MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mandaty 2024. Nowe przepisy są bardzo surowe. Zobacz, jaki mandat i ile punktów ci grozi za te wykroczenia drogowe

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Zobacz, jak wysokie są nowe mandaty i nowy taryfikator punktów karnych.
Zobacz, jak wysokie są nowe mandaty i nowy taryfikator punktów karnych. MD
Od marca 2024 r. weszły w życie kolejne surowe kary więzienia dla pijanych kierowców. Pijacy za kółkiem stracą teraz nie tylko prawo jazdy, ale także swój samochód! Mandaty za przekroczenie prędkości są teraz bardzo wysokie. Łatwo też złapać nawet 15 punktów naraz! Zapoznaj się z aktualnymi przepisami drogowymi.

Spis treści

Czy policja może skonfiskować samochód, jeśli kieruje nim nietrzeźwy kierowca?

14 marca 2024 r. weszły życie przepisy, które umożliwiają konfiskatę samochodu, którym kierował pijany kierowca. Samochód stracić ma każdy pijany kierowca i to niezależnie od tego, czy spowodował wypadek drogowy. Doszło już do pierwszych konfiskat samochodów!

Samochód zostanie skonfiskowany w następujących przypadkach:

 • kierowca w momencie zatrzymania miał co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi,
 • kierowca dopuścił się recydywy, czyli kierował autem pod wpływem alkoholu po raz kolejny w ciągu ostatnich dwóch lat,
 • kierowca spowodował wypadek, a następnie uciekł (dotyczy to także trzeźwych sprawców wypadków!).
Trwa głosowanie...

Czy pijanym kierowcom powinno się konfiskować auto?

Jak będzie wyglądała taka konfiskata samochodu pijanego kierowcy? Najpierw pojazd zostanie zatrzymany przez policję. Następnie auto zabezpiecza prokuratura, a ostatnim krokiem jest orzeczenie sądu o przepadku pojazdu.

- Konfiskata pojazdu za jazdę pod wpływem alkoholu to surowa kara, ale jak pokazują doświadczenia innych krajów europejskich, może ona skutecznie zniechęcać do popełniania tych przestępstw – ocenił Mikołaj Krupiński, rzecznik prasowy Instytutu Transportu Samochodowego.

Zobacz, jak wysokie są nowe mandaty i nowy taryfikator punktów karnych

- Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu dla kierujących pojazdami - dodaje Mikołaj Krupiński. - Nawet 0,5 promila alkoholu w organizmie może wydłużyć czas reakcji nawet trzykrotnie.. Stwarza to zagrożenie dla bezpieczeństwa innych uczestników ruchu drogowego - dodaje Mikołaj Krupiński.

Zaostrzenie kar dla pijanych kierowców - mogą trafić do więzienia

Po zmianach w Kodeksie karnym, które weszły w życie 1 października 2023 r., recydywiści za samo prowadzenie samochodu po spożyciu alkoholu mogą spodziewać się kary do 3 lat więzienia.

Za wypadek ze skutkiem śmiertelnym, który został spowodowany przez pijanego kierowcę lub odurzonego narkotykami, sądy mogą orzec karę od 5 do 16 lat. Jeśli następstwem takiego wypadku będzie ciężki uszczerbek na zdrowiu, kierowcy grozi kara od 3 do 16 lat więzienia.

Za jazdę samochodem w stanie po spożyciu (od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi) mandat wynosi od 2500 zł do nawet 30.000 złotych.

W przypadku nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) pijany kierowca zapłaci do 60.000 zł. Do tego dochodzi kilkuletni zakaz prowadzenia samochodu oraz jednorazowo 15 punktów karnych.

Od 1 października 2023 r. do 3 lat więzienia grozi za samo prowadzenie pod wpływem dla osób ponownie złapanych na tym przewinieniu. Wprowadzono także karę od 5 do 16 lat pozbawienia wolności dla sprawców wypadków ze skutkiem śmiertelnym oraz od 3 do 16 lat więzienia, jeżeli poszkodowany dozna ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Ważne: takie same kary grożą tym kierowcom, którzy uciekli z miejsca zdarzenia, żeby uniknąć badania poziomu alkoholu w organizmie, a także tym, które tłumaczą, że napiły się alkoholu w szoku już po wypadku.

Do tej pory dzięki takim wykrętom wielu kierowców unikało kary. Obecnie nie jest to już możliwe.

Jak zaostrzyły się mandaty i punkty karne dla kierowców łamiących przepisy

500 złotych mandatu i 10 punktów karnych - to przez całe lata była najsurowsza kara dla piratów drogowych w Polsce.

To się zmieniło w 2022 roku. Najpierw 1 stycznia 2022 r, wszedł w życie nowy taryfikator mandatów, który wprowadził podwyżkę kar.

To jednak dopiero był wstęp do zaostrzania kar.

17 września 2022 r. dwukrotnie wzrosły kary dla recydywistów drogowych.

Jaki jest limit punktów karnych

Limit punktów karnych dla kierowców wynosi 24. Oznacza to, że po uzyskaniu 25 punktów zostaje odebrane prawo jazdy. Można mieć 24 punkty, wtedy jeszcze nie tracimy prawa jazdy.

Limit dla kierowców posiadających prawo jazdy krócej niż 1 rok jest mniejszy: to 20 punktów. Kiedy młody kierowca zdobędzie „oczko", czyli 21 punktów, traci uprawnienia.

Punkty karne znowu są kasowane po roku. Ale nie wszystkie!

Od 17 września 2023 roku obowiązują nowe przepisy w sprawie punktów karnych.

Nowe przepisy przywracają sytuację prawną sprzed 2022 roku, jeśli chodzi o okres ważności punktów karnych. Czyli wrócił przepis, że liczba otrzymanych punktów karnych zgromadzonych w centralnej ewidencji usuwana jest po roku, a nie po dwóch latach.

Przywrócony został także mechanizm, zgodnie z którym zatrzymane prawo jazdy - po okresie, na który zostało zatrzymane - będzie automatycznie zwracane, bez konieczności składania wniosku.

Ale jest jeden haczyk: jeśli ktoś otrzyma punkty karne przed 17 września 2023 roku, to pozostaną one na jego koncie przez dwa lata!

Nic nie zmienia się też w samym taryfikatorze. Czyli jeśli otrzymałeś 15 punktów karnych np. 1 września, to zostaną one skasowane dopiero 1 września 2025 roku.

Co z kursami redukującymi punkty - czy można zmniejszyć liczbę punktów karnych

Przywrócono przepisy umożliwiające kierowcom zapisanie na odpłatne szkolenia, które pozwolą raz na pół roku na zredukowanie 6 punktów karnych. Skorzystają z tego kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy od co najmniej roku.

Co robić po przekroczeniu limitu punktów karnych i utracie prawa jazdy

Po uzyskaniu więcej niż 24 punktów karnych kierujący otrzymuje skierowanie na badanie psychologiczne oraz ponowny egzamin sprawdzający kwalifikacje kierowcy.

To taki sam egzamin, który muszą zdać kandydaci na kierowcę. Najpierw trzeba zdać część teoretyczną, a następnie część praktyczną, czyli jazdę. Kierowca przy ponownym egzaminie nie musi odbywać kursu szkolenia kierowcy. Jeśli kierowca zda pozytywnie egzamin oraz zaliczy spotkanie z psychologiem, odzyskuje uprawnienia. Jeśli nie zda egzaminu, musi przejść cały kurs szkolenia kierowców, a następnie podejść ponownie do egzaminu.

Uwaga: jeśli ktoś posiada kilka kategorii prawa jazdy, po przekroczeniu limitu punktów karnych traci je wszystkie!

Wyższe kary za brak OC od 2024 roku

Od 1 stycznia 2024 r. obowiązują dużo wyższe kary za brak OC. Skuteczniejsze jest także wyłapywanie osób, które nie ubezpieczyły swojego samochodu. Namierzaniem właścicieli nieopłaconych pojazdów zajmuje się: policja, Inspekcja Ruchu Drogowego, Straż Graniczna, a także urzędnicy z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Pierwsze kary są przyznawane już po 1 dniu bez ważnego ubezpieczenia OC! Oto wysokość nowych kara dla właścicieli samochodów osobowych:

 • do 3 dni bez OC - kara 1700 zł,
 • od 4 do 14 dni bez OC - kara 4250 zł,
 • powyżej 14 dni bez OC - kara 8490 zł.

Jeszcze więcej za brak OC zapłacą kierowcy pojazdów ciężarowych:

 • do 3 dni bez OC - kara 2250 zł,
 • od 4 do 4 dni bez OC - kara 6370 zł,
 • ponad 14 dni bez OC - kara 12.300 zł.

Uwaga: nowa benzyna E10 na stacjach paliw. Sprawdź, czy możesz ją tankować do swojego auta

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw pojawiła się nowa 95-oktanowa benzyna z oznaczeniem E10. W porównaniu do dotychczasowej E5 nowa wersja różni się zwiększoną do 10 procent zawartością biokomponentów.

Większość aut z silnikiem o zapłonie iskrowym, które zostały wyprodukowane po 1 stycznia 2010 roku, jest przystosowana do nowego paliwa. Właściciele starszych aut zmuszeni będą do przejścia na benzynę 98-oktanową, ponieważ tylko ta będzie „5-procentowa".

Uwaga: na tej stronie internetowej, przygotowanej przez Ministerstwo Klimatu, możesz sprawdzić, czy twój samochód (model auta z konkretnego rocznika) jest przystosowany do nowego paliwa:
https://e10.klimat.gov.pl/

Najczęstsze przyczyny wypadków drogowych w Polsce to:

 1. niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (prawie 60 procent!),
 2. nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu,
 3. nieprawidłowe wyprzedzanie,
 4. niezachowanie bezpiecznej odległości.

Zaostrzenie kar ma na celu zmniejszenie liczby wypadków drogowych w Polsce.

Policja ma coraz więcej narzędzi, żeby przyłapać kierowców na przekroczeniu przepisów drogowych. To już nie tylko drogówka z popularną suszarką, czyli ręcznym miernikiem prędkości.

Wzmożone kontrole policjantów z drogówki.

Piratów drogowych kontrolują dzisiaj:

 • nieoznakowane radiowozy z wideorejestratorami z policyjnej grupy SPEED (m.in. BMW serii 3, Skoda Superb, Cupra Leon).
 • policyjne drony,
 • nowoczesne fotoradary, które mierzą jednocześnie prędkość 8 pojazdów,
 • odcinkowe pomiary prędkości
 • policjanci z laserowymi miernikami prędkości.
Zobacz, jak wysokie są nowe mandaty i nowy taryfikator punktów karnych.
Zobacz, jak wysokie są nowe mandaty i nowy taryfikator punktów karnych. MD
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska