MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kontrowersyjna wystawa we Wrocławiu zniszczona. Sprejami zamazano gabloty. "To promowanie pedofilii i LGBT"

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Kontrowersyjna wystawa Iron Man została zniszczona
Kontrowersyjna wystawa Iron Man została zniszczona Paweł Relikowski / Polska Press
Na ulicy Szewskiej we Wrocławiu stanęła wystawa pt. „Iron Man”. Fotografie przedstawiają „sylwetki mężczyzn, akty młodzieńców” i rzeźby Krystiana Truth Czaplickiego. Prace artystyczne okazały się na tyle kontrowersyjne, że w nocy z poniedziałku na wtorek (15/16 kwietnia) gabloty zostały zniszczone przez wandali. A w mediach społecznościowych internauci mówią o „promowaniu pedofilii i LGBT”.

Fotografie prezentowane w gablotach przy ulicy Szewskiej we Wrocławiu okazały się na tyle szokujące, że po zaledwie czterech dniach zostały one zniszczone. W nocy z poniedziałku na wtorek (15/16 kwietnia) wystawę zaatakowali wandale.

Wystawę „Iron Man” przygotowali Paweł Jach i Krystian Truth Czaplicki. Fotografie można oglądać w Galerii Mieszkanie Gepperta przy ulicy Ofiar Oświęcimskich i we wspomnianych już gablotach przy ulicy Szewskiej. Kuratorką jest prof. Anna Kołodziejczyk, która należy do najważniejszych artystów we Wrocławiu.

- Najnowsze serie obrazów olejnych: „Multikulti” i „Hortus Conclusus” przedstawiają sylwetki mężczyzn, akty młodzieńców, za pomocą których Jach wyraża aprobatę dla naturyzmu, związków partnerskich, idei wolnej miłości czy różnych tożsamości płciowych. Drugim biegunem wystawy jest prezentacja rzeźby Krystiana Truth Czaplickiego, który w swojej sztuce podejmuje temat struktur władzy, kwestionowania norm społecznych, a także wizualizuje bieżące niepokoje polityczne. Scalona z pacyfistycznym emblematem, masywna i dominująca sylweta półnagiego mężczyzny jest tu rodzajem satyry społecznej odnoszącej się do współczesnych wyobrażeń na temat człowieka XXI wieku – czytamy w tekście kuratorskim.

I to właśnie ekspozycja rzeźb Krystiana Truth Czaplickiego wywołała kontrowersje i burzę w mediach społecznościowych. Po opublikowaniu zdjęcia jednej z gablot przez Janusza Życzkowskiego na platformie X wylała się fala komentarzy. We wszystkich pomysł artysty porównywany jest wprost do „promocji LGBT i normalizacji pedofilii".

Kontrowersyjna wystawa Iron Man zniszczona. Sprejami zamazano gabloty na ul. Szewskiej we Wrocławiu. Internauci: to „promowania pedofilii"
Kontrowersyjna wystawa Iron Man zniszczona. Sprejami zamazano gabloty na ul. Szewskiej we Wrocławiu. Internauci: to „promowania pedofilii" Paweł Relikowski / Polska Press

Galeria na Szewskiej jest finansowana przez miasto, podobnie jak Otwarta Pracownia Gepperta 2024, która jest organizatorem wystawy (jest to wyraźnie napisane pod plakatami w gablotach). Urząd Miasta Wrocławia odciął się jednak od sprawy.

- Wydział Kultury nie jest organizatorem wystawy prezentowanej w ramach Galerii ulicznej Szewska Pasja. Galeria prowadzona jest przez niezależną organizację Art Transparent, która współpracuje z miastem od wielu lat, przygotowując poważne przedsięwzięcia w zakresie sztuk wizualnych, takie jak: Survival czy Mieszkanie Geppertów pełniące funkcję galerii sztuki - mówi Agata Dzikowska z biura prasowego Urzędu Miasta we Wrocławiu.

Gmina Wrocław podpisała z Art Transparent umowę na organizację sześciu wystaw w ulicznej galerii Szewska Pasja w 2024 roku. Właścicielem gablot jest firma AMS S.A.

Zamalowanie wystawy jest, w ocenie dyrektora wydziału kultury, oburzające i niedopuszczalne.

- Sztuka we Wrocławiu opiera się na wolności przekazu. Szanujemy to. Mamy jednak świadomość, że przestrzeń publiczna należy do wszystkich mieszkańców. Miasto nie jest organizatorem wystawy prezentowanej w ramach Galerii ulicznej Szewska Pasja. Galeria prowadzona jest przez niezależną organizację Art Transparent. Nie chcemy ingerować w treści wystaw organizowanych przez NGOsy i nie cenzurujemy prac twórców. Osobiście jednak nie jestem entuzjastą wspomnianej wystawy, ale w jeszcze większym stopniu jestem przeciw cenzurze, która w dużej części z nas kojarzy się ze smutnym okresem historii - Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Kontrowersyjna wystawa Iron Man została zniszczona

Kontrowersyjna wystawa we Wrocławiu zniszczona. Sprejami zam...

***
Zobacz też:

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska