MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Makabryczne znalezisko pod nieczynną pływalnią we Wrocławiu. Przy ul. Ślężnej znaleziono ludzkie szczątki. Zdjęcia z archiwum

Monika Fajge
Monika Fajge
Ludzkie szczątki odnaleziono podczas prac archeologicznych na terenie dawnego basenu
Ludzkie szczątki odnaleziono podczas prac archeologicznych na terenie dawnego basenu fotopolska.eu/Paweł Relikowski Polska Press
Ten basen straszył przez lata. Powstał po wojnie, w miejscu cmentarzy: reformowanego i św. Marii Magdaleny. Obiekt przestał istnieć prawie 15 lat temu. Jak się okazało, skrywał tajemnice. Pod koniec 2015 roku w miejscu dawnego basenu przy ulicy Ślężnej odnaleziono szczątki kilkuset osób. Zobaczcie, jak kiedyś wyglądała, nieistniejąca już pływalnia "pod chmurką".

Po dawnej pływalni przy ul. Ślężnej nie ma już śladu. Basen znajdował się naprzeciwko cmentarza żydowskiego i sąsiadował z zajezdnią tramwajową przy ul. Kamiennej. Życiem tętnił w sezonie letnim. Był tam:

  • brodzik ze zjeżdżalnią dla dzieci,
  • boisko do piłki plażowej
  • i wypożyczalnią sprzętu do nauki pływania.

Do dziś o tej pływalni "pod chmurką" trudno zapomnieć. W miejscu kąpieliska powstał nowy budynek Liceum Ogólnokształcącego nr 5, które przeprowadziło się tu z wrocławskich Gajowic. To właśnie podczas budowy szkoły natrafiono na ludzkie szczątki.

Ludzkie szczątki odnaleziono podczas prac archeologicznych na terenie dawnego basenu, listopad 2016 r.
Ludzkie szczątki odnaleziono podczas prac archeologicznych na terenie dawnego basenu, listopad 2016 r. Pawel Relikowski / archiwum Polska Press

Pływalnia przy ul. Ślężnej straszyła przez lata. Zobaczcie archiwalne zdjęcia >>

Ludzkie kości pod starym basenem we Wrocławiu

Zarząd Inwestycji Miejskich rozstrzygnął przetarg na wykonawcę inwestycji, czyli budowę szkoły wraz z kompleksem rekreacyjno-sportowym przy ulicy Kuronia 14 (dawny adres – Ślężna 76) w marcu 2016 r. Kilka miesięcy później ruszyła budowa. Wcześniej na terenie byłego kąpieliska pojawili się archeolodzy. To wtedy odkryto szczątki należące do kilkuset osób.

"Płot od strony ul. Ślężnej przysłonięto, by archeolodzy mogli swobodnie przeprowadzać ekshumacje. Wiemy, że zostały tam znalezione kości, fragmenty skóry, czy złote zęby. Jak udało nam się dowiedzieć, przy Ślężnej znajduje się około 800 ciał osób pochowanych tu mniej więcej między rokiem 1830-1945. Groby znajdują się na całym terenie byłego basenu, także w miejscu po jego niecce. Ten teren wraz z przyległym parkiem Andersa był kiedyś cmentarzem. Ludzi chowano tam od połowy XIX wieku aż do końca wojny" - relacjonowaliśmy na łamach Gazety Wrocławskiej pod koniec listopada 2016 r.

Najstarsze ze znalezionych szczątków pochodziły z drugiej połowy XIX wieku. To szczątki Niemców mieszkających i pochowanych w Breslau przed wojną.

Ludzkie szczątki pod starym basenem w centrum Wrocławia. Pływalnia przy ul. Ślężnej straszyła przez lata. Zobaczcie archiwalne zdjęcia! >>

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska