MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Papierowe L4 przechodzi do lamusa

Grażyna Szyszka
Kardiolog Wojciech Tanecki przyznaje, że zmiany ułatwią pracę lekarzy
Kardiolog Wojciech Tanecki przyznaje, że zmiany ułatwią pracę lekarzy Grażyna Szyszka
ZUS szykuje zmiany w sposobie wystawianie zwolnień lekarskich. Papierowe mają zastąpić elektroniczne.

Od stycznia 2016 r. lekarze będą mogli wystawiać swoim pacjentom elektroniczne zwolnienia lekarskie, nazywane e-ZLA. Oznacza to, że zarówno ZUS, jaki pracodawca dostaną informację o zwolnieniu lekarskim drogą elektroniczną, niemal natychmiast po wystawieniu dokumentu.

Lekarz będzie musiał podpisać dokument tzw. podpisem elektronicznym (albo za pomocą bezpłatnego profilu zaufanego elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej e-PUAP albo płatnym podpisem kwalifikowanym).

Dotychczasowe zwolnienia papierowe nie przestają obowiązywać i można je stosować jeszcze przez 2 lata. Do końca 2017 roku, obok elektronicznych zwolnień, nadal będą honorowane tradycyjne papierowe druki.

Korzyści dla lekarzy

Wystawianie e-ZLA przez lekarza będzie trwało krócej niż wypisywanie papierowego zwolnienia. Większość danych potrzebnych będzie automatycznie pobierana z systemu informatycznego, albo wybierana z listy. System będzie podpowiadał lekarzowi różne treści do uzupełnienia. Możliwe będzie również podglądnięcie wcześniejszych zaświadczeń lekarskich wystawionych dla pacjenta (kto je wystawił, na jaki okres i na jakie schorzenia). System informatyczny przypomni lekarzowi o możliwości skierowania pacjenta na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS i, w razie potrzeby, sam wypełni wniosek.

- Każde wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie zostanie przekazane do systemu informatycznego ZUS automatycznie i będzie w nim zapisane - informuje Emilia Nowakowska, rzecznik ZUS w Legnicy. - Jeśli lekarze wybiorą elektroniczną formę , nie będą musieli, tak jak dotychczas, dostarczać zwolnień do ZUS oraz przechowywać ich drugiej kopii. Nie będzie też potrzeby pobierania w placówkach ZUS tzw. bloczków formularzy, a wystawianie elektronicznych zwolnień będzie możliwe przez urządzenia mobilne (np. smartfony), również podczas wizyty domowej.

Doktor Wojciech Tanecki, głogowski kardiolog przyznaje, że co prawda nie lubi zmian, ale elektroniczne zwolnienia będą dla niego sporym ułatwieniem.

- Chodzi o czas ich wystawiania no i to, że nie będę musiał wozić już ze sobą papierowych bloczków i nie będę musiał ich zanosić do ZUS-u - mówi. - Większość lekarzy korzysta z komputerów, więc nie będą mieć problemów z wystawianiem takich zwolnień. Trzeba iść z duchem czasu.

Korzyści dla pracodawców

Jeśli pracodawca założy sobie profil PUE, każdorazowo po wystawieniu przez lekarza jego pracownikowi zwolnienia, natychmiast otrzyma o tym powiadomienie oraz będzie mieć dostęp do dokumentu. Będzie mógł również, drogą elektroniczną, wystąpić do ZUS z wnioskiem o kontrolę prawidłowości wystawiania takiego zwolnienia. Wprowadzenie e-zwolnień ma pozwolić na wyeliminowanie nadużyć. Krótkoterminowe zwolnienia lekarskie były praktycznie niemożliwe do skontrolowania przez ZUS, ponieważ zanim dokument trafił do odpowiedniej komórki, kończył się okres, na który został wystawiony. Po wejściu w życie zmian, ZUS będzie mógł je natychmiast zweryfikować.

Wygodniej dla pacjentów

Korzyści ze zmian odczują też pacjenci. Nie będą musieli dostarczać zwolnienia pracodawcy, bo dokument trafi od razu na profil PUE płatnika i do systemu informatycznego ZUS. Teraz pacjent ma 7 dni na doniesienie zwolnienia.

Zmiany w przepisach dotyczące zwolnień lekarskich zostały wprowadzone ustawą z 15 maja tego roku. Według szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej , dzięki e-zwolnieniom ZUS zaoszczędzi w przyszłym roku ok. 212 mln zł. Kolejne oszczędności mają wynikać ze zmniejszenia zatrudnienia osób obsługujących papierowe druki oraz na samym druku bloczków ze zwolnieniami, co rocznie kosztowało 1,3 mln zł.

Ważne terminy

Do 31 grudnia 2015 r. -

płatnicy składek, którzy mają obowiązek przekazywania elektronicznie dokumentów do ZUS (dot. tych, którzy rozliczają składki za więcej niż 5 osób), są zobowiązani do utworzenia profilu na PUE.

Od 1 stycznia 2016 r. -

lekarze będą mieli możliwość wystawiania zaświadczeń lekarskich w formie dokumentu elektronicznego .

Od 1 stycznia 2016 r.
-

do 31 grudnia 2017 r. obowiązują dotychczasowe zasady wystawiania zaświadczeń lekarskich.

Od 1 stycznia 2018 r. -

obowiązują wyłącznie zwolnienia elektroniczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska