Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nocny Wrocław Półmaraton 2013 (RELACJA NA ŻYWO)

Jacek Antczak
I Nocny Wrocław Półmaraton to 4000 biegaczy, wśród nich i Daniel Woch z programu „I Ty możesz zostać maratończykiem”
I Nocny Wrocław Półmaraton to 4000 biegaczy, wśród nich i Daniel Woch z programu „I Ty możesz zostać maratończykiem” fot. materiały organizatora
Nocny Wrocław Półmaraton 2013 w sobotę, 22 czerwca. Relacja na żywo na www.gazetawroclawska.pl od godz. 20 do 24. Zdjęcia, aktualne wyniki, doniesienia z trasy. Nie przegap!

I Nocny Wrocław Półmaraton [RELACJA NA ŻYWO, AKTUALNE WYNIKI, ZDJĘCIA] - sprawdź tutaj (kliknij)

I Nocny Wrocław Półmaraton z pewnością będzie wielkim wydarzeniem. "Wrocław - miasto spotkań", "Miasto spotkań biegaczy". To hasło jest coraz bardziej aktualne. To tu jest największy w Polsce program dla biegaczy amatorów "I Ty możesz zostać maratończykiem" i dwa wielkie kluby zrzeszające wielbicieli biegania: "WKB Piast" i "Pro-Run Wrocław".

W ostatnich latach praktycznie nie ma weekendu, by w różnych miejscach stolicy Dolnego Śląska nie można było wystartować w jakimś biegu. To sympatyczne imprezy, ale nie oszukujmy się - o europejskim prestiżu (biegowym) miasta, świadczą największe święta maratończyków, czyli biegi uliczne, z wieloma tysiącami uczestników, którzy przejmują miasto we władanie. We Wrocławiu takim świętem jest Maraton Wrocław, jeden z najstarszych, największych i najbardziej lubianych w Polsce. 15 września będzie obchodził 31. urodziny.

No tak, ale każdy szanujący się maraton ma swojego młodszego brata, żeby nie napisać "swoją połówkę", czyli bieg na dystansie 21 097, 5 metra. Najczęściej, jeżeli maraton ma datę jesienną, taki bieg startuje w lecie.

Wrocław wreszcie też będzie miał taki bieg - I Nocny Wrocław Półmaraton. A historyczna data startu to 22 czerwca, godzina 20. Już jutro 400o biegaczy z 21 państw (od RPA do Malty), w tym 2852 Dolnoślązaków (1775 wrocławian), 3030 mężczyzn i 970 kobiet wystartuje w I Nocnym Wrocław Półmaratonie.

Organizatorzy robią wszystko, by (pół)maratończycy, którym udało się zmieścić na liście startowej (limit, który wynosił 3 tys., dwukrotnie zwiększano, a i tak chętnych było więcej niż miejsc) w dobrej kondycji dotarli do mety, wspominali atmosferę tego biegu i chcieli tu powrócić za rok.

W sobotę każdy, kto będzie miał numer, będzie jeździł po Wrocławiu za darmo komunikacją miejską. Strażacy zorganizowali kurtyny wodne (8. i 14. kilometr), by upał nie doskwierał biegaczom. Ich bezpieczeństwa strzeże 180 policjantów i 30 strażników miejskich, na trasie będzie 150 wolontariuszy. Będą fajne koszulki (powyżej), medale (poniżej), biegowe zwiedzanie Wrocławia by night (trasa na stronach 2-3). Będą pacemakerzy i Kenijczycy, izotoniki i banany, a w końcu imprezka, a właściwie przez całą dobę imprezka na stadionie (o programie czytaj na stronie 4) - czyli wszystko, czego maratończykom trzeba do szczęścia. No a zadbanie o "życiówki" to już zadanie dla każdego z uczestników. Pewne jest, że pobiją je debiutanci i padną rekordy półmaratonu w wszystkich kategoriach wiekowych - wszyscy będą pierwszymi, którzy tu pobiegną. Powodzenia i do zobaczenia na mecie.

I Nocny Wrocław Półmaraton organizuje miasto Wrocław, Wrocławskie Centrum Sportu, Hippiki i Rekreacji , a sponsorem PKO Bank Polski. Patronem prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz, a patronem medialnym "Gazeta Wrocławska".

I Nocny Półmaraton - trasa i utrudnienia

I Nocny Wrocław Półmaraton wystartuje ze stadionu Olimpijskiego. Później maratończycy pobiegną m.in. ulicami: Kochanowskiego, Krzywoustego, przez plac i most Grunwaldzki, Pułaskiego, Piłsudskiego, Podwale, Dubois, Kraińskiego, Traugutta, znów most Grunwaldzki, Norwida, Skłodowskiej i przez most Szczytnicki na Stadion Olimpijski.
Na przebiegnięcie całej trasy maratonu zawodnicy mają maksymalnie cztery godziny, ale pierwsi są spodziewani na mecie już po 1 godzinie i 4 minutach. To po jakim czasie biegacze dotrą w poszczególne miejsca, można sprawdzić tutaj: Nocny Wrocław Półmaraton - trasa. Nocny Wrocław Półmaraton oznacza także zakaz parkowania na trasie biegu: ul. Piłsudskiego od Małachowskiego do Podwala prawa strona, ul. Św. Ducha - parking pod Halą Targową, ul. Kraińskiego od Św. Ducha do Purkyniego, Wybrzeże Wyspiańskiego do ul Smoluchowskiego, ul. Smoluchowskiego, ul. Norwida od Smoluchowskiego do pl. Grunwaldzkiego. Właściciele pojazdów, którzy o tym zapomną, muszą się liczyć, że ich samochody zostaną odholowane.

Nocny Wrocław Półmaraton - mapa (KLIKNIJ BY OTWORZYĆ PLIK PDF)

I Nocny Wrocław Półmaraton - program
Program imprezy na Stadionie Olimpijskim:

09:00 - Otwarcie targów biegowych
12:00 - 21:00 - Muzyka Młodego Wrocławia
20:00 - Nocny Wrocław Półmaraton - start biegu
22:00 - Dekoracja zwycięzców
24:00 - Zamknięcie trasy półmaratonu
24:00 - Rozpalenie Ogniska Świętojańskiego
00:00 - 03:00 - Dyskoteka pod chmurką

Dlaczego półmaraton ma 21 097 i pół metra?
Biegacze to wiedzą, ale dla większości z nas to wcale nie jest takie oczywiste. Niedawno jednemu z wrocławskich biegaczy koleżanka pogratulowała ukończenia kolejnego maratonu. I od razu zapytała: "A na jakim dystansie biegłeś ten maraton?".
Otóż Maraton to bieg uliczny na dystansie 42 195 metrów, bo prawie 100 lat temu ustalono, że tyle wynosi dystans tego królewskiego biegu. Dlaczego tyle i dlaczego królewski - to zupełnie inna historia. Nie jest to jednak zasługa Filipidesa, który w legendarnym biegu z Maratonu do Aten pokonał... 40 km. Tak czy inaczej, 42 195 metrów jest już nie do ruszenia, więc półmaraton z międzynarodowym atestem musi mieć dokładnie połowę, stąd końcówka: 97 i pół metra.

Maratony chcą biegać wszyscy, to wielkie wyzwanie, ale skąd popularność biegów na o połowę krótszym dystansie? - Właściwie wszyscy organizatorzy największych maratonów świata organizują półmaratony. Liczba startujących w tych biegach jest większa niż w maratonach. Atrakcyjność półmaratonów wśród amatorów biegania wynika z prostego faktu, że zdrowy, przeciętny człowiek jest w stanie pokonać taki dystans po krótkim przygotowaniu - tłumaczy Jacek Urbanowicz, trener z klubu Pro--Run Wrocław, który oczywiście pobiegnie jutro ze swoimi podpiecznymi z klubu i z programu "I Ty możesz zostać maratończykiem". - Biegacze częściej startują w półmaratonach także ze względu na mniejsze obciążenie, i krótszy okres regeneracji po wysiłku. Pozwala to na większą liczbę startów w sezonie i jest świetnym sprawdzianem możliwości przed występem w maratonie.

Na Dolnym Śląsku następu-je wysyp tego typu biegów. W ubiegłym roku reaktywowano półmaraton w Wałbrzychu, pojawiał się nowy Półmaraton Henrykowski, a 3 maja tego roku zorganizowano I Pół-maraton Jeleniogórski. We Wrocławiu do 2006 roku także organizowano półmaratony, których uczestnicy startowali jednocześnie z maratończykami. Pomysł na zorganizowanie oddzielnego biegu, na 3 miesiące przed maratonem, na dodatek rozgrywanego w godzi-nach wieczornych w noc świętojańską i Święto Wrocławia, to strzał w dziesiątkę, a właściwe w 21,0975.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska