Nocny Wrocław Półmaraton 2013 odwołany! Tłum spontanicznie...

  Nocny Wrocław Półmaraton 2013 odwołany! Tłum spontanicznie ruszył ulicami! A Dutkiewicz przeprasza

  Jarosław Jakubczak, Przemysław Wronecki, MAR

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Nocny Wrocław Półmaraton 2013 odwołany! Tłum spontanicznie ruszył ulicami! A Dutkiewicz przeprasza
  1/66
  przejdź do galerii

  ©fot. Jarosław Jakubczak

  I Nocny Wrocław Półmaraton 2013, który miał się odbyć w sobotę późnym wieczorem, został odwołany. Policja miała bowiem poważne zastrzeżenia co do oznakowania trasy przez organizatorów. Chodziło m.in. o zabezpieczenie pl. Grunwaldzkiego. Półmaraton miał wystartować w sobotę o godz. 20.00, ale start przesunięto najpierw na 20.30, potem na 21 i 21.30. Ostatecznie został odwołany. - Nie mogliśmy narażać zawodników na niebezpieczeństwo - powiedział Waldemar Biskup, dyrektor półmaratonu. Po ogłoszeniu tej decyzji tłum kilku tysięcy zawodników spontanicznie ruszył w trasę, bez żadnej kontroli organizatorów. Policja musiała zamknąć dla ruchu część ulic, m.in. Dworcową.
  Zastrzeżenia policji do zabezpieczenia półmaratonu - sprawdź

  W zawodach miało wziąć udział ponad 4 tysiące zawodników. - Półmaraton Wrocław był źle zabezpieczony. Istniało zagrożenie zarówno dla uczestników, jak i samochodów - powiedział portalowi GazetaWroclawska.pl Krzysztof Zaporowski z dolnośląskiej policji.
  Nieoficjalnie wiemy, że policja miała poważne uwagi do oznakowania al. Brucknera, pl. Grunwaldzkiego i pl. Społecznego. Mimo wskazówek policjantów, w ciągu 1,5 godziny organizatorzy nie byli w stanie poprawić niedoróbek.

  Po fiasku Półmaratonu Wrocław stanowisko stracił dyrektor Wrocławskiego Centrum Sportu, Hippiki i Rekreacji Waldemar Biskup. Taki sam los może czekać dyrektora departamentu spraw społecznych w magistracie, Jacka Sutryka. Sutryk wobec nieodbycia się maratonu, musiał przerwać wakacje w Grecji. We Wrocławiu spodziewany jest jednak dopiero w czwartek. Podobno rozmawiał już z prezydentem Rafałem Dutkiewiczem. Jaki jest efekt tych rozmów? Na razie nie wiadomo.

  CZYTAJ: Dymisja za odwołanie I Nocnego Półmaratonu Wrocław. Waldemar Biskup stracił stanowisko

  Organizatorem półmaratonu była gmina Wrocław - Wrocławskie Centrum Sportu, Hippiki i Rekreacji oraz Wrocławskie Centrum Treningowe Spartan. Waldemar Biskup, dyrektor I Nocnego Półmaratonu Wrocław, skomentował odwołanie zawodów krótko: - Nie mogliśmy narażać zawodników na niebezpieczeństwo.

  - Chciałbym Państwa serdecznie przeprosić za niezwykle przykrą sytuację związaną z odwołaniem I Nocnego Wrocław Półmaratonu. Jestem zbulwersowany tą sprawą. Przed chwilą wezwałem do siebie wszystkie osoby odpowiedzialne za organizację biegu. Po wnikliwym zbadaniu sprawy, poznaniu przyczyn tej skandalicznej sytuacji, jeszcze dziś w nocy wyciągnę konsekwencje w stosunku do winnych - zapowiedział z kolei prezydent Rafał Dutkiewicz.
  Czytaj też: Półmaraton Wrocław odwołany - internauci linczują prezydenta, przeprosiny nie pomogły

  Niedoszli uczestnicy biegu byli wściekli. Pan Piotr z Warszawy, który przyjechał do Wrocławia specjalnie na półmaraton nie krył rozgoryczenia. - Poniosłem duże koszty nie tylko finansowe. To także spory wysiłek organizacyjny, sporo kosztowało mnie też przygotowanie do biegu. Zastanawiam się czy nie domagać się od organizatorów zwrotu tych kosztów - mówi. - Źle to świadczy o organizatorach, że już przy pierwszym biegu doprowadzają do takiego skandalu.

  "Trasa Wrocław półmaratonu zabezpieczona właściwie" (OŚWIADCZENIE)

  Katarzyna ze Świdnicy myśli podobnie. - Nie rozumiem jak można było nie dopilnować tak podstawowych spraw, jak zabezpieczenie terenu półmaratonu.

  Mimo że I Nocny Półmaraton Wrocław został odwołany, kilkutysięczny tłum, bez żadnej kontroli organizatorów i policji ruszył w trasę. Biegacze rozdzielili się później na kilkanaście mniejszych grup. Po 22.30 maratończyków można było spotkać w bardzo wielu miejscach we Wrocławiu, m.in. na ul. Dubois, Drobnera, Kochanowskiego czy Pułaskiego, a nawet na pl. Jana Pawła II. Na ulicy Dworcowej policja musiała na kilka minut wstrzymać ruch, by mogło nią przebiec kilkuset maratończyków.

  Choć spontaniczny bieg przez miasto był nielegalny, na mecie organizatorzy rozdawali jego uczestnikom pamiątkowe medale.

  Półmaraton Wrocław odwołany, a tłum biegnie przez miasto - więcej zdjęć (KLIKNIJ)

  Po godz. 23 pierwsza grupa maratończyków wróciła na metę na Stadionie Olimpijskim - czekało tu na nich kilkuset wrocławian. Rozpoczęło się tam zapowiadane przez organizatorów after party.

  Godz. 21.35. Organizatorzy ogłaszają odwołanie półmaratonu

  Godz. 21.00. Półmaraton Wrocław nadal się nie rozpoczął. Czy zawody mogą zostać odwołane? - Jest taka ewentualność - powiedział portalowi GazetaWroclawska.pl Waldemar Biskup, dyrektor Młodzieżowego Centrum Sportu, które wspólnie z gminą Wrocław organizuje półmaraton. Na razie oficjalny komunikat mówi, że start odbędzie się o godz. 21.30. Organizatorzy wciąż uzupełniają brakujące oznakowanie w miejscach wskazanych przez policję. Tymczasem część zawodników zrezygnowała ze startu.

  Godz. 20.00. Policja wstrzymała start zawodników. Start początkowo przesunięto na godz. 20.30, potem pojawiła się informacja że zawodnicy wystartują nie wcześniej niż o 21.00. Powód? Policja ma poważne zastrzeżenie do oznakowania trasy biegu, m.in. al. Brucknera, pl. Grunwaldzkiego i pl. Społecznego. Na starcie słychać gwizdy zawodników.

  Większość zawodników już od godz. 19 była na Stadionie Olimpijskim, skąd o godz. 20 mieli ruszyć na liczącą 21 km trasę.

  Od rana na Stadionie Olimpijskim trwały targi biegowe, wczesnym popołudniem zaczęły się też koncerty lokalnych muzyków. O północy - po biegu - planowano jeszcze rozpalenie ogniska świętojańskiego, a potem trzy godziny dyskoteki pod chmurką.

  I Nocny Wrocław Półmaraton - wszystko co warto o nim wiedzieć (kliknij i przeczytaj)

  I Nocny Wrocław Półmaraton miał wystartować ze stadionu Olimpijskiego. Dalej trasa wyznaczona została ulicami Kochanowskiego, Krzywoustego, przez plac i most Grunwaldzki, Pułaskiego, Piłsudskiego, Podwale, Dubois, Kraińskiego, Traugutta, znów most Grunwaldzki, Norwida, Skłodowskiej i przez most Szczytnicki na Stadion Olimpijski.

  Nocny Wrocław Półmaraton - mapa (KLIKNIJ BY OTWORZYĆ PLIK PDF)

  Najlepsi maratończycy spodziewani byli na mecie już po 1 godzinie i 4 minutach, ci z gorszą kondycją - do północy.

  Wśród ponad 4 tysięcy zawodników większość to amatorzy. W półmaratonie mieli uczestniczyć m.in. autor kryminałów Marek Krajewski, senatorowie Alicja Chybicka i Jarosław Obremski czy dziennikarz Gazety Wrocławskiej Jacek Antczak.

  I Nocny Wrocław Półmaraton - lista uczestników (kliknij i zobacz)

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (547)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  q

  a (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 32 / 29

  Referendum!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  odawdkwf afasfjsa

  fjsafsaf asfas (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 31 / 26

  dwdkwdaskd sadasndkasbdmkas dasmdsald asdmsa
  dnasdnasd dk sadkddnask.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  NOWY PÖLMARATON WROCLAWSKI

  Roman (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 34 / 35

  Moja partnerka i ja przyjechalismy az z Hanoweru specjalnie na ten pölmaraton.
  Jeszcze teraz nie moge zrozumiec, jak moje rodzinne i piekne miasto moglo tak nawalic.
  Czy wpisowe powinno byc...rozwiń całość

  Moja partnerka i ja przyjechalismy az z Hanoweru specjalnie na ten pölmaraton.
  Jeszcze teraz nie moge zrozumiec, jak moje rodzinne i piekne miasto moglo tak nawalic.
  Czy wpisowe powinno byc zwröcone czy nie, to dla mnie mniej wazne.

  Moja wielka prosba: ZORGANIZUJCIE NOWY PÖLMARATON WROCLAWSKI!!!

  Przeciez taka impreza nie moze teraz zniknac z kalendarza biegöw pöki sie jeszcze nie zaczela!

  Pozdrawiam
  Romanzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zwrot wpisowego - pomysł

  Raf (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 38 / 39

  Myślę, że nie tylko ja mam mieszane odczucia w kwestii zwrotu wpisowego. Impreza się odbyła i była niezapomniana. Pobiegła znakomita większość z osób, które się zapisały. Wpisowe nie należy się...rozwiń całość

  Myślę, że nie tylko ja mam mieszane odczucia w kwestii zwrotu wpisowego. Impreza się odbyła i była niezapomniana. Pobiegła znakomita większość z osób, które się zapisały. Wpisowe nie należy się jednak organizatorom, którzy nie sprostali wyzwaniu, ale też nie chcę go z powrotem.

  I dzisiaj wpadłem na pomysł, bo kto zamiast próbować nas zatrzymał, zabezpieczył trasę tak, że bezpiecznie ukończyliśmy bieg? Kto odpuścił próby karania (czy choćby groźby w tej kwestii)? Kto zagrzewał nas niejednokrotnie do biegu i wydzielał wyrwane organizatorom izotoniki, którzy zwinęli bufet na 7km?

  Ja już wybrałem fundację, na którą trafi moje zwrócone wpisowe, bo to dzięki nim bieg nieoficjalny odbył się i był bezpieczny.

  Fundacja Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach
  KRS 0000101309
  Konto PKO BP VI O/Warszawa nr 74 1020 1068 0000 1802 0059 9167

  Gdybyśmy jeszcze wpisali w tytule przelewu "w podziękowaniu za zabezpieczenie trasy I Nocnego Półmaratonu Wrocławskiego"... To byłoby wspaniałe dopełnienie tego co się tamtej nocy wydarzyło...

  Pozdrawiam,
  Rafał

  P.S. Medalu nie oddam :)zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  krakowski maraton

  krakusik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 27 / 55

  co do maratonu w krakowie to jedna jest nieścisłość - tam organizacja ruchu była ok, ale zawaliła inna firma, bodaj od numerów startowych... wiec jak sie nie znacie, to się nie wypowiadajcie!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mistrzostwo obciachu.

  biegacz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 45 / 44

  Nawet wywalając wszystkich wrocławskich biskupów z roboty strat wizerunkowych w środowisku biegaczy nie odrobicie. Zawsze będzie myśl -czy się odbędzie?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  biegacze tak jak cykliści zagrażają samochodom!

  Zaborowski (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 40 / 49

  "Istniało zagrożenie zarówno dla uczestników, jak i samochodów" - ciekawe, jak biegacze zagrażali samochodom?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  debil

  bez różnicy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 41 / 41

  debil

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Policja próbowała zatrzymać maraton

  Gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 44 / 46

  Policja próbował na początku zablokować nielegalny bieg. Widziałem jak na placu Grunwaldzkim jechały pojazdy na sygnale z 80km/h i wyprzedzały biegaczy, aby następnie zablokować jezdnie tuż przed...rozwiń całość

  Policja próbował na początku zablokować nielegalny bieg. Widziałem jak na placu Grunwaldzkim jechały pojazdy na sygnale z 80km/h i wyprzedzały biegaczy, aby następnie zablokować jezdnie tuż przed rondem. Biegacze oczywiście skutecznie wymineli policje po chodnikach i przejściach dla pieszy, po czym wrócili na asfalt. Był też jeden pojazd policji, z którego policjant krzyczał do biegaczy aby usuneli się na chodnik.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kowal zawinił, cygana powiesili

  leiter84 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 48 / 39

  na szczęście ludzie się dobrze bawili

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wszędzie hołota

  dyrygent (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 74 / 50

  wszędzie ci chuligani i hołota, Rafał Dutkiewicz na pewno coś z tym zrobi jak można było dopuścić aby ci bezczelni chuligani wyszli bez obstawy w miasto ? Milicja pewnie wtedy wszystkie siły...rozwiń całość

  wszędzie ci chuligani i hołota, Rafał Dutkiewicz na pewno coś z tym zrobi jak można było dopuścić aby ci bezczelni chuligani wyszli bez obstawy w miasto ? Milicja pewnie wtedy wszystkie siły szykowała na 20 kibiców WKS wykrzykujących hasła anty komunistyczne i przeciwko agentowi NKWD Baumana.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wszędzie hołota

  dyrygent (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 57 / 51

  Baumanemu.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wszędzie hołota

  dyrygent (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 46 / 45

  Baumanu może....


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wszędzie hołota

  dyrygent (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 44 / 46

  Baunamamemu... Aha i antykomu nistyczni i przeciwko cóś

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ooooo

  on (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 69 / 42

  był przetarg , który wygrała najtańsza firma...niestety firma ta poniosła klęskę. Gdyby wygrała Wrocławska firma za 2x więcej była by afera ,że ktoś dał w łapę. I tak źle i tak nie dobrze. Powinni...rozwiń całość

  był przetarg , który wygrała najtańsza firma...niestety firma ta poniosła klęskę. Gdyby wygrała Wrocławska firma za 2x więcej była by afera ,że ktoś dał w łapę. I tak źle i tak nie dobrze. Powinni wydoić tych krakusów bo to wyłącznie ich wina. Organizator podpisał umowe i ktoś się z niej nie wywiązał. A teraz zwalnia się Bogu winnego Pana Biskupa??
  A może to lobby pewnej Wrocławskiej firmy w odwecie zrobiło taki numer aby zagrać komuś na nosie i dalej mieć wyłączność na obstawianie imprez we Wrocławiu.... pomyslcie trochęzwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...może być jak mówisz

  ja to ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 64 / 39

  ...oczywiście może być jak mówisz bo ta firma X której by zależalo na niewykonaiu zadania przez firme Y mogla zaplacic duuuuuuzo więcej niż za imprezę zaplacilo miasto... jednak wg.mojej oceny to...rozwiń całość

  ...oczywiście może być jak mówisz bo ta firma X której by zależalo na niewykonaiu zadania przez firme Y mogla zaplacic duuuuuuzo więcej niż za imprezę zaplacilo miasto... jednak wg.mojej oceny to teoria spiskowa. Raczej zawalili i tyle... byli naj...znaczy najtańsi wg. glównego kryterium polskich standardów przetargowych :)))) Co do dymisji...zawsze za wykonanie powierzonego zadania odpowiada menadżer... czy tak nie może i powinno być również w magistracie, urzędzie wojewódzkim, sejmie, senacie itd?? To on pownien nadzorować wykonanie powierzonego zadania a jesli sam nie jest w stanie tego zrobić to zleca to podwladnemu... menadżerowi szczebla niższego i to on odpowiada za to. Widać tak nie bylo więc ponósl odpowiedzialnośc na którą dodatkowo się zgodzil za odpowednią oplatą. Krótko i na temat bo wg.mnie za dużo tych nidociągnięć przy okazji praktycznie każdej imprezy abym mógl teorie spiskową brać za racjonalną.
  P.S. jest taka zasada w ekonomii mówiąca o tym, że ryba gnije od glowy... i tak chyba jest w przypadku Wroclawia... mojego ukochanego miasta :)zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  j

  on (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 71 / 48

  wiem teoria spiskowa ale ma to jakiś sens.......niestety nie można fizycznie odpowiadać fizycznie za pewne rzeczy. No bo co sam Biskup miał z lizakiem stać na skrzyżowaniu ? Wygrała firma wg....rozwiń całość

  wiem teoria spiskowa ale ma to jakiś sens.......niestety nie można fizycznie odpowiadać fizycznie za pewne rzeczy. No bo co sam Biskup miał z lizakiem stać na skrzyżowaniu ? Wygrała firma wg. przetargu i ona - wyłącznie ona za ten bałagan odpowiada. Bo jak można było temu zapobiec ? Przeciez to nie było celowe działanie miasta i organizatora. Niestety polskie kryteria przetargowe to parodia. A Pan Biskup powienien iść do sądu pracy niech to sąd potwierdzi czy nie wykonał obowiązków służbowych. Smiem wątpić aby sąd to potwierdziłzwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  j

  on (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 60 / 48

  i na miejscu Wrocławia przede wszystkim za olbrzymią stratę wizerunkową bym się domagał od krakusów konkretnych pieniędzy (plus zwrotu wszystkich kosztów poniesionych przez organizatora i...rozwiń całość

  i na miejscu Wrocławia przede wszystkim za olbrzymią stratę wizerunkową bym się domagał od krakusów konkretnych pieniędzy (plus zwrotu wszystkich kosztów poniesionych przez organizatora i uczestników) tak aby położyć tą firemkę aby już więcej nie wystartowali w przetargach w całej PL. Niech sąd oceni całą sytuację a nie internauciizwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo