Na Dworzec Świebodzki nie wrócą pociągi

  Na Dworzec Świebodzki nie wrócą pociągi

  Bartłomiej Knapik

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Pociągi na pewno nie wrócą już na Dworzec Świebodzki. Targ w tym miejscu przetrwa jeszcze co najmniej pół roku
  Spółka PKP nie odda Dworca Świebodzkiego samorządowi województwa. Ma zostać "zagospodarowany komercyjnie", czyli centrala w Warszawie chce go sprzedać. Razem z całym dwunastohektarowym terenem, który znajduje się tuż za dworcem.

  Ale żeby kolejarze mogli go sprzedać, najpierw Ministerstwo Infrastruktury musi skreślić teren dworca z listy obiektów strategicznych, czyli przydatnych wojsku np. na wypadek wojny.
  - Złożyliśmy wniosek do Ministerstwa Infrastruktury o wyłączenie go z terenów zamkniętych nieruchomości. Dopiero wówczas, gdy tereny zostaną otwarte, będzie można formalnie przystąpić do uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - tłumaczy Beata Kuczyńska z Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP we Wrocławiu.

  - Po opracowaniu planu zostaną podane informacje w sprawie między innymi przeznaczenia komercyjnego nieruchomości i zniesienia targowiska - dodaje.
  A to potrwa przynajmniej jeszcze kilka miesięcy. Do tego więc czasu na Świebodzkim zostanie targowisko.

  Stanowisko kolei najmniej spodobało się w urzędzie marszałkowskim, który chciał ponownie uruchomić ten dworzec. Jako pierwszy o decyzji PKP usłyszał w tym tygodniu, podczas rozmów z władzami spółki w Warszawie, członek zarządu województwa Zbigniew Szczygieł.
  Urząd miejski przejmować Świebodzkiego nie chce. Nie planuje też uruchamiać stąd połączeń kolejowych.
  - Przyjąłem to do wiadomości. Ale przekazałem także nasz pomysł na to, by ze Świebodzkiego jeździła Dolnośląska Kolej Dojazdowa w kierunku Lubina, Legnicy czy Świdnicy. A także zatrzymywałyby się tam pociągi z lotniska - opowiada Szczygieł, który dodaje, że się nie podda i będzie walczył.

  Urzędnicy planowali uruchomić z powrotem dwa perony na Świebodzkim. Chcieli, żeby znów pełniły one rolę stacji Dolnośląskiej Kolei Dojazdowej.
  Urząd miejski przejmować Świebodzkiego nie chce. Nie planuje też uruchamiać stąd połączeń kolejowych. Ale nie pozwoli na całkowitą likwidację takiej możliwości.
  - W planie zagospodarowania przestrzennego zostanie rezerwa na wypadek, gdyby w przyszłości zaistniała konieczność powrotu pociągów na ten dworzec - mówi Anna Bytońska z biura prasowego urzędu miejskiego.
  1 »

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (9)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  link

  do koncepcji (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 31 / 20

  http://wroclaw.hydral.com.pl/test.php?sender&art=1048&ref=&type=a&thread=0&f=&foo=no#st

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ten plac to już 10 lat likwidują

  Ewa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 27 / 26

  i dalej trwa.
  Mieszkamy w blokach PKP, których nie pozwalają nam wykupić bo..... no właśnie nie wiadomo dlaczego. Najpierw było, że teren niewywłaszczony, potem, że woojewoda się nie zgadza (...rozwiń całość

  i dalej trwa.
  Mieszkamy w blokach PKP, których nie pozwalają nam wykupić bo..... no właśnie nie wiadomo dlaczego. Najpierw było, że teren niewywłaszczony, potem, że woojewoda się nie zgadza ( teren jest własnością państwa, a nie PKP), teraz że jednak sprzedadzą nie wiadomo komu....
  Żadnych informacji w sprawie mieszkańców nie ma. Zapomnieli nas uwzględnić, chociaż czynsz biorą coraz większy za mieszkania w których nie ma nawet gazu, a ogrzewanie jest węglowe. Boimy się inwestować w te domy bo skoro mają nas wysiedlać, tylko dokąd?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pozytywne wnioski

  marja209 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 32 / 25

  Szkoda, że nie przywróci się Dworcowi funkcji kolejowej, bo to jakiś jednak sentyment jest. Pewnie kłopotów komunikacyjnych by nie rozwiązał, choć być może by pomógł trochę.
  Pocieszam się, że...rozwiń całość

  Szkoda, że nie przywróci się Dworcowi funkcji kolejowej, bo to jakiś jednak sentyment jest. Pewnie kłopotów komunikacyjnych by nie rozwiązał, choć być może by pomógł trochę.
  Pocieszam się, że przecież samego budynku nikt nie zburzy.

  A największy pozytywny wniosek jest taki, że nareszcie nie PKP będzie tam gospodarować.

  PKP to najgorszy na świecie gospodarz i jeżeli coś fajnego można PKP zabrać (spod zarządu) to trzeba to robić wszelkimi sposobami i jak najszybciej.
  Zawsze będzie lepiej.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Cóż za bzdury...?

  czechofil (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 27 / 21

  Jeżeli takich mamy speców od komunikacji, to nie ma czemu się dziwić, że rzeczywistość jest taka, a nie inna. O jakim braku skomunikowania z centrum ten człowiek bredzi, skoro do Rynku przez kładkę...rozwiń całość

  Jeżeli takich mamy speców od komunikacji, to nie ma czemu się dziwić, że rzeczywistość jest taka, a nie inna. O jakim braku skomunikowania z centrum ten człowiek bredzi, skoro do Rynku przez kładkę na fosie będzie się szło max. 10 min.? Również argument o braku infrastruktury turystycznej w okolicy Dworca Świebodzkiego jest chybiony, gdyż jest do niej stamtąd na pewno bliżej, niż z Dworca Głównego i Mikołajowa. A już twierdzenie, że dworzec ten ma służyć przede wszystkim turystom przyjeżdżającym z lotniska zakrawa na prowokację albo jest efektem zwykłego braku wyobraźni... Panie Gisterek! W imieniu setek tysięcy mieszkańców Wrocławia apeluję do pana i innych decydentów o jak najszybsze przywrócenie Dworcu Świebodzkiemu jego pierwotnej fukcji. W obliczu zapaści komunikacyjnej tego miasta trzeba wreszcie pomyśleć o innych, alternatywnych możliwościach sprawnego dojazdu do centrum dla setek tysięcy ludzi. Czyli wszystkich tych, którzy mieszkają w najbliższej okolicy stacji kolejowych leżących na liniach w kierunku Legnicy, Wałbrzycha, Głogowa, Poznania oraz Oleśnicy...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hmmm

  hr (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 27 / 26

  W sumie pan Gisterek ma rację, choć uważam, że nawet z tego miejsca da się więcej wycisnąć.
  I tak w tym mieście nie ma mowy ani o kolejce ani o tramwajach, bo jak wiadomo w myśl wypowiedzi pana...rozwiń całość

  W sumie pan Gisterek ma rację, choć uważam, że nawet z tego miejsca da się więcej wycisnąć.
  I tak w tym mieście nie ma mowy ani o kolejce ani o tramwajach, bo jak wiadomo w myśl wypowiedzi pana W******** Adamskiego, samochód jest ostoją europejskiej cywilizacji, a tramwaj to zawalidroga, którą jeżdżą tylko penery, więc nie ma się co nimi przejmować.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Lokalizacja

  pasażer (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 30 / 30

  Ile jest linii tramwajowych albo autobusowych, którymi można dostać się ze Świebodzkiego blisko Rynku? Zero. Ile przesiadek w dalsze kierunki oferuje Świebodzki? Zero.

  Z Mikołajowa i Głównego...rozwiń całość

  Ile jest linii tramwajowych albo autobusowych, którymi można dostać się ze Świebodzkiego blisko Rynku? Zero. Ile przesiadek w dalsze kierunki oferuje Świebodzki? Zero.

  Z Mikołajowa i Głównego mamy tramwaje, które dowiozą nas wszędzie, także 200 metrów od Rynku. Przesiądziemy się tam również na dowolny pociąg.

  Centrum pod nosem, a Centrum, to 2 różne sprawy - różnica jest taka, jak pomiędzy placem Społecznym, a Grunwaldzkim. Ten pierwszy jest bliżej Rynku, ale żadnego Centrum nie stanowi.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Świebodzki

  pol (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 26 / 23

  Panie Gisterek, centrum pod nosem - na lewo Rynek i hotele, na prawo - hotele (jeden przystanek, a potem drugi z hotelami i Dworcem Głównym do przesiadek), i pod nosem tramwajowa linia okrężna...rozwiń całość

  Panie Gisterek, centrum pod nosem - na lewo Rynek i hotele, na prawo - hotele (jeden przystanek, a potem drugi z hotelami i Dworcem Głównym do przesiadek), i pod nosem tramwajowa linia okrężna ", która dowiezie na miejsce , a przynajmniej w pobliże, wielu miejsc docelowych. Gdzie Pan mieszka,Panie Gisterek ? W Białymstoku, Sanoku, Poroninie... Nie znam kreju, gdzie pociagiem można wjechac do Rynku.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Świebodzki jest dobrze zlokalizowany

  mlodywroclaw.pl (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 35 / 22

  Inna sprawa, że przyszłemu właścicielowi - jeśli przeznaczy budynek na galerię handlową - też powinno zależeć na funkcji dworca, bo tworzy duży potok klientów. Więc zapewne będą próbować się...rozwiń całość

  Inna sprawa, że przyszłemu właścicielowi - jeśli przeznaczy budynek na galerię handlową - też powinno zależeć na funkcji dworca, bo tworzy duży potok klientów. Więc zapewne będą próbować się dogadać się z DKD (stworzona przez urząd marszałkowski alternatywa dla PKP). Zapewne dużo gorzej będzie z torami, nad którymi łapę zawsze będzie trzymać jedno z wcieleń PKP.
  W każdym bądź razie im szybciej się to sprzeda, tym lepiej. Tyle, że wcześniej należałoby uchwalić MPZP który zachowywałby funkcję dworca.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Świebodzki jest dobrze zlokalizowany

  mlodywroclaw.pl (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 28 / 22

  Nie zgadzam się z tezą, że Świebodzki jest usytuowany na pustyni. W ogóle jest ona dla mnie absurdalna. Komunikacyjnie dworzec jest zaledwie kilkaset metrów od dwóch dużych węzłów - placów JP II i...rozwiń całość

  Nie zgadzam się z tezą, że Świebodzki jest usytuowany na pustyni. W ogóle jest ona dla mnie absurdalna. Komunikacyjnie dworzec jest zaledwie kilkaset metrów od dwóch dużych węzłów - placów JP II i Legionów. Uwzględniając nową kładkę, do rynku pieszo można się stąd dostać w jakieś 10 minut - jest dużo bliżej centrum niż Główny.
  Fakt, plac Orląt jest w tej chwili źle rozplanowany komunikacyjnie, ale przecież da się go przebudować tak, aby przystanek tramwajowy, autobusowy i postój taksówek były przy samym wyjściu (w przypadku dwóch ostatnich niekoniecznie głównym.
  Uważam, że powinna tam być przywrócona funkcja dworca według wersji samorządu województwa (kolej aglomeracyjna/dojazdowa) oraz galeria handlowa, która utrzyma ten budynek. zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo