Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy we Wrocławiu powstanie spalarnia śmieci? Dolnośląscy samorządowcy odwiedzili zakład we włoskiej Bresci

Aneta Kolesińska
Aneta Kolesińska
Wideo
od 16 lat
Przedstawiciele samorządu terytorialnego z Dolnego Śląska mogli przekonać się jak wygląda proces utylizacji śmieci w spalarni A2A Life Company w Brescii na północy Włoch. Za sprawą nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań zakład produkuje prąd i energię cieplną oraz dostarcza wodę. Wizyta odbyła się w ramach projektu Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego - #Ecologic-study trails.

Kolejna wizyta w zakładzie termicznej utylizacji odpadów pomogła dolnośląskim samorządowcom poznać europejską politykę śmieciową i rozwiązania bezpieczniejsze niż wysypiska. Po odwiedzeniu spalarni, która przetwarza odpady na energię, prąd oraz wodę, przyszedł czas by wyciągnąć wnioski.

Dlaczego południowe Włochy toną w śmieciach, a północne odzyskują z nich prąd i ciepło?

W latach 90 Włochy zmagały się z ogromną ilością śmieci, które wywożono za granicę, co generowało koszty. Dziś spalarnie to popularne i efektywne rozwiązanie, które zdobyło uznanie wśród mieszkańców, którzy nie skarżyli się na odór czy zanieczyszczenia. Takie instalacje proponowane są także na południu Włoch, więc można przypuszczać, że wszystko zależy od świadomości i zaangażowania społeczeństwa.

Zobacz jak funkcjonuje jedna z największych spalarni odpadów we Włoszech >>

- Obecnie Neapol i cały region Campanii zaczyna wdrażać projekt takich zakładów. Także władze Rzymu ogłosiły przetarg na podobne inwestycje. Koszt takiego zakładu, porównując do innych europejskich przetwórni termicznych, szacowany jest na około 100 mln euro – mówi William Epis, Senior Buisness Development Manager w Greenthesis.

Czy na Dolnym Śląsku powstanie podobna spalarnia śmieci?

Wśród mieszkańców województwa istnieje przekonanie, że spalarnie śmieci są niebezpieczne i powodują skarżenie środowiska naturalnego, co prowadzi do protestów. Dlatego tak ważne jest by edukować oraz rozpowszechniać ekologiczne rozwiązania, znacznie lepsze niż wysypiska śmieci, które powodują poważne problemy środowiskowe. Ponadto ich zasoby są ograniczone i w ciągu następnych kilku lat może zabraknąć miejsca na składowanie śmieci. Czy wówczas Dolny Śląsk podzieli los Sycylii i reszty południowych Włoch? To zależy od mieszkańców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska