MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ten pałac niedaleko Wrocławia jest na sprzedaż. Stoi za nim tragiczna historia. Czy ktoś uratuje zabytek?

Nadia Szagdaj
Nadia Szagdaj
Wideo
od 7 lat
Tylko 35 kilometrów od Wrocławia, w ruinę popada piękny obiekt. Pałac Sucha Wielka, miał stać się hotelem lub domem opieki. Ostatecznie jego właściciel zmarł, a obiekt popada w ruinę. Wystawiono go jednak na sprzedaż wraz z gołębnikiem, architektonicznym unikatem. Zobaczcie jak wygląda!

Wybudowany w XVII wieku klasycystyczny pałac, przeszedł gruntowny remont w XIX wieku. Miał taki przejść także i w XXi pierwszym, lecz wszystko potoczyło się tragicznie.

Pałac popadł w ruinę zanim dorobił się ostatniego właściciela

Pałac Sucha Wielka (Schloss Gross Zauche), należał z początku do rodziny von Diebitsch, potem von Strachwitz. Następnie przeszedł w ręce barona Rudolpha von Gregory. Ostatnim przed wojną posiadaczem pałacu był Horst von Woyrsch. Po wojnie zaś obiekt przejął Skarb Państwa, a władze utworzyły tam PGR. W pałacu zamieszkali ludzie, którzy przeprowadzali drobne prace remontowe. Niestety, budynkowi od lat należał się remont kapitalny. Po upadku komunizmu i PGRu, mieszkańcy wyprowadzili się z pałacu, który już wówczas był w opłakanym stanie.

W 2009 roku Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa postanowiła pozbyć się niszczejącej posiadłości. Choć do pierwszego przetargu nikt nie przystąpił, już w drugim obiekt sprzedano. Rozpoczął się remont.

Tragiczna historia zakończyła dobrą passę

Pałac odzyskiwał blask. Właściciel mówił w 2010 roku, że być może utworzy w nim obiekt wypoczynkowy lub dom opieki. Zdążył już wyremontować elewację, dach i wieżyczkę z hełmem. Niestety, zmarł...

Obiekt opustoszał. Zostały w nim jeszcze materiały remontowe lecz rośnie ilość śmieci. Choć wokół mieszkają ludzie i mają czujne oko na to co dzieje się wewnątrz, nie wszystko są w stanie wynotować. Wystarczyło kilka lat od śmierci właściciela, by obiekt znów zaczął niszczeć.

Pałac jest na sprzedaż. Czy ktoś go kupi? To blisko Wrocławia!

Sucha wielka znajduje się w pow. trzebnickim w gm. Zawonia. To tylko około 35 kilometrów od Wrocławia.

Zarówno zespół pałacowy jak i park go otaczający znajdują się w rejestrze zabytków i to przy ich zakupie trzeba mieć na uwadze. Dlatego, że każdy remont przeprowadzony wewnątrz będzie skonsultowany uprzednio z konserwatorem zabytków.

Obok pałacu stoi kilkusetletni gołębnik, który dziś robi za rupieciarnię. To piękny obiekt, stanowiący sam w sobie rzadkość, historyczną perłę na skalę światową.

Aby poznać cenę, trzeba skontaktować się ze spadkobiercami po zmarłym właścicielu.

Zobaczcie jak wygląda Pałac Sucha Wielka. Wejdźcie w galerię:

Piękny pałac na sprzedaż. Czy ktoś dokończy dzieła po poprzednim właścicielu?

Ten pałac niedaleko Wrocławia jest na sprzedaż. Stoi za nim ...

Pałac znajduje się tutaj:

Przejdź do góry i zobacz pałac w Goszczu na filmie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska