MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu odkryli nowego grzyba-pasożyta!

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Grzyb Wrocławski (Colletotrichum acericola) pod mikroskopem.
Grzyb Wrocławski (Colletotrichum acericola) pod mikroskopem. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu został odkryty Colletotrichum acericola. To nieznany dotąd gatunek grzyba, który został znaleziony na drzewach na Przedmieściu Oławskim i na Księżu Małym. To pierwsze takie wydarzenie w historii miasta. Grzyb jest pasożytem i może zagrażać drzewom.

- To na pewno pierwsze odkrycie nowego gatunku grzyba we Wrocławiu i najprawdopodobniej jakiegokolwiek organizmu w dziejach miasta. "Wrocławski" grzyb, do czasu badań dr Katarzyny Patejuk, nie został zbadany pod kątem naukowym i opisany w literaturze fachowej – mówi Małgorzata Moczulska, rzecznik prasowa Uniwersytetu Przyrodniczego.

Nowy gatunek grzyba Colletotrichum acericola, zwany roboczo "grzybem z Wrocławia" zostały odkryty przez dr Katarzynę Patejku podczas badań doktoranckich. Organizm został znaleziony na nasionach klonów przy ulicach Krakowskiej i Bytomskiej.

- To klon jesionolistny, obcy i inwazyjny gatunek drzewa, który "uciekł z hodowli" i zagraża naszemu lokalnemu środowisku. Postanowiłam mu się bliżej przyjrzeć, a dzięki współpracy z Polską Akademią Nauk - Instytutem Botaniki Szafera oraz Instytutem Ochrony Przyrody, a także z Politechniką Bydgoską udało się ten wrocławski gatunek grzyba opisać – mówi dr Katarzyna Patejuk z Zakładu Fitopatologii i Mykologii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Zainteresowanie grzybem wzbudziła jego rozbieżność genetyczna pomiędzy innymi grzybami z rodziny Colletotrichum agaves. To bardzo wąska rodzina i niespotykana wśród dzikiej roślinności w Europie, oprócz jednego przypadku na roślinie hodowlanej. Grzyby z tej samej rodziny co grzyb "wrocławski" żyją zazwyczaj wewnątrz roślin, nie szkodzą im, ale mogą też być patogenem, który wywołuje choroby.

Grzyb najprawdopodobniej pochodzi z Ameryki Północnej. Wskazały na to badania, które wykazały podobieństwo grzyba Colletotrichum acericola do tych znalezionych na roślinach stepowych w Stanach Zjednoczonych. Grzyb odkryty we Wrocławiu do Europy przybył razem ze swoim żywicielem, czyli klonem jesionolistnym.

Grzyb najprawdopodobniej trafił do nas z Ameryki Północnej.
Grzyb najprawdopodobniej trafił do nas z Ameryki Północnej. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

- Ma to olbrzymie znaczenie z punktu widzenia ochrony przyrody: po pierwsze patogen (grzyb "wrocławski") klonu jesionolistnego może osłabiać jego inwazyjność i ekspansję (to dobrze), ale może także stanowić potencjalnie zagrożenie dla naszych rodzimych klonów: klonu jawora czy klonu zwyczajnego – dodaje dr Katarzyna Patejuk.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska