MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kiedyś perła architektury, dziś wygląda, jakby miała się zawalić. Kaplicy Kościoła Chrystusowego we Wrocławiu przydałby się remont

Aneta Kolesińska
Aneta Kolesińska
W Leksykonie Architektury Wrocławia możemy przeczytać, że kaplica początkowo powstała z wyodrębnioną częścią prezbiteryjną. Nakryto ją odsłoniętą więźbą dachową typu wieszarowego o przekroju łuku Tudorów.
W Leksykonie Architektury Wrocławia możemy przeczytać, że kaplica początkowo powstała z wyodrębnioną częścią prezbiteryjną. Nakryto ją odsłoniętą więźbą dachową typu wieszarowego o przekroju łuku Tudorów. Aneta Kolesińska / Polska Press
Niszczejąca kaplica dawnego Kościoła Chrystusowego kiedyś zachwycała pięknymi witrażami w oknach i bogato zdobionym wnętrzem. Dziś to zrujnowana budowla bez dachu, obok której aż strach przechodzić. Co się z nią stało?

Kościół bez dachu we Wrocławiu powstał w roku 1853 i stanowił część wielkiego kompleksu ewangelicko-luterańskiego. Neogotycka kaplica wkrótce po II Wojnie Światowej opustoszała i popadła w ruinę, którą do dziś nikt się nie przejmuje. Zobacz jak wygląda obecnie.

Jak świątynia straciła swój dach?

Kościół Chrystusowy mieści się na ul. Żabia ścieżka 1. Kaplica, z której dawniej korzystało pogotowie ratunkowe szpitala Bethanien pochodzi z 1871 r. Sam szpital czeka obecnie na remont prywatnego inwestora, który planuje wybudowanie tam nowoczesnych mieszkań i apartamentów.

Budynek ma dość tragiczną historię: Najpierw pożar strawił większość konstrukcji w roku 1915, jednak w 1991 r. dach nad nawą kaplicy legł w gruzach. Zabezpieczono jedynie ściany budynku.

Neogotycki kościół obecnie należy do Skarbu Państwa, jednak w powojennej historii Wrocławia był użytkowany przez wspólnotę religijną.

Kaplica niszczeje od dziesięcioleci

Ideę odbudowy podjęto w 1983 r. dla zgromadzenia Kościoła Chrystusowego, prace nie wyszły jednak poza fazę projektu.

- Przykro się patrzy na tak piękny budynek w ruinie. Można by go wykorzystać na tyle sposobów, np. jako galeria sztuki czy dom weselny w niesamowitym klimacie pałacowym - pisze pan Bolesław na Facebooku.

Dawna kaplica Kościoła Chrystusowego mimo tragicznego stanu wciąż budzi podziw. W strzelistych oknach zachowały się ozdobne maswerki, ale po witrażach nie ma już niestety śladu. Na początku XX wieku wewnątrz mieściła się piękna empora organowa, którą dziś możemy oglądać jedynie na fotografiach.

Kiedyś była przepiękna, dziś niszczeje - zobacz, jak wygląda ruina kaplicy bez dachu:

W Leksykonie Architektury Wrocławia możemy przeczytać, że kaplica początkowo powstała z wyodrębnioną częścią prezbiteryjną. Nakryto ją odsłoniętą więźbą dachową typu wieszarowego o przekroju łuku Tudorów.

Kiedyś perła architektury, dziś wygląda, jakby miała się zaw...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska