Dolny Śląsk: Papież jak ogrodowe krasnale

  Dolny Śląsk: Papież jak ogrodowe krasnale

  Piotr Kanikowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  W Prochowicach trwa społeczna zbiórka pieniędzy na pomnik Jana Pawła II. Ma zostać odsłonięty 1 maja, w dniu beatyfikacji. Zrobiona z żywicy epoksydowej figura (2,40 m wysokości) pochodzi z masowej produkcji Pracowni Rzeźbiarsko-Odlewniczej "Arkada" w Łowcach.
  Przedsiębiorca z Jawora odlewał takich papieży z betonu

  Przedsiębiorca z Jawora odlewał takich papieży z betonu ©fot. piotr krzyżanowski

  Oficjalna cena: 10.500 zł. - W ofercie mamy Ojca Świętego w postaci klęczącej, siedzącej, na stojąco - zachwala Józef Siwoń, właściciel "Arkady".

  Prochowice wybrały papieża stojącego, w pontyfikalnych szatach, dzierżącego pastorał i wznoszącego prawą dłoń w geście powitania. Dzieło pracowni, choć na fotografiach łudząco przypomina wykonane przez Maksymiliana Biskupskiego pomniki z Wadowic i Dukli. Nawet fałdy szat układają się podobnie.

  - Z gotowych wzorów ten wydał nam się najlepszy - mówi Renata Stępień ze Społecznego Komitetu Budowy Pomnika. Nie ukrywa, że względy finansowe miały znaczenie.

  - Oto kolejne miejsce, w którym stanie Jan Paweł II w formie ogrodowego krasnala - zżyma się na informacje z Prochowic dr Kazimierz Ożóg, historyk sztuki z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Głogowie, autor pionierskiej książki o papieskich pomnikach. Według jego szacunków, w Polsce ufundowano ich do tej pory około 600. Większość - koszmarnych.

  - Przestałem już to ogarniać - mówi dr Ożóg. - A kolejna fala upamiętniania Jana Pawła II nadciąga w związku z beatyfikacją. Spodziewam się, że skala tego zjawiska będzie ogromna. Jako święty Jan Paweł II w masowo tłuczonych kopiach wejdzie do prezbiteriów, do kaplic, na nagrobki, czyli w miejsca, które dla błogosławionego były jeszcze niedostępne.

  To już stał się biznes dla przedsiębiorczych ludzi, którzy potrafią wyrzeźbić, nawet nieudolnie, ludzką figurę i uchwycić jakiekolwiek podobieństwo w twarzy. Jako jeden z pierwszych pod koniec lat 90. rynek testował jaworzanin, który na przedmieściach miasta odlewał dwumetrowe papieże z betonu. Z podkrakowskiej odlewni Stefana Kowalówki pochodzi pomnik Jana Pawła II we Wrocławiu-Leśnicy - jedna z około 30 kopii rozsianych po kraju. Dwa identyczne stoją też w Oławie. Można się zastanawiać, czy powielając banalne podobizny Ojca Świętego niczym ogrodowe krasnale, Polacy wciąż oddają hołd papieżowi czy też ośmieszają jego kult. - Jeśli stawiać pomniki, to zrobione przez prawdziwych artystów - uważa dr Ożóg. Według niego, jeden z najciekawszych polskich projektów znajduje się w Głogowie. To Biblioteka Świętego Pielgrzyma z portretem Ojca Świętego wśród cegieł symbolizujących jego encykliki - pomnik-niepomnik autorstwa Eugeniusza Józefowskiego i Adama Olejniczaka.

  W podzłotoryjskim Wilkowie ks. Ryszard Hajduk, odchodząc na emeryturę, postawił papieża za swoje oszczędności. O projekt zwrócił się do jednego z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy, prof. Gustawa Zemły, i jego ucznia Piotra Grzegorka. Dzięki temu mały Wilków obcuje z prawdziwą sztuką.

  Dolny Śląsk JP II

  Na Dolnym Śląsku doliczyliśmy się kilkunastu pomników Jana Pawła II.
  Jeszcze za życia Ojca Świętego stanęły trzy: w Legnicy (1998), Wrocławiu-Leśnicy (1999) i Jaworze (2003). Pół roku po śmierci papieża jego pomniki ufundowano w Bogatyni i Świebodzicach. W 2006 r. dołączyły do nich kolejne: w Bolkowie, Złotoryi, Węglińcu, Oleśnicy i głogowska Biblioteka Świętego Człowieka. W 1998 roku pomnik JP II stanął przy kościele Chrystusa Króla w Bolesławcu.

  Czy podobają się Wam pomniki Jana Pawła II w waszej okolicy? Zapraszamy do dyskusji!

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ale kabaret! Zarówno władze Prochowic jak i

  xXx (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 91 / 85

  sam Józef Świtoń to ludzie pozbawieni jakiegokolwiek gustu! Zamiast wydać te pieniądze na potrzebujących, powodzian, bezdomnych albo chociażby na schronisko dla zwierząt wolą wydać 10k na...rozwiń całość

  sam Józef Świtoń to ludzie pozbawieni jakiegokolwiek gustu! Zamiast wydać te pieniądze na potrzebujących, powodzian, bezdomnych albo chociażby na schronisko dla zwierząt wolą wydać 10k na plastikowego JPII z twarzy podobnego zupełnie do nikogo! Brawo!zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo