MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Eksplorują sztolnie ukryte przez hitlerowców w 1945 roku. Czy Kamienna Góra w Lubaniu może skrywać "Złoto Wrocławia"?

Eksploracja zakrojona na tak szeroką skalę wiążę się z potężnymi kosztami.
Eksploracja zakrojona na tak szeroką skalę wiążę się z potężnymi kosztami. Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu
W Lubaniu na Dolnym Śląsku trwa eksploracja Kamiennej Góry - charakterystycznego wzniesienia, które do 1945 roku służyło hitlerowcom. Podczas II wojny światowej wybudowano tam schron przeciwlotniczy oraz prawdopodobnie szpital polowy. Obiekt odkryto dopiero w 2011 r. Jego największe tajemnice wciąż skrywają się pod ziemią, bowiem Niemcy wycofując się przed Armią Czerwoną wysadzili wejście do schronu.

Kamienna Góra w Lubaniu od przeszło dekady jest oczkiem w głowie pasjonatów historii. Fizyczna eksploracja tego miejsca trwa od kilku lat, a mimo to - obiekt wciąż skrywa swoje największe tajemnice. W mieście krążą legendy, że mogło być tam ukrywane tzw. "Złoto Wrocławia".

Poszukiwania w Lubaniu i przełom na przełomie czerwca i lipca

O eksploracji Kamiennej Góry zrobiło się głośno już dwa lata temu. Później szum medialny w sprawie tego miejsca nieco ucichł, co nie znaczy, że prace przerwano. Wręcz przeciwnie. Prowadzone są do dziś, a niedawno udało się zabezpieczyć kolejny, ważny element podziemnej konstrukcji. Koordynatorem tego niezwykłego projektu jest Sebastian Terenda. On i kilkanaście innych osób każdego dnia poszukiwaniom poświęca wiele godzin.

- Zły stan techniczny drewnianej wykładki stropowej uniemożliwiał eksplorację sztolni nr 2. Dzięki wsparciu przyjaciół kupiliśmy niezbędne materiały i wraz z ekipą z "Przekopalni" udało się zabezpieczyć strop korytarza łączącego sztolnię 1 i 2 - wyjaśnia Sebastian Terenda.

Co udało się odnaleźć w dotychczas eksplorowanych sztolniach?

- Sztolnie to niedokończony schron przeciwlotniczy z okresu II wojny światowej wykuty w bazaltowej górze. To jedyny tego typu obiekt w Europie. Co ciekawe, obydwa wejścia zostały wysadzone w maju 1945 roku przez wycofujących się z Lubania żołnierzy niemieckich. W sztolniach znajdują się artefakty z czasu budowy schronu. Pytanie: po co wysadzili tyle metrów podziemi skoro obiekt nie był skończony? Czy w środku zostawili tylko narzędzia i wózki? Odpowiedź mamy nadzieję znaleźć w śluzach gazowych - tłumaczy Sebastian Terenda.

Dalsza część tekstu - pod zdjęciem

Eksploracja zakrojona na tak szeroką skalę wiążę się z potężnymi kosztami.
Eksploracja zakrojona na tak szeroką skalę wiążę się z potężnymi kosztami. Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu

Prace pochłaniają miliony - poszukiwacze potrzebują wsparcia

Poszukiwania zakrojone na tak szeroką skalę wiążą się z potężnymi kosztami. Potwierdza to pan Sebastian.

- Obecnie prace finansujemy samodzielnie, a koszt odkopania jednej śluzy to 25 tys. zł. Chętnych do wsparcia jest niestety niewielu, więc prace idą powoli – zaznacza Sebastian Terenda.

Co może znajdować się w śluzach?

- Tego nie wiemy, ale dostęp do nich jest utrudniony. Bardzo zależało Niemcom, żeby nikt do nich nie wszedł. W całym podziemnym obiekcie wysadzone zostały tylko śluzy i dojścia do nich. Pozostałe korytarze wyglądają jakby Niemcy wyszli na przerwę obiadową i już nie wrócili. Prawdziwa kapsuła czasu zamknięta 79 lat temu – zapewnia Sebastian Terenda.

Jakie tajemnice skrywa Lubań?

Lubań to niewielkie miasteczko i dużą zagadką pozostaje także, dlaczego pod koniec wojny, bitwa o to miejsce trwała tak długo. Do walk skierowano specjalne oddziały, które można było wysłać do Berlina, a zamiast tego broniły Lubania.

- Zaangażowano wojska w tak dużą operację nie bez powodu. Czy to był czas do pochowania depozytów z okolicznych zamków? Najprawdopodobniej tak. Wszystko wygląda na to, że za wszelką cenę chciano utrzymać to miejsce i kupić sobie czas - dodaje Terenda.

W przyszłości w tym miejscu mają powstać podziemne trasy turystyczne. Zanim jednak to nastąpi, trzeba dokładnie przeczesać wszystkie zakamarki sztolni.

Eksploracja zakrojona na tak szeroką skalę wiążę się z potężnymi kosztami.

Eksplorują sztolnie ukryte przez hitlerowców w 1945 roku. Cz...

od 7 lat
Wideo

Fale upałów nad Polską. Jak się chronić?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska