Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak Włosi poradzili sobie z zasypującymi ich śmieciami? Dolnośląscy samorządowcy oglądali pracę spalarni w Bergamo

Aneta Kolesińska
Aneta Kolesińska
Wideo
od 16 lat
Spalarnia odpadów w Bergamo to jedna z wielu spalarni śmieci na północy Włoch, która nie tylko rozwiązuje problem zalegających odpadów, ale także produkuje prąd i ciepło dla okolicznych mieszkańców. Zobacz jak wygląda spalarnia REA Dalmine w galerii zdjęć oraz na filmie.

Włoskie spalarnie śmieci buduje się w pobliżu dużych miast, takich jak Bergamo, które odwiedzili dolnośląscy samorządowcy w ramach nowego projektu Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego. Celem projektu jest poszerzenie wiedzy na temat ekologicznych rozwiązań utylizacji śmieci, do których zaliczają się właśnie spalarnie. Mimo to wciąż wielu Polaków nie zgadza się na takie rozwiązanie, nie mając świadomości, że obecny system szkodzi środowisku znacznie bardziej.

Spalarnia śmieci w Bergamo od 20 lat przetwarza śmieci w energię

REA Dalmine to prywatna spółka zarządzająca spalarnią odpadów w Bergamo, jedną z 12 w całym regionie Lombardii. Na terenie zakładu spala się 150 tysięcy ton śmieci rocznie, a średnia produkcja energii elektrycznej to 100 000 MW/h co pozwala dostarczyć energię dla 100 tysięcy mieszkańców rocznie.

-W momencie otwierania zakładu, już na etapie projektu za cel obraliśmy ekologię. Kominy musiały zostać tak zaprojektowane, by szkodliwe związki chemiczne nie miały negatywnego wpływu na środowisko. Para, która wydobywa się z komina ma 170 stopni Celsjusza, więc dla mieszkańców jest niewidoczna gołym okiem - mówi William Epis, Senior Buisness Development Manager w Greenthesis

Dlaczego Polacy nie zgadzają się na spalarnie śmieci?

Spalarnie śmieci wielu Polakom kojarzą się z brudem, toksynami i smrodem, w rzeczywistości są to nowoczesne zakłady termiczne sprzyjające ekologii. Filtry węglowe pozwalają wyeliminować szkodliwe substancje, a dym z kominów jest praktycznie nie widoczny. W Europie Zachodniej częściej stosuje się spalarnie śmieci, które pozbywają się szkodliwych odpadów i przerabiają je w energię. Na terenie Europy działa ponad 400 spalarni śmieci, w samej Polsce zaledwie 9.

Zobacz zdjęcia ze zwiedzania spalarni śmieci w Bergamo.

-Musi się zmienić społeczna świadomość dlatego potrzebna jest misja edukacyjna. Na Dolnym śląsku nie zrobimy nic bez zgody i wiedzy mieszkańców, więc to od nich będzie zależało czy zmienimy obecny system utylizacji śmieci, w którym najgorszy ze sposobów to składowanie ich na wysypiskach, czy zdecydujemy się na bezpieczną utylizację, jaką obserwowaliśmy we Włoszech - mówi Ryszard Lech, Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Sejmiku Dolnośląskiego

Spalarnie śmieci pozwolą zaoszczędzić pieniądze mieszkańców

Mieszkańcy Bergamo i okolicznych miast korzystających ze spalarni śmieci otrzymali benefity w postaci niższych opłat za wywóz śmieci. W ciągu roku 3 osobowa włoska rodzina płaci średnio 100 euro, czyli około 500 złotych za utylizację. We Wrocławiu cena dla takiej samej rodziny to około 125 złotych za miesiąc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska