Dłuższy remont drogi 94

  Dłuższy remont drogi 94

  Tomasz Woźniak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Trasa z Legnicy, Lubina i Głogowa do Wrocławia jest rozkopana w co najmniej dziesięciu miejscach.
  Na odcinku Prochowice - Wrocław korków jest co najmniej dziesięć, a bywa, że kilkanaście. Kierowcy grzęzną co parę kilometrów. W przeciętnym korku stoi się od 2 do 5 minut (w czwartek w okolicach Komornik nasz rozmówca stał aż 15 min). Kierowcy muszą wyjechać co najmniej 50 minut wcześniej, by mieć pewność, że zdążą na czas.

  Powodem utrudnień jest nałożenie się w czasie aż trzech etapów remontu trasy, bo firma Berger Bau czekała pół roku na rozstrzygnięcie skargi na przetarg. Z powodu niedawnych opadów koszmar potrwa dłużej.
  - Od dwóch tygodni badamy nośność gruntu, by dobrać odpowiednie podłoże, ale mamy złe odczyty - przyznaje Zbigniew Choryłek, kierownik budowy z legnickiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Komunikacyjnego ABM. - Teren jest wciąż nasiąknięty wodą.

  ABM wykonuje odcinek Wilczków - Środa Śląska (ok. 7 km). Termin zakończenia tego etapu mija pod koniec sierpnia, ale drogowcy przewidują, że opóźni się o miesiąc. Podobnie jak odcinek ze Środy Śląskiej do Wrocławia (17 km), budowany przez wrocławski Berger Bau. Termin końca października nie wydaje się realny.

  Drogowcy narzekają, że mogą pracować tylko do godz. 18, bo nie wszyscy dostawcy wydają piasek po godz. 15.
  - To, że roboty się przeciągają, wynika też z braku zgody policji na zamknięcie odcinków dłuższych niż 400 metrów - tłumaczy Grzegorz Serafin, kierownik budowy z Berger Bau. - Spada w ten sposób wydajność, bo ekipy kładące masę bitumiczną mogłyby dziennie przerobić nawet 800 metrów, a mogą tylko 400.

  Po listopadzie pozostanie jeszcze w budowie etap Wilczków - Mazurowice (5 km), którego oddanie do użytku zaplanowano w sierpniu 2010 r.
  Tymczasem inwestor, czyli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, nie ma chętnych na budowę kolejnych etapów drogi nr 94 z Prochowic przez Legnicę i Chojnów do Krzywej. Powód? Zbyt niska cena.
  - Będziemy się starać o dodatkowe pieniądze - wyjawia Joanna Wąsiel z wrocławskiego oddziału GDDKiA.


  A miał być sukces Schetyny
  Modernizacja drogi nr 94 z Wrocławia do Krzywej za 400 mln zł: to miał być pierwszy sukces wicepremiera Grzegorza Schetyny. Dziś staje ością w gardłach kierowców. Na nonszalancki pomysł, by realizować jednocześnie po trzy etapy inwestycji, narzekają nawet drogowcy. Przy ciągłym ruchu samochodów pracuje się mniej efektywnie i gorzej. Dziś, mimo że GDDKiA zaoszczędziła na pierwszych przetargach (zamiast 214 wyda ok. 130 mln zł), to i tak za mało, by wyremontować całą trasę.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  4 pasy?

  ;ulasz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 8

  przed wyborami jezeli dobrze pamietam byla mowa o 4 pasach, po dwa w kazda strone... na trasie wroclaw - lubin..?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Panie Woźniak...

  KaeN (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

  Co Pan za brednie wypisuje? Gdyby poszczegolne etapy modernizacji wykonywac po sobie, do 2012 roku jezdzilibysmy zdewastowana droga. Nam kierowcom w wiekszosci nie przeszadza ruch wachadlowy i...rozwiń całość

  Co Pan za brednie wypisuje? Gdyby poszczegolne etapy modernizacji wykonywac po sobie, do 2012 roku jezdzilibysmy zdewastowana droga. Nam kierowcom w wiekszosci nie przeszadza ruch wachadlowy i dluzszy przejazd, skoro za rok prawdziwa nasza prawdziwa udreka zniknie...

  Nauczmy sie doceniac to co dzis dzieje sie w Polsce...
  (Gdyby nie remontowali... Szlochal by Pan, ze jest dziurawo, ze Niemcy do Wroclawia na Euro nie dojada, bo dziury w oklicach Srody Slaskiej sa wielkie jak leje po bombach a gdy remontuja kilka odcinkow na raz tez jest zle...)zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dzięki

  kolares (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

  Dzięki że napisaliście o tym remoncie dopiero jak wróciłem z urlopu.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo