MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Palisz papierosy? We Wrocławiu swoje płuca możesz sprawdzić za darmo [ZOBACZ]

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Najwyższy czas rzucić palenie papierosów
Najwyższy czas rzucić palenie papierosów Polska Press Grupa
Spośród wszystkich nowotworów, to właśnie rak płuc jest największym zabójcą. A mogłoby być inaczej, gdyby był wykrywany na wczesnym etapie rozwoju. A takie darmowe badanie, w kierunku wykrywania raka płuca, prowadzi Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu. Co należy zrobić, aby zapisać się na diagnozę? O szczegółach przeczytasz poniżej.

Według danych z Krajowego Rejestru Nowotworów wczesną fazę raka płuc wykrywa się zaledwie w ok. 20 procent przypadków. Jak wskazują onkolodzy, 75 procent takich pacjentów może zostać całkowicie wyleczonych.

Objawy towarzyszące początkowemu stadium rozwoju raka płuc są ledwo wykrywalne. To utrzymujący się kaszel, duszności, nawracające infekcje płucne, chrypka, ból, podwyższona temperatura, osłabienie i chudnięcie. Nie można ich lekceważyć! Niestety, aż 95 procent chorych to byli lub obecni palacze papierosów. I to właśnie do tej grupy kierowana jest darmowa pomoc, oferowana przez Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu.

Kto może zapisać się na "Program badań w kierunku wykrywania raka płuca"?

  • Jesteś osobą w wieku 55 – 74 lat i palisz papierosy nałogowo, w ilości równej lub większej 20 paczkolatom. Oznacza to, że palisz paczkę dziennie od 20 lat lub palisz 2 paczki dziennie przez 10 lat.
  • Jesteś osobą w wieku 55 - 74 lat i nie udało Ci się rzucić palenia na więcej niż 15 lat od ostatniego wypalonego papierosa.
  • Jesteś osobą w wieku 50 - 74, palisz papierosy nałogowo w ilości równej 20 paczkolatom, nie udało Ci się rzucić palenia od 15 lat, a dodatkowo:
    - z uwagi na wykonywany zawód, byłeś narażony na działanie krzemionki, berylu, niklu, chromu, kadmu, azbestu, związków arsenu, spalin silników diesla, dymu ze spalania węgla kamiennego, sadzy,
    - byłeś narażony na radon,
    - chorowałeś na raka płuca, chłoniaka, raka głowy i szyi lub raki zależne od palenia tytoniu, np. raka pęcherza moczowego,
    - ktoś z Twojej bezpośredniej rodziny (pierwszego stopnia) miał raka płuca,
    - chorujesz na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) lub włóknienie płuc (IPF).

Jak się zapisać?

Aby zapisać się na badanie, należy wypełnić i oddać ankietę dostępną na miejscu w Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu. Adres placówki:
Dział Profilaktyki i Strategii Onkologicznej bud F, boczne wejście
Pl. Hirszfelda 12, Wrocław
Godziny otwarcia: 7.30–15.00.

Ankietę można też pobrać pod tym linkiem: KLIK! Następnie wypełnić i odesłać tradycyjną pocztą na adres:
Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu
Dział Profilaktyki i Strategii Onkologicznej
Pl. Hirszfelda 12, 53-413 Wrocław
Z dopiskiem: NDTK

Po wypełnieniu i oddaniu lub wysłaniu ankiety wystarczy czekać na telefon. Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu zadzwoni osobiście i umówi na badanie za pomocą Niskodawkowej Tomografii Komputerowej.

Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu: 71 368 94 83 lub wysyłając wiadomość na adres e-mail: [email protected]. "Program badań w kierunku wykrywania raka płuca" trwa do 2023 roku.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska