Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dworzec kolejowy po remoncie został bez nazwy. Konserwator: Nie ma takiej potrzeby!

Grzegorz Chmielowski
Efektownie oświetlony budynek dworca PKP w Legnicy po remoncie. Jak ktoś nie wie, że to dworzec, pomyśli, że idzie do pałacu...
Efektownie oświetlony budynek dworca PKP w Legnicy po remoncie. Jak ktoś nie wie, że to dworzec, pomyśli, że idzie do pałacu... fot. Piotr Krzyżanowski
Remont dworca zakończono jeszcze wiosną. Ale do dziś nikt nie zawiesił na nim szyldu, tablicy czy neonu z nazwą miasta. Jak to jest na większości dworców świata. Czy kolejarze przespali sprawę? Nie, podczas remontu podjęli taką próbę.

- Proponowaliśmy umieszczenie szyldu z nazwą dworca "Legnica" na elewacji frontowej. Napis z nazwą dworca był proponowany w wielu miejscach (na daszku nad wejściem, pod lub nad zegarem nad wejściem głównym), jednak konserwator zabytków nie wyraził zgody na jego umieszczenie - mówi Bartłomiej Sarna, rzecznik PKP we Wrocławiu. - Z racji tego, że dworzec jest wpisany do rejestru zabytków, ta decyzja jest dla nas wiążąca.

Dlaczego konserwator nie pozwolił powiesić szyldu czy tablicy albo zainstalować neonu?
Zdecydowała historia budynku, pochodzącego z 1927 r. - Dążyłem do zachowania pierwotnego wyglądu. A w przeszłości, poza krótkim okresem, na budynku dworca PKP w Legnicy nie było żadnego szyldu. Dlatego nie widzę teraz potrzeby, by taki napis tam montować - mówi Leszek Dobrzyniecki, konserwator zabytków w Legnicy.

- Nie ma też sensu montowanie neonu - twierdzi, gdy sugerujemy, że taka świetlna informacja zwykle poprawia estetykę budowli i okolicy. - Nie ma sensu ozdabianie zabytku - podkreśla konserwator Dobrzyniecki. Jest przekonany, że wszyscy podróżni trafią tu bez problemu.

Rzeczywiście, budynek robi duże wrażenie. Zwłaszcza nocą, gdy jest podświetlony. Z daleka to prawdziwy... pałac!
- Nie znam tego dworca, więc trudno mi wypowiadać się o tym przypadku. Ale nie ma takiej zasady, że nie można zamontować napisów na zabytku - mówi dr Rafał Eysymontt, historyk sztuki z Uniwersytetu Wrocławskiego. - Trzeba znaleźć kompromis, by ten budynek był dworcem kolejowym, a nie obiektem zabytkowym niewiadomego pochodzenia - radzi dr Eysymontt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska