Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zmienić na Wrocław na 113 sposobów? Rusza głosowanie WBO 2023! Te projekty mogą nam ułatwić życie

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Na liście znajdziesz rozwiązania komunikacyjne, drogowe i rekreacyjne, które mogą poprawić jakość życia we Wrocławiu. Inicjatywa wyszła oddolnie, od mieszkańców, którzy codziennie spotykają się z problemami i chcą je zlikwidować.Zobacz projekty, na które warto zagłosować >>>>>
Na liście znajdziesz rozwiązania komunikacyjne, drogowe i rekreacyjne, które mogą poprawić jakość życia we Wrocławiu. Inicjatywa wyszła oddolnie, od mieszkańców, którzy codziennie spotykają się z problemami i chcą je zlikwidować.Zobacz projekty, na które warto zagłosować >>>>>Pawel Relikowski / Polska Press
W piątek (22 września) rusza głosowanie w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. W tegorocznej, 11. już edycji, mieszkańcy będą mogli wybierać spośród 113 projektów. Głosowanie potrwa do 9 października, a udział w nim może wziąć udział każdy mieszkaniec Wrocławia.

WBO 2023 – Co mogą ugrać mieszkańcy Wrocławia?

Wrocławski Budżet Obywatelski to inicjatywa, która daje mieszkańcom możliwość decydowania o wydatkowaniu części budżetu miasta na projekty oraz inwestycje do realizacji. To również forma demokratycznego podejmowania decyzji, w której obywatele mają realny wpływ na zmiany w stolicy Dolnego Śląska.

WBO odbywa się co roku. Pierwszym etapem jest zgłaszanie projektów przez mieszkańców i organizacje społeczne. Następnie projekty są analizowane pod kątem ich zgodności z wytycznymi i możliwościami finansowymi miasta. Następnie wszyscy uprawnieni mieszkańcy mogą głosować.

Po zakończeniu głosowania wybrane projekty otrzymują finansowanie z budżetu miasta i są realizowane w ciągu kolejnych lat. Mogą to być różnego rodzaju inwestycje, np.

  • remonty ulic,
  • budowa placów zabaw,
  • modernizacja szkół,
  • wsparcie dla inicjatyw społecznych.

Jak i gdzie głosować w WBO 2023?

- Projekty dzielą się na dwie grupy. Pierwszą tworzą projekty osiedlowe - wota realizacji takiego projektu nie może przekroczyć 1 mln złotych. Na realizację zwycięskich Miasto przeznaczyło łącznie 10 milionów złotych. Druga to projekty ponadosiedlowe - maksymalnie 3 mln złotych za projekt, łącznie 21 mln zł z WBO na realizację zwycięskich. Podczas głosowania każda osoba wybiera maksymalnie jeden projekt osiedlowy i jeden ponadosiedlowy – mówi Michał Guz z Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Jak głosować?

  • Przez internet na stronie www.wroclaw.pl/wbo.
  • Poprzez zagłosowanie na dany projekt na numerowanych kartach wydawanych przez Centra Obsługi Mieszkańca na podstawie dowodu tożsamości.

- Co ważne, głosować mogą także osoby niepełnoletnie. Dzieci głosują w WBO tak jak dorośli, osoby nieposiadające meldunku we Wrocławiu, a także obcokrajowcy. Warunkiem uczestnictwa w głosowaniu jest po prostu stałe zamieszkiwanie na terenie Wrocławia. Podczas głosowania online system poprosi o PESEL – dodaje pracownik UM.

Na co głosować? Te projekty mogą ułatwić życie mieszkańcom Wrocławia!

W galerii znajdziecie kilka projektów, które mogą m.in. skrócić czas dojazdu do pracy, skorzystać z niezagospodarowanych jeszcze terenów zielonych we Wrocławiu lub poprawić bezpieczeństwo na drogach.

W zeszłym roku wygrały te projekty:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska