Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomogą osiedlu klęski

Marcin Torz
Krzysztofowi Kozłowskiemu (z lewej) i jego koledze trudno uwierzyć, że ich podwórko przestanie wyglądać jak śmietnik
Krzysztofowi Kozłowskiemu (z lewej) i jego koledze trudno uwierzyć, że ich podwórko przestanie wyglądać jak śmietnik Michał Pawlik
Unia Europejska daje 10 milionów euro po to, aby Przedmieście Odrzańskie przestało straszyć. Za pieniądze z Brukseli można będzie wyremontować kamienice, założyć monitoring i uporządkować podwórka.

Wrocławianom z Przedmieścia Odrzańskiego trudno uwierzyć, że okolica, w której mieszkają, zmieni się na lepsze.
- To dobrze, że Unia Europejska da pieniądze. Ale tutaj niektóre kamienice są w tak fatalnym stanie, że może nie starczyć na wszystkie - zauważa Piotr Kruczek z ul. Kluczborskiej. - Nie każdy mieszkaniec będzie mógł się dołożyć do remontu - dodaje jego sąsiad Krzysztof Kozłowski.

Jego opinię potwierdzają inni mieszkańcy tej okolicy.
- Żyję z zasiłku. Ledwo mi na opłaty wystarcza. W podobnej sytuacji znajduje się większość moich sąsiadów. Nie stać nas na remont budynku - twierdzi pan Ryszard z ul. Oleśnickiej.

Więcej zapału mieszkańcy wykazują, gdy mowa o podwórkach czy parkach.
- Nareszcie coś z tym zrobią. To wielki wstyd dla miasta, że są jeszcze tak brzydkie skwery. Dzieci nie mają się gdzie bawić - mówi Krystyna Nowak, którą spotkaliśmy przy pl. św. Macieja. - Proszę wejść na jedno z podwórek, to sami zobaczycie.

Faktycznie. Odrapane kamienice, przepełnione kubły na śmieci. Dzieci nie znajdą tam huśtawki ani karuzeli. Bawią się w wojnę, biegając obok starych, spleśniałych mebli. Muszą uważać, żeby nie wpaść w kałuże.

Nieopodal, przy garażach grupka mężczyzn pije piwo. Tak wygląda podwórko u zbiegu Żeromskiego i Kluczborskiej. Ale tak wyglądać nie musi. Wystarczy, że mieszkańcy wskażą urzędnikom, co trzeba zmienić. Wszystkie sugestie związane z poprawą bezpieczeństwa i wyglądu Przedmieścia Odrzańskiego można zgłaszać w urzędzie miejskim. Można zadzwonić, przyjść lub wysłać list. Dotyczy to też lokatorów, którzy chcą wyremontować swoje kamienice.

Projekty można wysyłać pod adres:
Urząd Miejski Wrocławia
pl. Nowy Targ 1/8
50-141 Wrocław
z dopiskiem "Aktualizacja Lokalnego Programu Rewitalizacji - Projekty"
tel. 071-777-73-28
Tu remonty
Całe ulice:
Bp. Tomasza Pierwszego, Chrobrego, Dolna,Dubois, Brodatego, Pobożnego, Kaszubska, Kazimierza Jagiellończyka, Kilińskiego, Kręta, Poniatowskiego, Kurkowa, Łowiecka, Myśliwska, Niemcewicza, Nobla, Ołbińska, Otwarta, Paulińska, pl. Strzelecki, plac Świętego Macieja, Podwórkowa, pl. Powstańców Wielkopolskich, Ptasia, Roosevelta, Rydygiera, Składowa, Śrutowa, Świętego Wincentego, Wąska, Łokietka, Wygodna, plac Staszica, Rostafińskiego.

Ulice częściowo w obszarze wsparcia:
Słowiańska - parzyste wszystkie, nieparzyste do nr. 23 włącznie, Cybulskiego - parzyste do nr. 28 włącznie, nieparzyste wszystkie, Drobnera - tylko parzyste, Jedności Narodowej - parzyste do nr. 120 włącznie, nieparzyste do nr. 121 włącznie, Kluczborska - parzyste do nr 20 włącznie, nieparzyste do nr. 25 włącznie, Nowowiejska - tylko nieparzyste od nr. 13 do 23 włącznie, Oleśnicka - parzyste do nr. 22 włącznie, nieparzyste do nr. 23 włącznie, Prusa - parzyste od nr. 16 do 42 włącznie, Trzebnicka - parzyste do nr. 40 włącznie, nieparzyste do nr. 29 włącznie, Żeromskiego - tylko parzyste do nr. 44 włącznie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska