MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze sesje rady miasta Wrocławia i sejmiku Dolnego Śląska. Nowi radni i prezydent złożą ślubowanie

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Wideo
od 16 lat
Pierwsze obrady rad wybranych w kwietniowych wyborach samorządowych zbliżają się wielkimi krokami. We Wrocławiu pierwsze sesje rady miasta, rady powiatu i sejmiku województwa, na kadencję 2024-2029, zaplanowano na wtorek (7 maja). Wówczas zaprzysiężony zostanie także prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Na kolejną i ostatnią już w jego karierze kadencję.

Kadencja 2024-2029 będzie już dziewiątą w historii polskiej samorządności. Komisarz wyborczy we Wrocławiu wydał postanowienia o zwołaniu pierwszych sesji rad gmin, miast, powiatów i sejmiku. We Wrocławiu wszystkie odbędą się we wtorek (7 maja).

Pierwsza sesja rady miasta we Wrocławiu

Termin i miejsce pierwszej sesji został wyznaczony na godzinę 13:00 w Sali Wielkiej wrocławskiego Ratusza. Nowym, 37 radnym, zostaną w pierwszej kolejności wręczone zaświadczenia o wyborze na radnego, następnie złożą oni ślubowanie.

Jutro powinny uformować się pierwsze kluby radnych. Na razie nie wiadomo jakie konkretnie powstaną. Przypomnijmy, że nie muszą one być tożsame z komitetami wyborczymi, które wprowadziły radnych. Choć najczęściej tak się właśnie dzieje. Koalicja Obywatelska wprowadziła 23 radnych i jest to większość. Prawo i Sprawiedliwość ma ośmiu radnych, a z komitetu Jacka Sutryka i Lewicy do rady weszło sześć osób. Komisje powstaną na późniejszych sesjach.

Także Jacek Sutryk złoży ślubowanie

W radzie miejskiej IX kadencji będzie 18 debiutantów, w tym Dorota Pędziwiatr, która radną została w miejsce Jacka Sutryka. Ten zrezygnował z mandatu radnego po zwycięstwie z Izabelą Bodnar w drugiej turze.

Podczas inauguracyjnej sesji rady miasta także prezydent złoży ślubowanie, czym rozpocznie swoją drugą i ostatnią już w karierze kadencję. Nie będzie mógł się ubiegać o ponowny wybór za pięć lat. Pierwszą sesję zamknie wybór przewodniczącego rady miejskiej.

7 maja zbierze się także sejmik Dolnego Śląska i rada powiatu wrocławskiego

Pierwsze sesje sejmiku i rady powiatu będą wyglądać podobnie jak w przypadku rady miejskiej. Te organy zbiorą się po raz pierwszy o godzinach 11:00 i 9:00 w – odpowiednio - Gmachu Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego i Sali Sesyjnej Rady Powiatu Wrocławskiego w starostwie przy ul. Kościuszki.

Na sesjach zostaną radnym wręczone zaświadczenia, a później złożą ślubowanie. Obrady zakończy wybór przewodniczących rady i sejmiku. Zarządy województwa i powiatu zostaną wybrane, podobnie do komisji, na następnych sesjach. Wówczas poznamy dopiero nazwiska nowego marszałka i starosty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska