MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dworzec Nadodrze wystawiony na sprzedaż. W środku mieszkania, hotel, galeria?

Redakcja
Kto kupi dworzec Wrocław Nadodrze? Dowiemy się pod koniec listopada
Kto kupi dworzec Wrocław Nadodrze? Dowiemy się pod koniec listopada Fot . Pawel Relikowski / Polskapresse
8 milionów złotych - to cena, jakiej oczekuje spółka Przewozy Regionalne za budynek wrocławskiego Dworca Nadodrze. Właśnie wystawiono go na sprzedaż. Powód? Duże koszty utrzymania. W budynku będą mogły powstać mieszkania, hotel, a nawet galeria handlowa. Pociągi będą nadal kursować przez Nadodrze, nie zmieni się to, gdy działkę przejmie nowy właściciel.

Wrocław Nadodrze niszczeje w szybkim tempie. Po odremontowaniu mógłby to być naprawdę atrakcyjny budynek. Tymczasem jego właścicielowi, spółce Przewozy Regionalne, nie starcza pieniędzy na jego utrzymanie.

– Dworzec wymaga bieżącego utrzymania i drobnych prac remontowych. Do zagospodarowania jest nie tylko główny gmach dworca, ale także plac przed nim i okoliczne budynki – wylicza Andrzej Piech, rzecznik spółki Przewozy Regionalne.

W lokalach na dworcu obowiązują umowy najmu, plac przed dworcem wynajęty jest przewoźników autobusowym. Wszystkie te umowy nowy właściciel będzie mógł zerwać lub też kontynuować i czerpać z nich korzyści. Ale nie są to duże kwoty.

Nie ma planów zagospodarowania tego terenu. Co więc może tu powstać? – Dworzec nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W latach 70. został jednak wpisany do rejestru zabytków. Może tu powstać wszystko, pod warunkiem, że zgodzi się na to konserwator – wyjaśnia Andrzej Piech. Deweloper może zbudować tu mieszkania, lofty za kilka lat w tym miejscu być może zostanie otwarty hotel, galeria sztuki albo galeria handlowa.

– Funkcjonalność dworca nie musi zostać zachowana, nie ma takiego wymogu – potwierdza Andrzej Piech. Nie musi być kas biletowych czy poczekalni, bo perony są zadaszone i tam można czekać na pociąg, a kwestie biletów rozstrzygnie za kilka lat powszechne kupowanie ich przez internet oraz automaty biletowe.

Teren na sprzedaż to działka, której granica kończy się przed peronami. Tory należą do spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. Pociągi będą się nadal zatrzymywać na dworcu Wrocław Nadodrze. W przyszłych latach ma ich być wręcz więcej niż obecnie.

Cena wywoławcza za cały dworzec Nadodrze wraz z przyległymi budynkami to 8 mln zł netto. Zainteresowani mogą zgłaszać swoje oferty do 28 listopada 2016 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska