Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaszczurka w kolorze szmaragdu. Jest już we wrocławskim zoo [ZDJĘCIA]

Kinga Mierzwiak
Kinga Mierzwiak
Jaszczurka szmaragdowa
Jaszczurka szmaragdowa Materiały ZOO Wrocław
Od wczoraj we wrocławskim zoo można oglądać jaszczurkę szmaragdową. Nie jest wcale łatwo ją znaleźć, bo jaszczurka ukrywa się pod nazwą "ostrobrzucha".

- Te jaszczurki nie mają polskiej nazwy. Terraryści używają zazwyczaj nazw łacińskich. My posługujemy się określeniem zielona szmaragdowa albo ostrobrzucha - wszystko zależy od tego, które tłumaczenie z łaciny (gastropholis prasina) wybierzemy. W naszym terrarium jaszczurkę tę można odnaleźć jednak pod nazwą "jaszczurka ostrobrzucha" - tłumaczy Joanna Kij z biura prasowego wrocławskiego zoo.

W Polsce jaszczurka szmaragdowa znajduje się tylko we wrocławskim zoo, a w Europie można je spotkać tylko w pięciu ogrodach. Jest to gatunek pochodzący z Kenii i Tanzanii. Ma niezwykle długi (stanowiący 70 proc. ciała) i odpadający czasami ogon. Tym ogonem może owijać się na gałęziach, używa go też do asekuracji. Może go również zostawić za sobą, jeżeli bardzo się czegoś przestraszy (stąd odpadający).

- To bardzo mało znany gatunek, żyjący w koronach drzew, właśnie w dżungli Kongo. Dopiero w ubiegłym roku pojawiły się w hodowlach. My mamy go od jednego z pierwszych przychówków w Europie. Chcemy je hodować, by pokazać, że w dżungli żyje się na różnych poziomach: na ziemi, na drzewach czy pod ziemią - mówi Radosław Ratajszczak, dyrektor wrocławskiego zoo.

Podczas godów para przeplata się ogonami, a samiec gryzie samicę w szyję. Jaja składają na drzewach – w korze lub dziupli. Zielono-szmaragdowe umaszczenie służy do chowania się przed drapieżnikami w koronie drzew.

Jaszczurki te żywią się głównie owadami. Głównym zagrożeniem dla tego gatunku jest ekspansja rolnictwa i wzrost zaludnienia.

Jaszczurkę szmaragdową można już oglądać na piętrze wrocławskiego terrarium. W wrocławskim ogrodzie zoologicznym pojawiły się dwie pary młodych osobników tego gatunku. Ostatecznie trafią do kompleksu Baï razem z gorylami, które przyjadą do nas w 2021 roku (zobacz też: Do zoo wrócą goryle. Tak będzie wyglądał ich nowy dom).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska