MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zieleni we Wrocławiu przybywa! Zbliża się koniec wielkiego nasadzania przy Legnickiej i Lotniczej. To "Zielone tętnice Wrocławia"

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
„Zielone tętnice” na realizację czekały siedem lat. Plan nasadzeń powstawał w etapach, drogą dokładnych analiz i uzgodnień.
„Zielone tętnice” na realizację czekały siedem lat. Plan nasadzeń powstawał w etapach, drogą dokładnych analiz i uzgodnień. Wrocławskie Inwestycje
Rozpoczęte w III kwartale 2022 roku wielkie zazielenianie ulicy Legnickiej i Lotniczej we Wrocławiu powoli dobiega końca. Na tych dwóch ważnych arteriach w sumie pojawiło się ponad tysiąc drzew. Pierwszą lipę posadzono przy placu Strzegomskim. Ostatnie prace trwają przy skrzyżowaniu Legnickiej z ul. Młodych Techników.

Tworzenie "Zielonych tętnic Wrocławia" dobiega końca

Projekt zazielenienia ul. Legnickiej i Lotniczej nazywany jest "zielonymi tętnicami Wrocławia". Obejmuje pasy zieleni zlokalizowane wzdłuż głównych ciągów komunikacyjnych: jezdni, torowisk tramwajowych, przystanków, chodników i ścieżek rowerowych. Pomysł narodził się jeszcze w 2015 roku, na finiszu ostatniej kadencji prezydenta Rafała Dutkiewicza.

Na 7,5-kilometrowym odcinku ulic Legnickiej i Lotniczej pojawiło się ponad 1000 nowych drzew. Projekt realizowały m.in. Wrocławskie Inwestycje i Zarząd Zieleni Miejskiej pod nadzorem prof. Moniki Ziemiańskiej, dendrolog z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

„Zielone tętnice” na realizację czekały siedem lat. Plan nasadzeń powstawał w etapach, drogą dokładnych analiz i uzgodnień.
„Zielone tętnice” na realizację czekały siedem lat. Plan nasadzeń powstawał w etapach, drogą dokładnych analiz i uzgodnień. Wrocławskie Inwestycje

Wzdłuż ulic posadzono:

 • klony polne Elsrijk,
 • lipy szerokolistne,
 • jesiony wyniosłe,
 • klony pospolite,
 • brzozy brodawkowate,
 • lipy drobnolistne,
 • leszczyny tureckie,
 • świdośliwy Lamarcka,
 • klony jawory,
 • kasztanowce czerwone,
 • ambrowce amerykańskie,
 • lipy drobnolistne Greenspire,
 • klony pospolite Schwedleri,
 • platany klonolistne,
 • topole osiki Erecta.

- Wybraliśmy te gatunki po analizie istniejących drzew w okolicy, tak aby zieleń była spójna w krajobrazie miasta. Wybrane zostały także drzewa, które będą dobrze sobie radziły w trudnych warunkach miejskich, przy ruchliwych arteriach komunikacyjnych - mówi prof. Ziemiańska.

Efekty niektórych nasadzeń powinniśmy odczuć w nadchodzących latach. Przykładem gatunku drzewa, który rośnie stosunkowo szynko, jest klon polny. Jego roczny przyrost wynosi 45-55 centymetrów - osiąga nawet 12 metrów wysokości. Klony jawory również rosną szybko w pierwszych 20 latach swojego życia.

Co wykonano wzdłuż ulic Legnickiej i Lotniczej?

Kilkaset pierwszych drzew pojawiło się jeszcze jesienią 2022 roku. Kolejna partia została posadzona wiosną, a w grudniu 2023 roku przyrodnicy zajęli się 77 ostatnimi drzewami. Wcześniej jednak wymieniono grunt w tych miejscach, gdzie miały docelowo piąć się w górę rośliny.

- Nie tylko dobór gatunkowy ma sprzyjać prawidłowemu rozwojowi nowych drzew na ul. Legnickiej i Lotniczej. Z racji bliskości sieci podziemnych, tam gdzie wymaga tego konieczność zostaną zastosowane ekrany korzeniowe, stosowane w celu ograniczenia wzrostu korzeni w niepożądanym kierunku - w tym przypadku bardzo często w stronę torowiska tramwajowego - mówi Marek Szempliński z Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.

Drzewa były nasadzane w nawiezionym humusie - to górna warstwa gleby, którą tworzą głównie resztki roślinne. Zawiera kwasy, które pomagają drzewom przyswajać elementy niezbędne do życia. Jednocześnie ziemia typu humus poprawia strukturę gleby, łatwo chłonąc duże ilości wody i chroniąc rośliny przed suszą.

We Wrocławiu zieleni jest coraz więcej

Dzięki danym satelitarnym zebranym przez sondę Sentinel-2 można było podsumować powierzchnię pokrytą zielenią we Wrocławiu i porównać do lat poprzednich. Pozytywne wyniki przedstawił admin strony WroData zajmującej się analizą przeróżnych statystyk dotyczących Wrocławia.

"W ciągu ostatnich czterech lat w promieniu czterech kilometrów od centrum Wrocławia obszar pokryty zielenią sumarycznie wzrósł. Osobiście wyniki bardzo mnie zdziwiły i przeczyły mojej pierwotnej hipotezie. Zwiększenie ilości zieleni w mieście jest pozytywnym trendem i mam nadzieję, że będzie kontynuowany" - czytamy w jego raporcie.

Najwięcej nowych roślin pojawiło się nie tylko przy Legnickiej i Lotniczej, ale także wzdłuż nowych ciągów komunikacyjnych, jakim są TAT na Nowy Dwór czy Aleja Wielkiej Wyspy. Mapkę możecie zobaczyć poniżej:

Zobacz też: 1000 osób szuka psa Bonusa

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska