Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kilkanaście lat temu ulica Włodkowica straszyła wyglądem. Teraz to prestiżowa lokalizacja na mapie Wrocławia

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Metamorfoza zajęła kilka lat, a takie obrazki, jak ten po lewej, były powszechne jeszcze na początku poprzedniej dekady!Przejdź dalej, aby zobaczyć, jaką zmianę przeszła okolica >>>
Metamorfoza zajęła kilka lat, a takie obrazki, jak ten po lewej, były powszechne jeszcze na początku poprzedniej dekady!Przejdź dalej, aby zobaczyć, jaką zmianę przeszła okolica >>>Paweł Relikowski / Polska Press / fotopolska.eu
Znajduje się w samym centrum Wrocławia. Działają przy niej piękne hotele i restauracje, a okolicę codziennie odwiedzają tysiące mieszkańców i turystów. Ulica Pawła Włodkowica widziała wiele w historii Wrocławia, również tego przedwojennego. Jeszcze kilkanaście lat temu wyglądała mizernie - z niszczejącymi kamienicami, ruinami budynków oraz opuszczonymi biurami. Zobaczcie, jak się zmieniła!

Ul. Włodkowica we Wrocławiu - rys historyczny

Ul. Pawła Włodkowica powstała po wewnętrznej stronie drugiego pasa murów obronnych, biegła wzdłuż nich od Bramy Mikołajskiej. Na posesji nr 6, tuż przy murze fortyfikacyjnym, stała wieża prochowa, która w 1749 roku eksplodowała od uderzenia pioruna, zabijając około 60 osób i raniąc prawie 200. Zdarzenie to spowodowało też zniszczenie aż 45 domostw.

Początkowo ulica Włodkowica i jej główna zabudowa skierowane były w stronę ul. św. Antoniego. Z tyłu umieszczono oficyny i ogrody. Ciągnęła się aż do dzisiejszej ulicy Świdnickiej. Obecnie w tym miejscu jest plac Wolności.

Mury biegnące wzdłuż Włodkowica rozebrano po 1807 roku na rozkaz Francuzów, którzy wówczas okupowali Wrocław. Ulica zyskała zwartą zabudowę mieszkalną i wypełniono ją parterowymi budynkami gospodarczymi.

Od XIII w. jest częścią dzielnicy żydowskiej. Mieści się tu m.in. Synagoga pod Białym Bocianem. Spośród niemieckich budowli najbardziej reprezentacyjnym budynkiem był pałac hrabiów Ballestremów z Pławniowic na Górnym Śląsku.

W czasie II wojny światowej zburzono domy pod numerami: 14, 20, 29, 35 i 37. Dom nr 20 został częściowo odbudowany i urządzono w nim siedzibę Urzędu Stanu Cywilnego.

Ul. Włodkowica we Wrocławiu - tak wyglądała kiedyś i tak prezentuje się dziś

Niedawno jeszcze to miejsce przerażało zaniedbanymi budynkami, pustymi wnękami okiennymi i szarością fasad. Dziś tętni życiem, zwłaszcza wieczorami, gdy bary i restauracje w okolicy przyciągają licznych gości.

Zobacz metamorfozę ul. Włodkowica w galerii:

Przy ul. Włodkowica działa kilka hoteli i mnóstwo restauracji, kawiarni, pubów i klubów muzycznych. To m.in.:

  • kawiarnia z propozycjami na śniadanie i lunch oraz kuchnią wegetariańską,
  • restauracja z kuchnią peruwiańską,
  • winiarnia,
  • restauracja z kuchnią neapolitańską,
  • lokal serwujący śniadania, burgery i domową lemoniadę,
  • susharnia,
  • lokal z azjatycką kuchnią,
  • lodziarnia,
  • restauracja ze stekami.

Na Włodkowica możemy też posmakować kuchni żydowskiej, czy zgłębić swoją wiedzę na temat Dzielnicy Wzajemnego Szacunku w Centrum Informacji Żydowskiej.

Ulica Włodkowica jest też jedną z głównych dróg w Dzielnicy Czterech Wyznań, wpisanej w 2005 roku do rejestru zabytków. Mieści się tu także fundacja Bente Kahan odpowiadająca m.in. za życie kulturalne Synagogi pod Białym Bocianem czy rewitalizację żydowskich zabytków.

Zobacz też: Tak wyglądał Dworzec Świebodzki w środku! Unikalne zdjęcia z 1980 roku

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska