tym i przyszłym tygodniu będą pracowali nad rozwiązaniem kryzysu związanego z wyborami.

EPIDEMIA KORONAWIRUSA MINUTA PO MINUCIE. RELACJE NA ŻYWO:

- To wielka wartość, że rozmawiamy ze sobą ponad podziałami, rząd-opozycja. Podstawowy temat dzisiejszych rozmów to nie były terminy wyborów. Terminy co do których rzeczywiście mamy stanowiska w dużej mierze odmienne. Rozmawialiśmy przede wszystkim o tym, co nas łączy i czym dzisiaj powinni zajmować się wszyscy politycy. O sprawach walki z epidemią, walki o zdrowie i życie Polaków, ale z walki o wyprowadzenie polskiej gospodarki ze stanu zapaści, hibernacji - mówił Gowin.

- W tych obszarach jest daleko posunięta zbieżność w sposobie myślenia Porozumienia oraz Koalicji Polskiej, dlatego zdecydowaliśmy o powołaniu wspólnego zespołu ekspertów, który pracować będzie nad rozwiązaniami zawartymi z jednej strony w planie Sośnierza, propozycjach naszego ugrupowania, z drugiej strony Planie dla Polski, czyli propozycjach Koalicji Polskiej. Chcę powiedzieć, że zarówno w tym tygodniu spotykają się eksperci, jak i w przyszłym tygodniu.odbędzie się kolejne spotkanie, już tak jak dzisiaj, na poziomie liderów tych dwóch środowisk politycznych - dodał.

NASZE WYWIADY:

Kosiniak-Kamysz: Akceptujemy elementy planu Sośnierza

Władysław Kosiniak-Kamysz stwierdził, że "rozmowa i dialog są konieczne, by wyjść z impasu".

- Będziemy dążyć do jak najszybszego odmrożenia gospodarki, przy zachowaniu oczywiście względów bezpieczeństwa, zdrowia i życia. Kolejna sprawa to wspólna akceptacja kierunku działania co do z naszej strony wielu elementów planu Sośnierza, takich jak zwiększenie liczby testów, naprawa tak naprawdę funkcjonowania ochrony zdrowia i działanie jak najszybsze w tym zakresie. Z drugiej strony dziękujemy za poparcie kierunku myślenia o funduszu płynności. I to wspólne ustalenie, że nad tymi rozwiązaniami będziemy pracować - powiedział.

Jarosław Gowin stwierdził natomiast, że terminy 17 i 23 maja są niekonstytucyjne.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska