Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hala Targowa miała bliźniaczkę. Poznaj historię identycznego obiektu przy ul. Kolejowej - Hali Targowej II [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Dwie identyczne Hale Targowe mogą się mylić. Na starych zdjęciach bywają niemal nie do odróżnienia.Przesuwaj slajdy, klikając w strzałki, używaj klawiszy lub gestów
Dwie identyczne Hale Targowe mogą się mylić. Na starych zdjęciach bywają niemal nie do odróżnienia.Przesuwaj slajdy, klikając w strzałki, używaj klawiszy lub gestów fotopolska.eu
Każdy mieszkaniec Wrocławia zna wrocławską Halę Targową przy ul. Piaskowej. Wiele osób nie wie jednak, że we Wrocławiu były dwie takie hale i wyglądały niemal identycznie. Bliźniaczka tej obecnej - Hala Targowa II, stała przy ul. Kolejowej. Zobacz w galerii archiwalne zdjęcia.

Hala Targowa II (niem. Markthalle Nummer Zwei) stała na obecnym Przedmieściu Świdnickim, dokładnie pomiędzy ul.: Kolejową, Tadeusza Zielińskiego i Piłsudskiego. Obiekt postawiono w latach 1906-1908, więc obie hale - ta i obecnie znajdująca się przy ul. Piaskowej, były równolatkami. Początkowo we Wrocławiu miało powstać, aż pięć podobnych hal targowych, ale ostatecznie zrealizowano tylko te dwie. A do dziś przetrwała tylko jedna.

Hala nie była rentowna i została przekształcona

Hale były niemal identyczne. Zaprojektowali je ci sami architekci - Richard Plüddemann i Heinrich Küster. Twórcy, obie konstrukcje stworzyli w duchu modernizmu i neogotyku. Hala targowa II zbudowana została z cegły, była podpiwniczona i miała trzy nawy. Z początku planowano tu także żelbetowy strop nad piwnicą i konstrukcję dachu w postaci stalowych wiązarów kratownicowych o zarysie półkola. Jednak ze względu na podmokły teren zdecydowano się na w pełni żelbetowy stelaż.

Koszt jej budowy wyniósł ponad 300 tysięcy marek. Dziś ta kwota jest równowartością 26 milionów złotych. Celem budowy hal było pozbycie się handlu z ulic i otwartych targowisk. W początkowych latach swojego istnienia obiekt nie przynosił zysku. W czasach I wojny światowej zorganizowano tam magazyn aprowizacyjny dla wojska.

W międzywojniu handel na Hale Targową II powrócił. Jednak podczas II wojny światowej na skutek bombardowań obiekt mocno ucierpiał. Ruiny hali niszczały w powojennym Wrocławiu aż do 1973 roku, gdy zdecydowano się na jej całkowitą rozbiórkę. Chociaż w 1967 roku posłużyła jeszcze jako plenery do filmu pt. "Morderca zostawia ślad" w reżyserii Aleksandra Ścibora-Rylskiego.

Targowisko na Zielińskiego

W latach 90. XX wieku, w miejsce hali powstał najpierw „dziki”, a później zorganizowany plac targowy, który funkcjonował tam do roku 2013. Plac handlowy przy Zielińskiego odwiedził przynajmniej raz niemal każdy wrocławianin. Potem jednak obiekt zlikwidowano i przeniesiono do nowo wybudowanej... hali, choć już nieco innej niż Markthalle.

Plac po targowisku pozostał niezagospodarowany aż do lat 20. XXI wieku.. Obecnie w miejscu dawnej Hali Targowej II, powstaje nowy gmach Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu.

Zobacz w galerii zdjęcia Hali Targowej II we Wrocławiu

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska