MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pałace i egipskie piramidy w centrum Wrocławia? Takie nagrobki znajdziecie na cmentarzu żydowskim. Jest ich ponad 8 tysięcy

Monika Fajge
Monika Fajge
Na cmentarzu spoczywa wielu znanych Żydów, a nagrobki niektórych z nich robią naprawdę duże wrażenie. Zobaczcie sami >>
Na cmentarzu spoczywa wielu znanych Żydów, a nagrobki niektórych z nich robią naprawdę duże wrażenie. Zobaczcie sami >>Paweł Relikowski/Polska Press
Cmentarz Żydowski - dziś Muzeum Sztuki Cmentarnej - przy ul. Ślężnej we Wrocławiu to niezwykłe miejsce na mapie miasta. Znajduje się tu ponad 8 tys. nagrobków. Na cmentarzu spoczywają głównie Żydzi niemieckiego pochodzenia, ale też przybyli do Wrocławia z innych miast w Polsce i na świecie. Zobaczcie zdjęcia!

Spis treści

Cmentarz Żydowski we Wrocławiu. Nagrobki robią wrażenie

Cmentarz to miejsce różnorodnych form sztuki nagrobnej, bogatej symboliki i niezwykłego zdobnictwa macew. Niektóre groby są wzorowane na stylu mauretańskim czy egipskim, inne reprezentują modernizm.

Pierwszy pochówek na terenie tego kirkutu odbył się w listopadzie 1856 roku, jednak można tu znaleźć jednak nagrobki o wiele starsze, bo pochodzące z cmentarzy żydowskich istniejących w średniowieczu. Nagrobki były odkrywane na przełomie poprzednich stuleci w różnych miejscach miasta i następnie przenoszone do centralnego lapidarium. W trzeciej i czwartej dekadzie XX wieku pochówki na tej nekropolii zdarzały się coraz rzadziej, aż w końcu podczas II wojny światowej ustały zupełnie.

Zobacz też:

Ten cmentarz żydowski to zabytek

[cyt]Nekropolia 24 maja 1975 została wpisana do rejestru zabytków. Dziś funkcjonuje jako Muzeum Sztuki Cmentarnej, które jest czynne codziennie:

  • w okresie kwiecień - październik, w godz. 9:00-18:00
  • w okresie listopad - marzec, w godz. 9:00-16:00

Bilety:

  • normalny – 15 zł
  • ulgowy – 10 zł
  • rodzinny – 30 zł (przysługuje grupie liczącej do dwóch osób dorosłych mających pod opieką od jednego do pięciorga niepełnoletnich)
  • grupowy – 10 zł (przysługuje grupie liczącej powyżej 20 osób)

Na terenie tej nekropolii spoczywają m.in.:

  • Ferdinand Lassalle - polityk niemiecki pochodzenia żydowskiego, myśliciel polityczny, działacz socjalistyczny i pisarz, uczestnik Wiosny Ludów,
  • Friederike Kampner - pisarka, walczyła o prawa człowieka i obywatela,
  • Clara Sachs - znana malarka, impresjonistka,
  • Heinrich Graetz - twórca szkoły historycznej, autor pierwszej syntetycznej historii Żydów od czasów biblijnych do XIX wieku, wykładowca Seminarium i Uniwersytetu.

Na cmentarzu spoczywa wielu znanych Żydów, a nagrobki niektórych z nich robią naprawdę duże wrażenie. Zobaczcie sami. Kliknijcie w galerię, a potem posługujcie się strzałkami lub gestami na telefonie komórkowym. Pod każdym ze zdjęć opis >>

Na cmentarzu spoczywa wielu znanych Żydów, a nagrobki niektórych z nich robią naprawdę duże wrażenie. Zobaczcie sami >>

Pałace i egipskie piramidy w centrum Wrocławia? Takie nagrob...

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska