Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeden z najsłynniejszych, wrocławskich głosów obchodził jubileusz 50 pracy pedagogicznej. Benefis Danuty Paziukówny

Aneta Kolesińska
Aneta Kolesińska
Danuta Paziukówna, fenomenalna śpiewaczka operowa znana na całą Europę świętowała 50-lecie pracy na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Zobacz zdjęcia z uroczystości w galerii zdjęć.
Danuta Paziukówna, fenomenalna śpiewaczka operowa znana na całą Europę świętowała 50-lecie pracy na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Zobacz zdjęcia z uroczystości w galerii zdjęć. Aneta Kolesińska / Polska Press
Danutę Paziuk - Zipser zna nie tylko Wrocław, ale i cała Europa - wiele lat śpiewała na scenach najsłynniejszych teatrów muzycznych. We wtorek (28 lutego) obchodziła swoje 50-lecie nauczania na Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Nie zabrakło emocji i pięknych wspomnień. Zobacz relację z tej pięknej imprezy.

Danuta Paziuk-Zipser zapisała się w pamięci Wrocławia ale także i Europy jako Danuta Paziukówna. To niezawodna artystka o przepięknym głosie. Karierę rozpoczęła debiutując na scenie Opery Wrocławskiej w Goplanie, w 1959 roku. W tym roku mija zaś 50 lat odkąd śpiewaczka przekazuje swoją wiedzę młodszym muzykom. Zobacz, jak wyglądał jej benefis w galerii zdjęć.

Tak Danuta Paziukówna wspomina początki nauki śpiewu

Choć profesor pierwsze lata życia spędziła w Śniatynie na Ukrainie, w wieku 8 lat przeniosła się wraz z rodziną do Jelcza-Laskowic, a następnie, na przełomie lat 40. i 50. - Leśnicy, jak mówi "pod Wrocławiem". Przyznała, że śpiew i muzyka towarzyszyła jej od dziecka.

- Od 12 roku życia uczyłam się grać na fortepianie, ale bardzo chciałam nauczyć się śpiewać - wspomina Paziukówna dodając, że jej początki wcale nie były łatwe. Na lekcje śpiewu została przyjęta dopiero kilka lat później.

Gdy wspominała o swojej pierwszej próbie dostania się do szkoły muzycznej, sala grzmiała gromkim śmiechem.

- Moja starsza koleżanka zdawała egzamin do szkoły śpiewu, a ja dla niej zaakompaniowałam. Pięknie zaśpiewała, komisja jej podziękowała. Kiedy wyszła, ja zostałam i powiedziałam przy instrumencie i stwierdziłam: "teraz ja". Komisja była bardzo rozbawiona moim występem.

50-lecie pracy Danuty Paziukówny

Jako pedagog Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, przepracowała 50 lat. Uczyła m.in. takie śpiewaczki jak: Ewa Małas-Godlewska, Monika Cichocka, Agata Zubel czy Aleksandra Kubas-Kruk. Benefis, podczas którego goście mogli usłyszeć jej głos na archiwalnych nagraniach, był pełen wzruszeń i ciepłych słów.
Fenomenalne występy dali także absolwenci klasy Paziukówny.

Wzruszenia i piękne wspomnienia! Tak Danuta Paziuk-Zipser świętowała swoje 50-lecie:

- Każdy mój pobyt w Operze Wrocławskiej, w której wtedy śpiewała Danuta zanotowałem w pamięci jako moje największe sukcesy zawodowe. Mam nadzieję, że następny jej jubileusz będziemy świętować właśnie tam, bo była i zawsze będzie symbolem najwyższej jakościowej próby - mówił Sławomir Pietras, dyrektor naczelny licznych, polskich teatrów operowych, przemawiający po rektorze uczelni, prof. Krystianie Kiełbie i wiceprezydencie Wrocławia, Jacku Mazurze.

Za całokształt zasług Pani Profesor otrzymała z rąk rektora najwyższe oznaczenie uczelni - Medal Akademii Muzycznej im Lipińskiego.

Danuta Paziukówna, fenomenalna śpiewaczka operowa znana na całą Europę świętowała 50-lecie pracy na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.
Danuta Paziukówna, fenomenalna śpiewaczka operowa znana na całą Europę świętowała 50-lecie pracy na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Zobacz zdjęcia z uroczystości w galerii zdjęć. Aneta Kolesińska / Polska Press
od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska